13.01.12, 10:51

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy ma już 20 lat

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy 13 stycznia br. obchodzi swoje 20-lecie. Polskie Radio powołało Redakcję w 1992 roku, w odpowiedzi na powstanie za wschodnią granicą nowego sąsiada Polski – Białorusi.

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy 13 stycznia br. obchodzi swoje 20-lecie. Polskie Radio powołało Redakcję w 1992 roku, w odpowiedzi na powstanie za wschodnią granicą nowego sąsiada Polski – Białorusi.

Pierwsza audycja w języku białoruskim została wyemitowana już 15 grudnia 1991 roku w ramach programu Redakcji Polskiej. Niedługo potem Polskie Radio utworzyło Redakcję Białoruską, która początkowo informowała słuchaczy na Białorusi przede wszystkim o najważniejszych wydarzeniach w Polsce, o bilateralnych stosunkach polsko-białoruskich oraz o sytuacji mniejszości narodowych: polskiej na Białorusi i białoruskiej w Polsce. Wraz ze zmianą sytuacji politycznej na Białorusi, po dojściu do władzy prezydenta Aleksandra Łukaszenki i stopniowym wprowadzaniu przez nowy reżim blokady informacyjnej, Redakcja wzięła na siebie dodatkowy obowiązek informowania o wydarzeniach na Białorusi oraz o stosunku do nich społeczności międzynarodowej.

Dopóki to było możliwe, Redakcja aktywnie współpracowała z rozgłośniami białoruskimi. W 1993 roku razem z publiczną stacją Białoruska Młodzieżowa zorganizowała most radiowy Warszawa – Mińsk z udziałem ówczesnego prezydenta RP Lecha Wałęsy oraz przewodniczącego Rady Najwyższej Republiki Białorusi Stanisława Szuszkiewicza. Audycje Redakcji Białoruskiej transmitowała pierwsza komercyjna białoruska rozgłośnia Radio 101,2, na której antenie w 1996 r. odbył się Polski Dzień. Niestety obie rozgłośnie zostały zamknięte przez władze białoruskie.

Redakcja współpracowała również z innymi stacjami białoruskimi, takimi jak lokalne Radio Stalica, które nadawało cotygodniowy przegląd wydarzeń z Polski. W latach 2008-2009 na antenie prywatnej mińskiej rozgłośni AutoRadio Redakcja Białoruska co tydzień informowała o ważnych i ciekawych wydarzeniach kulturalnych w Polsce.

Współpraca rozwija się także z rozgłośniami w innych krajach, nadającymi program po białorusku: Baltic Waves (Wilno), Radio znad Wilii (Wilno) oraz Raadio 4 (Tallin). Redakcja Białoruska kilkakrotnie gościła na antenie Radia znad Wilii i Raadia 4 z programem prezentującym polską drogę do UE, skierowanym do mniejszości białoruskiej w tych krajach oraz do Białorusinów w północno-zachodniej Białorusi.

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy utrzymuje kontakty z niezależną prasą na Białorusi („Nasza Niva”, „Narodnaja Vola”). Posiada również własnych korespondentów. W sytuacji, gdy za pracę dziennikarską bez akredytacji można na Białorusi trafić do więzienia, jest to współpraca tym cenniejsza oraz dowód prestiżu, jakim cieszy się Polskie Radio. W parze z nim idzie zaś zaufanie – w Witebsku przez wiele lat działał Klub Słuchaczy Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy „Radyjovucha”.

Komentarze

Powiązane

18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
14.09.23, 11:45
| radio » informacje
Tytus Hołdys współgospodarzem Listy Przebojów Muzyki Filmowej w RMF Classic
Od jesiennej ramówki „Lista Przebojów Muzyki Filmowej” RMF Classic będzie miała dwoje prowadzących – do Jadwigi Polus dołącza Tytus Hołdys.
13.09.23, 18:00
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Antyradio awansuje na drugie miejsce
RMF FM pozostaje niezagrożonym liderem w Olsztynie. Na drugie miejsce awnasowało Antyradio - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 lutego 2023 r. do 31 lipca 2023 r. (Olsztyn).
13.09.23, 07:00
| radio » badania rynku
RMF FM traci. Radio Zet z najlepszym wynikiem od 2014 r.
Radio RMF FM pozostaje absolutnym liderem, ale udział stacji wyraźnie stopniał. Z kolei Radio Zet zanotowało duży wzrost tzw. Słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 30 września 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.09.23, 13:00
| radio » informacje
Konkurs „Kolorowy piórnik” w Polskim Radiu Dzieciom
Rozpoczyna się konkurs plastyczny "Kolorowy piórnik" Polskiego Radia Dzieciom, skierowany do dzieci w wieku 3-10 lat. Prace można zgłaszać do 24 września 2023 r. Nagrodzone prace zostaną opublikowane na stronie Polskiego Radia Dzieciom i w mediach społecznościowych.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.