08.02.05, 10:56

Wystawa prac Andy'ego Warhola

Prace Warhola w Stalowej Woli.
Pięćdziesiąt prac Andy'ego Warhola, w tym dziesięć prezentowanych w Polsce po raz pierwszy, można oglądać na otwartej w niedzielę wystawie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Ekspozycja "Andy Warhol - Narodziny pop-artu" pochodzi z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy'ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji. Uzupełniają ją prace artystów słowackich, Daniela Brogyanyi i Katariny Obermanovej, które SA współczesną kontynuacją nurtu zapoczątkowanego przez Warhola, a zarazem konfrontacją z nim.

Ekspozycja dzieł Andy’ego zwrócona jest do szerokiego kręgu odbiorców, zarówno do historyków, krytyków i miłośników sztuki, jak i wszystkich tych, którzy na co dzień kierują swe gusta w stronę bardziej popularnych zjawisk współczesnej kultury. Dla nich zresztą i dzięki nim tworzył Andy Warhol…

Przedsięwzięcie zaprezentowania kolekcji artefaktów Warhola podjęto we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach na Słowacji. Ze zbiorów tejże instytucji eksponowanych pochodzą unikatowe dzieła Andy’ego. Może kontakt z opisywaną sztuką i dołączonymi do niej komentarzami przybliży również postać samego artysty, pozwoli odkryć choć fragment jego prywatności i ułatwi dostrzeżenie jego wrażliwości, oryginalności i indywidualnej percepcji życia. Andy Warhol nigdy na Słowacji, ani tym bardziej w Medzilaborcach, nie był. Jednak wciąż w pobliskiej wiosce Mikova (skąd wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych jego rodzice) do dziś żyją bliżsi i dalsi krewni twórcy pop-artowej rewolucji.

Wystawa potrwa do 28 marca. Ze Stalowej Woli ma pojechać do Sopotu, a potem na Węgry, do Czech, Niemiec i Izraela.

Andy Warhol (właśc. Andrej Warchola lub Warhola, 1928-1987), jeden z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych artystów amerykańskich, do dnia dzisiejszego otoczony jest aurą legendy. Andy był Rusinem. Wywodził się z łemkowskiej rodziny, osiadłej w wiosce Mikova na Słowacji, ale tajemnicy swego pochodzenia nigdy nie ujawniał, ukrywając ją aż do swojej śmierci. Rodzina Warcholów wyemigrowała na pocz. XX w. do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Pittsburgu, mieście górników i przemysłu węglowego. Tutaj Andy studiował grafikę reklamową w Carnegie Institute of Technology. Po otrzymaniu dyplomu przeprowadził się do Nowego Jorku i tu rozpoczęła się jego kariera artystyczna. Andy zapisał się w historii amerykańskiej kultury XX wieku jako twórca pop-artu, supergwiazda, prowokator i swego rodzaju „twór” mediów. Sięgając po „banalność”, przedmiot czy pojęcie najbliższe masowej publiczności, kreował nową wartość sztuki, podkreślając w niej aspekt komercyjności, powszechności i aktualności. Bardzo często Warhol krytykowany był i jest za prowokacje, kiczowatość i taniość. Istotnie, w pierwszej chwili jego artefakty kojarzą się wyłącznie z konsumpcjonizmem i materializmem. Taki zresztą był zamysł samego artysty: stworzyć coś dla mas, wykreować ze świata komiksów, mody, fleszów, mediów i reklamy dzieło oryginalne. I chyba na tym polega geniusz Andy’ego, że w nieczułym świecie blichtru, krzyczącej reklamy i dawno zagubionej estetyki, zdołał podnieść medialne tematy do rangi sztuki. Dzisiejsza amerykańska i europejska pop-kultura wyrasta w dużej mierze z nowatorskich osiągnięć Warhola i współczesnych mu artystów. Tworzone w technice serigrafii wizerunki Marylin Monroe, Mao, Jackie Kennedy czy etykietki Cambell’s Soup znane są chyba wszystkim, wciąż inspirują, zaskakują i nie tracą na aktualności.

Komentarze

Powiązane

05.04.24, 17:12
| kultura » książki
10 książek w finale Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego
Siedem polskich książek oraz trzy przetłumaczone z języków obcych ma w tym roku szansę na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Finał jubileuszowej, 15. edycji konkursu odbędzie się pod koniec maja br. Jego organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa oraz redakcja „Gazety Wyborczej”. 
27.03.24, 19:04
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | kultura » teatr
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry powraca do Sopotu
27 marca br. w Sopocie odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wydarzenie jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały premierę w roku poprzedzającym daną edycję. Sopot będzie gospodarzem tegorocznego wydarzenia.
13.03.24, 14:07
| radio » informacje | kultura » informacje
Mirosław Baka Człowieka Roku. MocArty 2023 wręczone
W warszawskim Muzeum POLIN odbyła się uroczysta gala, w trakcie której przyznano MocArty 2023 – nagrody radia RMF Classic. Statuetki wręczono w czterech kategoriach, dodatkowo redakcja stacji przyznała jedną nagrodę specjalną.
11.03.24, 14:28
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Wojciech Waglewski zagra w ramach MTV Unplugged
W 16. edycji MTV Unplugged pojawi się Wojciech Waglewski. Artysta wystąpi „bez prądu” przed publicznością i kamerami 10 kwietnia br.
11.03.24, 11:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Galę transmitowała TVP Kultura
Joanna Kuciel-Frydryszak, Lech Janerka, L.U.C., Bartłomiej Topa, Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko oraz Mateusz Pakuła zostali laureatami VIII edycji plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. 
10.03.24, 22:41
| radio » informacje | kultura » informacje
Uwspółcześnione powieści Kornela Makuszyńskiego w gwiazdorskiej obsadzie w ofercie Empik Go
Nikodem Rozbicki, Aleksandra Domańska, Antonina Litwiniak, Zbigniew Zamachowski i Martyna Byczkowska pojawili się jako bohaterowie buntowniczych historii Kornela Makuszyńskiego. Kultowe powieści dla dzieci i młodzieży powracają w nowej odsłonie na platformie Empik Go.
28.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Dom Dobry. Wystartowały zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
Ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego „DOM DOBRY”. W rolach głównych grają, m.in.: Tomasz Schuchardt, Agata Turkot, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik.
21.02.24, 13:04
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
220 tysięcy widzów zobaczyło w weekend otwarcia film Sami Swoi. Początek
16 lutego br. do kin w całej Polsce trafiła najnowsza koprodukcja TVN Warner Bros. Discovery "Sami swoi. Początek", prequel kultowej trylogii o waśni dwóch sąsiadów - Pawlaka i Kargula. W pierwszy weekend film przyciągnął przed białe ekrany ponad 220 tys. widzów.
17.02.24, 12:00
| internet » informacje | kultura » informacje
Rusza ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa
Po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie potrwa do północy 1 marca br. 
17.02.24, 08:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nagrody MocArty RMF Classic 2023. Znamy pełną listę nominowanych
RMF Classic ogłosiło nominowanych do tegorocznej nagrody kulturalnej MocArty. Spośród propozycji nadesłanych przez słuchaczy redakcja wybrała 21 osób, wydarzeń i inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki w czterech kategoriach.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy