02.06.05, 17:30

Festiwal Filmów Młodego Widza

W Poznaniu walka o Złote Koziołki.
W dniach 6 - 12 czerwca w Poznaniu odbędzie się 23 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Do udziału w tegorocznej edycji imprezy zgłoszono około 300 filmów. Do konkursu zakwalifikowano w sumie 74 obrazy fabularne i animowane. Zwycięzca otrzyma Grand Prix - Złote Koziołki.
Filmy oceniane będą przez dwa międzynarodowe profesjonalne składy jurorskie, które przyznają główne nagrody konkursów: Grand Prix - Złote Koziołki dla najlepszego filmu. Ponadto jury przyzna nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu animowanego. Także publiczność wybierze swój ulubiony film w drodze plebiscytu.
W ramach Festiwalu odbędzie się także przegląd filmów znakomitego japońskiego twórcy Hayao Miyazakiego, nagrodzonego w 2003 roku Oscarem. Jesienią Miyazaki uhonorowany zostanie Złotym Lwem za całokształt twórczości na festiwalu w Wenecji. A w Poznaniu, już w czerwcu, podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Ale Kino! przedpremierowy pokaz jego najnowszego filmu "Ruchomy zamek Hauru".
Organizatorzy od kilku już lat przyznają specjalną nagrodę Festiwalu, Platynowe Koziołki. W tym roku wyróżnienie to trafi do rąk Hanny Polak i Andrzeja Celińskiego, twórców filmu "Dzieci z Leningradzkiego
Festiwalowi towarzyszy plakat autorstwa Wiktora Sadowskiego. Wydane zostaną również program i pocztówki.

Trochę historii:
Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza jest jedyną tego typu imprezą w Polsce. Ma on blisko czterdziestoletnią tradycję, powstał bowiem z lokalnych przeglądów filmów animowanych i dziecięcych, odbywających się w Poznaniu w latach 60. Od 1969 roku organizowano co dwa lata festiwal ogólnopolski. W 1994 uległ on istotnym przekształceniom, zyskał rangę międzynarodową i obecnie odbywa się corocznie. Umożliwiło to polskim widzom dostęp do nieznanych, wartościowych i atrakcyjnych obrazów z wielu krajów świata.
Laureatami, jurorami i gośćmi Festiwalu byli m.in. Filip Bajon, Yurek Bogayevicz, Jacek Bromski, Krzesimir Dębski, Piotr Dumała, Waldemar Dziki, Katarzyna Figura, Małgorzata Foremniak, Leszek Gałysz, Witold Giersz, Robert Gliński, Krzysztof Gradowski, Roman Gutek, Stanisław Jędryka, Jan A.P. Kaczmarek, Maria Kaniewska, Andrzej Kołodyński, Zygmunt Konieczny, Aleksandra Korejwo, Krystyna Krupska-Wysocka, Jerzy Kucia, Stanisław Lenartowicz, Piotr Łazarkiewicz, Paweł Łoziński, Jan Machulski, Andrzej Maleszka, Wojciech Marczewski, Lechosław Marszałek, Janusz Nasfeter, Władysław Nehrebecki, Małgorzata Pieczyńska, Radosław Piwowarski, Jerzy Satanowski, Anna Sokołowska, Danuta Stenka, Waldemar Szarek, Daniel Szczechura, Stefan Szwakopf, Kazimierz Tarnas, Maciej Wojtyszko, Jarosław Żamojda.
Festiwal odwiedziło też wielu gości zagranicznych: twórcy prezentowanych filmów z niemal wszystkich zakątków świata, przedstawiciele instytucji filmowych, a także dyrektorzy festiwali filmów dla dzieci w Montrealu, Meksyku, Chicago, Frankfurcie, Bratysławie, Oulu, Bellinzonie, Londynie, Berlinie.
Patronat medialny nad Festiwalem obejmą: "Gazeta Wyborcza", "Film", "Kino", "Iks", telewizja Kino Polska, Radio Merkury i portal internetowy Stopklatka. Festiwal posiada stronę internetową, która na bieżąco jest aktualizowana: www.alekino.com.

Komentarze

Powiązane

05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
08.06.24, 07:00
| kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerską monetę „Superman”'
3 czerwca br. swoją premierę ma nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z Supermanem. Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną pięciu dolarów.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.