10.11.05, 22:50

Paweł Mączka gościem mediaFM.net

Paweł Mączka (Agencja Reklamowa WAWa, członek KBR) odpowiada na pytania dotyczące wrześniowej fali badań Radio Tracka.

17 października 2005 Komitet Badań Radiowych (KBR) zatwierdził wrześniową falę badań Radio Tracka. Decyzję podjęto na specjalnym posiedzeniu, w 3 dni po tym jak wszyscy członkowie Komitetu jednomyślnie wstrzymali się z przyjęciem danych w normalnym trybie.
Jak napisano w komunikacie prasowym, „Podstawowym zadaniem Komitetu jest sprawowanie kontroli nad jakością wyników, która to właśnie była przyczyną podjęcia decyzji o wstrzymaniu wrześniowej fali”.
Ponieważ powyższa informacja wzbudziła dużo kontrowersji i zapytań ze strony czytelników, na nasze pytania odpowiada Paweł Mączka (Agencja Reklamowa WAWa, członek KBR).

Kuba Wajdzik: Co było przyczyna że przez parę dni badanie miało niewłaściwą jakość? Co było tego przyczyną?
Paweł Mączka: Fala wrześniowa została jednomyślnie odrzucona prze członków KBR z uwagi na wątpliwość związaną z opisem roboczych plików raportu technicznego. Niezgodność opisów dotyczyła podanej ilości zmiennych kontrolnych. Ilość tych rekordów a ściślej mówiąc ich suma podana w nagłówku nie ma żadnego związku z wynikami badania.
Nie wpływa to w żaden sposób na dane zamieszczone w radiotracku. Dopiero w momencie, kiedy KBR otrzymał takie właśnie merytoryczne wyjaśnienie powstałej wątpliwości i każdy z członków KBR mógł o tym samemu się przekonać odbyło się kolejne głosowanie, na którym fala została jednomyślnie przyjęta. Jest to działanie zgodne z ustaloną procedurą.

KW: Co to znaczy nabrać właściwą jakość? Jak się określa „jakość” badania?
PM: Pod pojęciem „jakości badania” najprościej rzecz ujmując można rozumieć 100% zgodność jego przeprowadzania z założeniami, jakie zostały zdefiniowane na samym początku rozpoczęcia współpracy z instytutem badawczym.
Założenia dotyczą rzetelnego przestrzegania metodologicznych założeń wykonywanego badania. Istnieje dokumentacja techniczna, w oparciu o której zapisy, badanie można kontrolować, a ściślej mówiąc technologię jego przeprowadzania i opracowywania.
KBR nie kreuje wyników sondażu, kontroluje tylko rzetelność jego wykonywania w oparciu o zdefiniowane parametry, które są niezmienne.

KW: Co to znaczy zatwierdzić wyniki? Przyznają Państwo, że użycie takiego sformułowania budzi kontrowersje, bo co to znaczy, że jeśli badania są dla zlecających nie takie, jakie oczekują, to nie zatwierdzamy? A jak są właściwe, to jest OK.?
PM: W zasadzie odpowiedź padła przed chwilą . KBR nie ma wpływu na wyniki badania. KBR troszczy się o poprawność i przestrzeganie ustalonej metodologii wykonywanego badania. Jeżeli pokusi się Pan o wnikliwe przeanalizowanie rankingów stacji wchodzących w skład KBR przekona się Pan, że nie żadnej logicznej przesłanki potwierdzającej Pana tezę ukrytą w konstrukcji pytania.

KW: Dlaczego to KBR podejmuje decyzję o przyjmowaniu Radio Tracka? Czy w takim wypadku nie kwestionują Państwo solidności badań przeprowadzanych przez SMG/KRC i nie próbują wywierać presji?
PM: Jeżeli KBR wywiera jakąkolwiek presje na instytut badawczy to jest ona nakierowana na nieustanne doskonalenie produktu, jakim jest badanie Radiotrack. Z jednej strony dotyczy to wszystkich aspektów, o których napisałem powyżej, a z drugiej mamy taką nadzieję, że w imieniu całego rynku radiowego, nalegamy na optymalizację badania. Chcemy, spowodować, aby badanie było coraz tańsze bez utraty jego jakości, wciąż szukając rozwiązań.
W ten sposób pełne ogólnopolskie dane będą dostępne (mam na myśli głównie aspekt finansowy) dla coraz większej ilości najmniejszych lokalnych stacji radiowych.
Wywieramy presję, aby instytut SMG wspierał swoją wiedzą wszystkich, którzy, na co dzień pracują z Radiotrackiem. Bardzo zależy KBR-owi na systematycznym zwiększaniu świadomości ludzi z branży nie tylko radiowców w zakresie efektywnego wykorzystywania bardzo profesjonalnego narzędzia jakim jest badanie Radiotrack (środowisko agencji reklamowych, klienci).
To co nas bardzo cieszy to fakt, że instytut SMG jest bardzo otwarty w tym zakresie. Bardzo chętnie wspiera wszystkich na naszym rynku, którzy chcą dogłębniej poznać istotę wykonywania i wykorzystywania przeprowadzanych badań.

KW: Czym różniły się te dane pierwsze od tych zatwierdzonych?
PM: Niczym

KW: Dlaczego wciąż badania Radio Track są dostępne tylko dla wybranych? Jak można mówić o standardzie, gdy wyniki przekazywane mediom, są tylko częściowe? Gdzie tu standard?
PM: Niestety nie mogę się z Panem zgodzić. Badanie Radiotrack jest projektem komercyjnym. Każdy, kto ma na to ochotę, może zakupić całą bazę danych wraz z oprogramowaniem. Cena zakupu danych jest zróżnicowana od ich zakresu. Uwzględnia ona również możliwości podmiotów działających na tym rynku. Podstawowy zakres danych stacja radiowa może zakupić z cenę niespełna 1 500 PLN w skali roku. To tyle, jeżeli chodzi o dostęp do oprogramowania i bazy danych, czyli zestawu umożliwiającego zestawiać samodzielnie dowolne analizy. Każdy inny podmiot, który zainteresowany jest konkretnymi zestawieniami może zwrócić się do instytut SMG, który takie dane udostępni bezpłatnie. Mam tu na myśli głównie środowisko dziennikarskie.
Jak Pan widzi więc, dzięki inicjatywnie KBR, pomimo, że projekt jest komercyjny, dane dostępne są powszechnie dla wszystkich.

Komentarze

Powiązane

20.03.23, 10:42
| radio » informacje | internet » informacje
Dobra robota: zarobki. Marcin Łukasik gospodarzem specjalnego sezonu podcastu Pracuj.pl
Zespół Pracuj.pl przygotowuje specjalny sezon podcastu „Dobra robota”. Najnowsza seria związana jest z kampanią zatytułowaną „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać”.
18.03.23, 17:00
| radio » informacje
Krzysztof Komeda w Polskim Radiu. Premiera zestawu serii z utworami Krzysztofa Komedy
17 marca br. Agencja Muzyczna Polskiego Radia odbyła się premiera zestawu serii „Krzysztof Komeda w Polskim Radiu”. Wszystkie osiem płyt z nagraniami pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, wydawane oddzielnie w latach 2014-2019, trafią teraz do sprzedaży razem.
17.03.23, 19:03
| radio » informacje
Chopin na Rakowieckiej. Cykl recitali na antenie Polskiego Radia Chopin
Polskie Radio Chopin w sobotę, 18 marca br. przeprowadzi transmisję Inauguracyjnego Koncertu z cyklu „Chopin na Rakowieckiej”. Wybrane kompozycje Fryderyka Chopina zaprezentuje pianistka - profesor Beata Bilińska. Koncert poprowadzi Paweł Sztompke, dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia.
16.03.23, 10:41
| radio » informacje
Aplikacja Radia Nowy Świat z nowymi podcastami i usługą CarPlay
10 marca br. pojawiła się aplikacja Radia Nowy Świat w nowej wersji. Nowością jest usługa CarPlay oraz dostępność podcastów extra plus w aplikacji z nowymi propozycjami od redaktorów: Wojciecha Manna i Macieja Jankowskiego oraz Jana Janczego.
16.03.23, 06:30
| radio » ludzie
Krzysztof Grządzielski reporterem Radia ZET w Poznaniu
Krzysztof Grządzielski został nowym reporterem Radia ZET w Poznaniu. Zastąpił Dankę Woźnicką, która z końcem lutego br. rozstała się z rozgłośnią.
15.03.23, 12:42
| radio » informacje
Piosenki z tekstem. Grażyna Torbicka i Wojciech Malajkat gospodarzami koncertu Radia Nowy Świat i Akademii Teatralnej
17 kwietnia br. o godz. 20.00 w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się koncert, który organizują Radio Nowy Świat i Akademia Teatralna w Warszawie.
14.03.23, 17:00
| radio » informacje
Cenniki Grupy RMF bez zmian
Grupa RMF ogłosiła cenniki reklamowe swoich stacji i pakietów na kolejne dwa miesiące. Pozostaną one bez zmian w stosunku do obecnie obowiązujących.
14.03.23, 06:30
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: duży spadek Eski
Eska mimo dużego spadku, pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. (sieci radiowe).
13.03.23, 20:46
| radio » informacje
Ufam, że mnie słyszycie. Alfabet Jana Pawła II. Okolicznościowy cykl w Jedynce
Program 1 Polskiego Radia będzie emitował nagrania z wypowiedziami papieża Polaka. Cykl „Ufam, że mnie słyszycie. Alfabet Jana Pawła II” będzie emitowany w Jedynce od poniedziałku do piątku o godz. 18.36, w soboty o godz. 18.33, w niedziele o godz. 18.25. Emisja potrwa do 2 kwietnia br.
13.03.23, 10:06
| radio » informacje
RMF FM liderem, duży wzrost Jedynki
RMF FM pozostaje liderem rynku. Jedynka uzyskała rekordowy wzrost udziału - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.