Co za e-mail

Co za e-mail ?!

Korzystając z dobra XXI wieku, jakim jest Internet natknąłem się w swoim e-mailu na arcyciekawą modlitwę otrzymaną systemem łańcuszkowym. Może i powinienem przemilczeć fakt otrzymywania modlitw niezaakceptowanych przez Kościół, lecz ta jest tak interesująca, iż postanowiłem podzielić się zarówno modlitwą jak i osobistą refleksją z czytelnikami. Proponuję się najpierw zapoznać się z treścią utworu:

Modlitwa za Ojca Dyrektora:
Jam jest Ojciec Dyrektor Rydzyk twój, który cię
wywiódł na plagi egipskie, w radio głupoli:
1. Nie będziesz miał Radiów cudzych poza moim.
2. Nie będziesz odbierał Radia mego bez wpłaty.
3. Pamiętaj aby w dzień święty rentę przysłać.
4. Czcij Ojca swego i Rozgłośnię swoją.
5. Nie zagłuszaj.
6. Nie cudzosłysz.
7. Nie przestrajaj.
8. Nie unikaj fałszywego świadectwa na antenie mojej.
9. Nie pożądaj Maybacha Dyrektora swego.
10. Ani żadnej kasy, która Jego jest.

Będziesz wspierał Ojca Dyrektora z całego serca swego, z całej duszy
swojej, z całej renty swojej i ze wszystkich sił swoich, a Rozgłośnię Jego
jak siebie samego.

Jeżeli uważasz że tacy ludzie jak Rydzyk Powinni znaleźć się więzieniu
Przyłącz się do akcji ośmieszania Rydzyka i roześlij to do wszystkich
znajomych. Nie pozwól aby złodziej podszywający się pod księdza okradał
także twoją Babcię z emerytury.

Autor ( znudzony wnuczek albo początkujący poeta) wyraża tutaj swoją obawę być może nie przed rozgłośnią Radia Maryja lecz przed Dyrektorem tejże stacji. Z utworu płynie żal, smutek z powodu utraconej babci/dziadka, która/y została zmanipulowana/y przez radio. Nie daje już kieszonkowego, drobnych upominków – pieniążki z ZUS-u płyną strumykiem a właściwie przelewem do Torunia. Pisarz stara się rozszyfrować zasady, jakie przyświecają stacji.
Aby wywrzeć większy nacisk na odbiorcę parafrazuje Dziesięć Przykazań Bożych oraz Przykazanie Miłości. Jeżeli chodzi o mnie, ten stylistyczny zabieg nie rzuca na kolana. Już w epoce oświecenia autorzy tacy jak Niemcewicz czy poeci okresu Targowicy redagowali modlitwy – robili to o wiele lepiej i ciekawiej (wybaczam więc młodemu, nieopierzonemu poecie). Zastosowane słownictwo nie jest być może poetyckie, aczkolwiek musimy przyjąć do wiadomości taki sposób wyrażania się w „poezji” (XXI wiek - O tempora, o mores!). Neologizm cudzosłysz jest najciekawszym nowotworem, jaki czytałem od 21 lat (a tyle już chodzę po tym świecie). Można go zastosować w sloganie reklamowym np. Po co cudzosłyszeć? Słuchaj radia X. Ogólnie nic ciekawego, nic odkrywczego.
Autorowi parafrazy mówię: na początku zawsze się naśladuje dobrego poetę (w tym przypadku Bóg – autor mierzy wysoko), dopiero później wyklaruje się jego własny indywidualny styl. Może będzie to drugi Liebert – najlepszy poeta religijny? Może jakiś polityczny artysta – choć nie uda mu się to – nie w tym Kraju . . . Krzyczę więc: Powodzenia na drodze artystycznego samodoskonalenia ! ! !
Dobrze – starczy już tej śmiesznej analizo-interpretacji. Nie ma co ośmieszać człowieka, który wyraża własne poglądy. Tylko dlaczego zapładnia on własne zdanie w umysłach i e-mailach tych, którzy nie rozumieją o co tu chodzi lub ich to nie obchodzi. Jeśli rozgłośnia okrada babcię czy dziadka autora – jedyna rada – iść na policję lub do sądu. Wierszyki, poematy nic tu nie zdziałają (oprócz zapychania skrzynki pocztowej). Obrażanie kogokolwiek lub czegokolwiek też się na nic nie zda. Jedynym wyjściem jest rozwiązanie – Radio Maryja – głosi religię, prawdy etyczne itp. Ale bez mieszania się w politykę. Jak do tej pozy stacji nie za bardzo udaje się wziąć rozbrat w państwową władzą i chyba ciężko ten rozwód będzie uzyskać. Chociaż może kiedyś . . . A takie fajne programy w Trwam: dyskoteka (ciekawe co na to ZAIKS) oraz nauka dobrych manier przy stole. Widać można robić coś niepolitycznego. Na razie się jednak nie chce. A wtedy znów w e-mailu będzie wiersz o Ojcu Rydzyku i siedmiu emerytach czy Redemptoryście, co w siedmiomilowych butach chadzał.

Komentarze

Powiązane

24.06.24, 07:30
| radio » informacje
Usłyszmy się w wakacje. Letnia ramówka Radia 357
Radio 357 wzmacnia publicystykę. Nową redakcją pokieruje Katarzyna Pruchnicka. Do prowadzących audycje publicystyczne dołączają nowi autorzy: Tomasz Kwaśniewski, Wioletta Myszkowska, Grażyna Bochenek i Maciej Makselon. Startuje nowa audycja filmowa “Plan doskonały” - jej autorką będzie Anna Tatarska.
24.06.24, 06:30
| radio » informacje
Upalne granie w Radiu Zet podczas wakacji
W Radiu Zet ruszył sezon wakacyjny. Na antenie pojawi się moc „grania bez cienia mówienia”, plenerowe akcje specjalne nad morzem, festiwalowe studia, poranny „Gość Radia ZET”, a także konkurs „Radio ZET nr 1 w moim samochodzie”.
20.06.24, 15:30
| radio » informacje
Fajne Lato RMF. Stacja odwiedzi największe koncerty i festiwalew Polsce
W tym roku RMF FM bawić się będzie wraz ze słuchaczami na największych festiwalach w kraju i koncertach najpopularniejszych artystów, m.in. sanah, Eda Sheerana, Lenny’ego Kravitza czy Justina Timberlake’a. Będzie też zabawa SMS-owa w nowej odsłonie.
20.06.24, 09:30
| radio » informacje
Zakończenie roku z RMF MAXX. Jeden słuchacz zostanie zawieziony do szkoły przez youtubera Buczooo
Radio RMF MAXX organizuje zakończenie roku szkolnego. Jeden ze słuchaczy zostanie zawieziony do szkoły przez youtubera Buczooo z kanału Hi5.
20.06.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w Dwójce. Transmisje z koncertów i muzyka świata
Dwójka w okresie letnim zaplanowała transmisje i relacje z najważniejszych festiwali, audycje wyjazdowe poświęcone ciekawym miejscom na mapie naszego kraju, a także autorskie programy muzyczne, literackie i publicystyczne.
20.06.24, 06:30
| radio » informacje
Radio Kraków po przerwie organizuje ponownie Marsz Jamników
8 września br. Radio Kraków i Krakowskie Forum Kultury organizują Marsz Jamników.
19.06.24, 16:00
| radio » informacje
Górska o Klimacie. Nowa audycja Pauliny Górskiej w Trójce
W ramówce Trójki debiutuje audycja „Górska o Klimacie”. Program uzupełni ofertę programów dotyczących zagadnień świata natury („Księstwo Ptaków”, „Królestwo Roślin”). Nowy format, którego gospodynia będzie Paulina Górska, emitowany będzie w każdy poniedziałek o godz.12.00.
19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
18.06.24, 17:42
| radio » ludzie
Kamila Pirogow-Małdzińska szefową Działu Prawnego Grupy Eurozet
1 lipca br. stanowisko dyrektora Działu Prawnego Grupy Eurozet obejmie Kamila Pirogow-Małdzińska.
17.06.24, 19:00
| radio » informacje | internet » informacje
Prosto z Euro w WP SportoweFakty na czas Euro 2024
Redakcja WP SportoweFakty uruchomiła format „Prosto z Euro”, który prowadzą Marcin Gazda i Paweł Pawłowski. Nowy program to analizy i komentarze dotyczące nie tylko meczów, ale także kulisów całego turnieju.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 24.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 22.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.