06.04.12, 21:02

Plebiscyt Przecinek i Kropka po raz trzeci

7 marca br. wystartowała trzecia edycja plebiscytu dotyczącego książek dla najmłodszych. Empik zaprasza po raz kolejny dzieci i rodziców do internetowego głosowania w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2011.

7 marca br. wystartowała trzecia edycja plebiscytu dotyczącego książek dla najmłodszych. Empik zaprasza po raz kolejny dzieci i rodziców do internetowego głosowania w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2011. Za pośrednictwem portalu www.przecinekikropka.pl można oddać głos na jedną z 10 nominowanych książek, wytypowanych przez grono ekspertów. Pozycja, która otrzyma najwięcej głosów zdobędzie tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” 2011.  Głosowanie zakończy się  17 kwietnia.

Trzecia edycja konkursu „Przecinek i Kropka” potwierdziła duże zainteresowanie wydawców inicjatywą Empiku. Spośród  prawie 100 nadesłanych zgłoszeń  jury Konkursu  (w składzie: Dorota Koman – krytyk literatury dziecięcej, prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, Ewa Gruda –  krytyk literatury dziecięcej, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, Krystyna Lipka-Sztarbałło – ilustratorka książek dla dzieci, kuratorka  wielu zagranicznych prezentacji polskiej książki ilustrowanej, członek Polskiej Sekcji IBBY, dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Świerżewska – krytyk literatury dziecięcej, tłumacz, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl) wytypowało 10 najbardziej wartościowych i najpiękniej wydanych książek przeznaczonych dla dzieci w wieku 5-8 lat. 

Jak podkreśla Dorota Koman - przewodnicząca Jury - wyjątkowo trudno było w tym roku wybrać dziesięć najlepszych książek dla dzieci. Choć przede wszystkim cieszyła duża liczba wartościowych i pięknych edycji oraz wyrównany poziom finalistów czyli tych kilkudziesięciu, które spełniały warunki regulaminu i wymagania.

Wybrane przez jury najlepsze książki 2011 roku, z których jedną wybiorą teraz czytelnicy, są bardzo różnorodne. Począwszy od klasyki: piękny „Pinokio” Carlo Collodiego w nowym doskonałym tłumaczeniu poety Jarosława Mikołajewskiego, z przemawiającymi do wyobraźni ilustracjami Roberto Innocentiego, a skończywszy na książce „O ja cię! Smok w krawacie” Magdy Wosik i Piotra Rychela, którą współtworzyć mają mali czytelnicy, rozwijając przy tym swe talenty i wyobraźnię, a jednocześnie w czasie tej literackiej zabawy ucząc się konwencji bajki.

W Roku Janusza Korczaka wśród najlepszych znalazła się autorska książka Iwony Chmielewskiej „Pamiętnik Blumki”, w bliski małemu dziecku sposób przedstawiającą prowadzony przez niego Dom Sierot na Krochmalnej w Warszawie, jakby przekładającą na język dziecięcy „Prawidła życia” Wielkiego Pedagoga. Tuż obok – również dopominająca się o szacunek wobec dziecka – „Grzeczna”, kolejna po „Włosach mamy” książka Gro Dahle i Sveina Nyhusa (w tłumaczeniu Heleny Garczyńskiej), przypominająca dziecku o jego prawach – przede wszystkim prawie do tego, by być zauważanym.

Dla miłośników doskonałych rymów, klasycznych fraz, pięknego rytmu i brzmienia wiersza, a zarazem niekończącej się zabawy słowem – „Leśne głupki i coś”, które Małgorzata Strzałkowska wzbogaciła jeszcze o „kolaże autorki wyklejane we wtorki”. Leśne głupki, znane dzieciom już od dawna, powróciły w najlepszym stylu! Tak jak powracające – ku uciesze rzesz ich wielbicieli – Muminki Tove Jansson, tym razem w wersji rymowanej (w tłumaczeniu i pięknej kaligrafii Ewy Kozyry-Pawlak), czyli pełna absurdalnego humoru, przemyślnie powycinana w przeróżne okienka „Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi - Co było potem?”.

Dla miłośników wszelkich stworzeń: „Zwierzaki-cudaki” Bibi Dumon – pasjonujące, świetnie przetłumaczone przez Jadwigę Jędryas, opowieści łączące rzetelną wiedzę z poczuciem humoru,  dowcipnie (na czarno-biało) ilustrowane przez Fleur van der Weel, oraz „Bzyk Brzęk” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, ilustrowany przez Jonę Jung, czyli historie z życia tytułowego bohatera – muchówki w paski – i jego przyszywanej ciotki oraz grona ich znajomych... mrówek, moli, pająka, dżdżownicy... a tak naprawdę zabawne historie o nas wszystkich.

W tegorocznej dziesiątce znalazł się też niezwykły „Księżycolud” Tomiego Ungerera (w tłumaczeniu Michała Rusinka), który za swe autorskie książki uhonorowany został m.in. nagrodą Hansa Christiana Andersena; naprawdę warto popatrzeć na świat z jego Księżycoludowego punku widzenia, wzruszyć się i zastanowić – i już nigdy nie być obcym dla innego. Trudno jest napisać dobrą i przyjazną dziecku książkę o śmierci. Tymczasem „Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór” Jarosława Mikołajewskiego jest najlepszym przykładem, że to możliwe. Jego talent, talent Doroty Łoskot-Cichockiej, ilustratorki, oraz Doroty Nowackiej, która książkę opracowała graficznie, zaowocowały niezwykłą, bardzo potrzebną i ważną książką.

"Konkurs „Przecinek i Kropka” ma wskazać najlepsze i najpiękniej wydane książki. Ogromnie cieszy fakt, że grono starannych, rzetelnych wydawców książek dla dzieci rośnie i – naprawdę jest z czego wybierać i nad czym debatować. Teraz – wybór najlepszej z najlepszych należy już do małych czytelników i ich rodziców!" – podkreśla Przewodnicząca Jury Dorota Koman.

Głosowanie na Najlepszą książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2011 potrwa do 17 kwietnia - zapraszamy na portal www.przecinekikropka.pl. Uroczyste ogłoszenie zwycięzcy Plebiscytu nastąpi 11 maja br. podczas Warszawskich Targów Książki.

Komentarze

Powiązane

21.11.23, 20:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Wielka piracka przygoda. Psi Patrol Live! wraca w trasę po Polsce
Psi Patrol Live „Wielka piracka przygoda” zawita jesienią 2024 r. do pięciu polskich miast. Ubiegłoroczne przedstawienie w Polsce obejrzało blisko 100 tys. widzów.
17.11.23, 22:15
| kultura » książki
Kleks. Nowy początek. Nowa adaptacja bajki Jana Brzechwy
„Kleks. Nowy początek” - książka stworzona na podstawie filmu w reżyserii Macieja Kawulskiego „Akademia Pana Kleksa” – ukaże się nakładem wydawnictwa Agora dla Dzieci 6 grudnia br.
16.11.23, 20:46
| internet » e-commerce | kultura » książki
Rosną przychody Legimi. Spółka nie wyklucza kolejnych podwyżek
Firma Legimi działająca w modelu subskrypcyjnym na polskim rynku e-książki, realizuje strategię rozwoju związaną ze wzrostem przychodów ze sprzedaży.
15.11.23, 15:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » muzyka
Grupa Empik muzyczna kupiła wytwórnię Jazzboy Records
Empik przejmuje 100 proc. udziałów w polskiej wytwórni muzyki alternatywnej – Jazzboy Records. W wyniku transakcji ma zacieśnić się współpraca między wytwórnią, platformą dystrybucyjną e-muzyka oraz innymi podmiotami z Grupy Empik.
13.11.23, 18:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Ogłoszono laureatów Nagród Mediów Publicznych 2023
W niedzielę, 12 listopada br. podczas uroczystej gali Nagród Mediów Publicznych 2023 statuetki w czterech kategoriach odebrali: Filip Zylber i Piotr Śliskowski, Maria Pomianowska , Krzysztof Masłoń oraz Jarosław Jakubowski.
08.11.23, 08:30
| radio » informacje | kultura » muzyka
Maria Pomanowska, Piotr Baron i Marek Piekarczyk nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii Muzyka
7 listopada br. podczas konferencji prasowej, zostały ogłoszone nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023.
28.10.23, 09:49
| reklama & PR » informacje | kultura » muzyka
Portraits of Nature Aleksandry Świgut. VeloBank wydał płytę w ramach programu VeloTalent
„Portraits of Nature” to tytuł płyty z muzyką Edvarda Griega i Fryderyka Chopina wydanej w ramach pilotażowej edycji programu VeloTalent, który promuje młodych, utalentowanych profesjonalistów w drodze na szczyt międzynarodowej kariery.
23.10.23, 21:00
| kultura » książki
Pierwszy milion Szczepana Twardocha
Wydawnictwo Literackie poinformowało, że łączny nakład sprzedanych książek Szczepana Twardocha przekroczył właśnie milion egzemplarzy.
23.10.23, 09:38
| radio » informacje | kultura » informacje
Strefa Rozmów Radia 357 na Inside Seaside. Wśród gospodarzy Niedźwiecki, Strzyczkowski i Olszański
Radio 357 zorganizuje Strefę Rozmów Radia 357 podczas Inside Seaside, które poprowadzą dziennikarki i dziennikarze współorganizatora festiwalu.
18.10.23, 19:00
| kultura » informacje
Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera 2023. Lista nominowanych
Kapituła Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera pod przewodnictwem ks. Adama Bonieckiego, wyłoniła troje nominowanych w każdej kategorii.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 06.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.