06.04.12, 21:10

Rekolekcje z Lublina w technologii 2D i 3D

5 marca br. w Parafii pw. Dobrego Pasterza oraz pw. Andrzej Boboli w Lublinie rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne dla dorosłych, młodzieży pracującej i studiującej.

W niedzielę, 25 marca br. w Parafii pw. Dobrego Pasterza oraz pw. Andrzej Boboli w Lublinie rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne dla dorosłych, młodzieży pracującej i studiującej. Rekolekcje potrwają do środy 28 marca włącznie i będą również dostępne w sieci Internet. Program rekolekcji oraz transmisje online dostępne są na stronach Parafii Dobrego Pasterza pod adresem: www.lublin.scj.pl oraz Parafii św. Andrzej Boboli pod adresem www.bobola.kuria.lublin.pl.

Jak tłumaczy proboszcz Parafii pw. Dobrego Pasterza, ks. Florian Gruca oraz ks. Jerzy Ważny proboszcz Parafii św. Andrzej Boboli, nabożeństwo na odległość nie zastąpi osobistego udziału w prawdziwej liturgii. - Bardziej należy to uznać za sposób łączności z parafią i kościołem jako wspólnotą wyznaniową - dodają duchowni. Jeżeli jakieś bardzo ważne powody, takie jak choroba, obowiązki rodzinne, zawodowe i społeczne czy też odległość uniemożliwiają osobiste uczestnictwo w rekolekcjach - katolik jest zwolniony z zachowania obowiązku osobistego uczestnictwa. Może wówczas obejrzeć transmisję mszy w Internecie, radio czy też telewizji. Zdaniem Andrzeja Filipowicza, koordynatora projektu iTTv oraz członka grupy d/s mediów elektronicznych w stowarzyszeniu działającym przy parafii Dobrego Pasterza, przekaz online z rekolekcji wielkopostnych adresowany jest głównie do tych wszystkich, którzy chorują, są na dyżurze, służbie lub z dala od kraju i kościoła. Pomimo tego, że tygodniowa ilość "wirtualnych" wizyt wynosi około 1/3 ogólnej liczby wiernych osobiście biorących udział w liturgii, ilość uczestniczących w codziennych mszach nie zmniejszyła się.

Wraz z pojawieniem się powszechnego dostępu do nowoczesnych technik informacyjnych i komunikacyjnych takich jak szerokopasmowe i mobilne łącza internetowe, Parafia pw. Dobrego Pasterza oraz Andrzej Boboli w Lublinie uruchomiły swoje strony www. Działania te ułatwiły w sposób wręcz doskonały „wirtualny” kontakt z parafianami – bardzo szybkie i szerokie informacje o parafii i działających przy niej grupach duszpasterskich, bieżących wydarzeniach i inicjatywach, dokumentacji foto i wideo oraz transmisjach „na żywo” z wnętrza kościołów parafialnych. Dostępne w sieci Internet przekazy AV z wnętrza kościołów, adresowane początkowo do ludzi chorych i w podeszłym wieku, zaczęły być coraz częściej odbierane również poza granicami naszego kraju. Poza granicami RP największą grupę odbiorców transmisji mszy św., nabożeństw i innych wydarzeń z Parafii Dobrego Pasterza i Andrzej Boboli stanowi polska migracja ekonomiczna oraz posolidarnościowa emigracja polityczna.

Parafia pw. Dobrego Pasterza w Lublinie była pierwszym w naszym kraju, UE i świecie miejscem, z którego „na żywo” popłynął obraz w technologii 3D. Do odbioru transmisji obrazu przestrzennego niezbędne są specjalne okulary. Stowarzyszenie Dobrego Pasterza przygotowało wersję „zrób to sam" okularów 3D. Więcej informacji o warunkach odbioru przekazów realizowanych w technologii stereoskopowej oraz instrukcja wykonania okularów we własnym zakresie znajduje się w linku pomocy technicznej zamieszczonym pod obrazem transmisji 3D.

Zasięg parafialnych misji ewangelizacyjnych i społecznych najlepiej odzwierciedlają wpisy znajdujące się w „księgach gości” na stronach www, gdzie wpisują się nie tylko oddaleni od parafii wierni, ale również osoby nie będące parafianami, dla których możliwość „wirtualnej” obecności jest jedyną szansą udziału w mszy św., nabożeństwie i innych uroczystościach kościelnych.

Transmitowane do sieci Internet wydarzenia, takie jak koncerty scholi i chórów kościelnych, spektakle teatralne oraz występy zaproszonych gości cieszą się wśród Internautów bardzo dużą popularnością i stanowią równowagę oraz alternatywę dla innych, niekoniecznie pozytywnych zawartości „globalnej pajęczyny”. Możliwość mobilnego i internetowego kontaktu duszpasterzy z wiernymi pozwala na niezwłoczną wymianę informacji i pomoc zawsze wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba i konieczność.

W oby parafiach przekazy online realizowane są w oparciu o wysokiej jakości zdalnie sterowane głowice obrotowe zintegrowane ze seocjalnymi enkoderami TCP IP w technologii Flash Live Video.

Komentarze

Powiązane

14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
13.09.23, 19:00
| internet » informacje
Co drugi nastolatek czerpie wiedzę o finansach z TikToka i YouTube’a
Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Santander Bank Polska pokazują, że nastolatkowie nisko oceniają swoją wiedzę na temat finansów.
12.09.23, 21:15
| internet » informacje
Onet Rano Finansowo powered by BI. Mikołaj Kunica i Marcin Lis gospodarzami nowego formatu Onetu i Business Insider Polska
W ofercie platformy Onet znajdzie się program „Onet Rano Finansowo powered by BI”. To propozycja programowa w ramach formatu „Onet Rano”. Odcinki programu, który przygotowuje redakcja Business Insider Polska, będą emitowane w każdą środę o godz. 10.00.
12.09.23, 12:07
| internet » informacje
Nowa odsłona strony głównej serwisu Medonet.pl
Z początkiem września 2023 r. na stronie głównej Medonet.pl wprowadzono nowy wygląd, który oprócz bardziej przejrzystej nawigacji, oferuje lepszą ekspozycję personalizowanych treści dla użytkowników i reklamodawców.
12.09.23, 06:00
| internet » ludzie
Krzysztof Majak nowym zastępcą redaktora naczelnego Onetu
Krzysztof Majak zostanie zastępcą redaktora naczelnego Onetu, a Piotr Markiewicz będzie nowym szefem strony głównej
06.09.23, 17:45
| internet » informacje
Interia na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Interia, jako jedyny portal horyzontalny w Polsce, objęła patronatem 48. edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Interia uruchomi festiwalowe studio, gdzie eksperci filmowi i reporterzy będą relacjonować wydarzenia festiwalowe i rozmawiać z laureatami nagród.
06.09.23, 10:16
| internet » informacje
Money.pl uruchomił licznik obietnic wyborczych
Money.pl podsumował obietnice komitetów wyborczych, a Forum Obywatelskiego Rozwoju obliczyło ich koszty. Portal udostępnił na stronie licznik, który sumuje te koszty.
06.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Diginomia – świat cyfrowego biznesu. Agnieszka Mosór rusza z cyklem programów o sztucznej inteligencji i cyfrowej rewolucji w biznesie
Agnieszka Mosór, wieloletnia reporterka i gospodyni „Wydarzeń” w Polsacie, wraca do mediów. Po roku przerwy, dziennikarka rusza z własnym kanałem na YouTube „Diginomia – świat cyfrowego biznesu”.
05.09.23, 15:00
| internet » ludzie
Łukasz Szymak dołącza do Zarządu MZN Property SA oraz Grupy Morizon-Gratka
Z początkiem 2024 r. Łukasz Szymak obejmie funkcję CEO MZN Property SA oraz CEO Grupy Morizon-Gratka, a dotychczas pełniący te obowiązki Jarosław Święcicki przejdzie do rady nadzorczej MZN Property SA. W okresie przejściowym od 1 września br. Szymak będzie pełnił funkcję COO (dyrektora operacyjnego) obu spółek.
05.09.23, 10:01
| internet » informacje
Stan wyjątkowy na wybory. Będą dwie premiery tygodniowo
Od 5 września br. „Stan Wyjątkowy” będzie emitowany dwa razy w tygodniu. Premiery będą się odbywać na stronie głównej Onetu we wtorki o godz. 19:00, w soboty o godz. 20:00 i będą dostępne dla wszystkich użytkowników. Podcast będzie dostępny również w aplikacji Onet Audio.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.