18.08.12, 21:55

Może nie powstać film o Wałęsie

Rober Więckiewicz w roli Lecha Wałęsy
fot. walesafilm.pl

Spółka Amber Gold nie będzie sponsorem filmu o Lechu Wałęsie w reżyserii Andrzeja Wajdy. Podjąłem taką decyzję z powodów moralnych - poinformował na konferencji prasowej Michał Kwieciński, szef Akson Studio, które jest producentem tego filmu.

Michał Kwieciński oraz obecna na konferencji dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz wyjaśnili, że pieniądze przekazane producentom Wałęsy przez spółkę zostaną złożone w depozycie bankowym do czasu wyjaśnienia sprawy Amber Gold. Zdaniem Odorowicz, decyzja producenta jest dramatyczna, ale i godna szacunku. Oceniła, iż przy braku środków od Amber Gold istnieje dośc duże prawdopodobieństwo, że film nie zostanie ukończony.

Nie wiadomo, jak duże środki spółka Amber Gold przekazała na produkcję filmu - umowa na przekazanie funduszy została objęta klauzulą poufności. Szefowa PISF poinformowała jedynie, że "Amber Gold zdecydowała się w 2011 roku na sponsorowanie tego filmu, przeznaczając spore, ale nie większościowe środki na jego realizację". Odorowicz, dopytywana przez dziennikarzy, czy nie było możliwe wcześniejsze sprawdzenie Amber Gold przed nawiązaniem współpracy, tłumaczyła, że "producenci filmu ani PISF nie mają żadnych możliwości weryfikacji legalnie działających, zarejestrowanych firm w Polsce". - Nie jesteśmy organem kontrolnym ani służbą specjalną. Nikt nie mógł przypuszczać, że firma popadnie w tego rodzaju kłopoty - mówiła. Szefowa PISF zaapelowała, aby "nie łączyć filmu o Lechu Wałęsie z kłopotami firmy Amber Gold, ponieważ byłoby to jej zdaniem nadużyciem pod każdym względem, i prawnym, i moralnym". - Próba wmanewrowania pana Lecha Wałęsy i pana Andrzeja Wajdy w sprawy dotyczące kłopotów prawnych jednego ze sponsorów filmu jest nie w porządku - oceniła Agnieszka Odorowicz.

Mimo kłopotów budżetowych, producenci nadal poszukują środków na dokończenie filmu. - Ja jestem po rozmowie z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim, z pozostałymi koproducentami filmu i sponsorami. Będziemy starać się zachęcić inne firmy do tego, żeby znaleźć brakujące pieniądze, potrzebne, by film dokończyć - powiedziała Odorowicz.

Andrzej Wajda nie był dostępny na konferencji prasowej, poniewaz obecnie przebywa w sanatorium. - Na pewno reżyserowi jest przykro. Rozmawiałem z nim dwukrotnie. Pan Andrzej nie rozumie w ogóle, co się dzieje - powiedział Michał Kwieciński.

Premiera filmu o Lechu Wałęsie była planowana na początek przyszłego roku. Całkowity budżet wynosi 19 mln zł. Jeżeli uda się dokończyć film, premiera zostanie przesunięta na kwiecień, a być może nawet na wrzesień 2013 roku. Zdjęcia zostały zakończone 30 czerwca. - Obecnie jesteśmy na etapie postprodukcji, są jeszcze planowane dokrętki - powiedział Kwieciński.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.