01.10.12, 21:12

Deborah Rayner: Apetyt na międzynarodowe informacje wzrasta

Deborah Rayner
fot.: CNN

Jak CNN radzi sobie na rynku europejskim i jak radzi sobie z tabloidyzacją informacji? Deborah Rayzner, Vice President and Managing Editor, EMEA, CNN International specjalnie dla portalumedialnego.pl.

Z Deborah Rayner, Vice President and Managing Editor, EMEA, CNN International rozmawia Kuba Wajdzik.

Kuba Wajdzik: Według ostatniego  multiregionalnego badania European Media and Marketing Survey (EMS) przeprowadzonego w Afryce, CNN co miesiąc dociera do siedmiu na dziesięciu ankietowanych, pokonując w ten sposób pod względem zasięgu wszystkich międzynarodowych nadawców. W czym tkwi tajemnica sukcesu CNN na tym rynku?
Deborah Rayner:  Nasi widzowie wiedzą, że nie mamy sobie równych pod względem relacjonowania najważniejszych wydarzeń przez 24 godziny na dobę. Gdy na świecie dzieje się coś ważnego, nie mamy wątpliwości, że ludzie zwrócą się do nas jako pierwszych, aby dowiedzieć się co się stało i dlaczego. Myślę, że pomaga nam to, że prezentujemy prawdziwie międzynarodową perspektywę, a nasz globalny zasięg pozwala nam dogłębnie relacjonować szereg międzynarodowych wydarzeń. W naszej ramówce znajdują się programy dedykowane konkretnym regionom – takie jak „Inside Africa”, „African Voices”, „Marketplace Middle East” czy „Marketplace Europe”, ale jesteśmy prawdziwie globalną organizacją, a nasi dziennikarze reprezentują różne narodowości, mówią w różnych językach i pochodzą z różnych środowisk. Widownia to docenia i wie, że to co widzą w CNN poparte jest zasadami obiektywizmu.

KW: Jak CNN radzi sobie na rynku europejskim?
DR: Jesteśmy zadowoleni z oglądalności w Europie, gdzie jesteśmy najchętniej oglądaną międzynarodową stacją informacyjną. Co miesiąc i co tydzień docieramy do większej liczby widzów niż pozostałe międzynarodowe kanały informacyjne razem wzięte. Ostatnie badanie EMS pokazało również, że mamy rekordowy, i największy ze wszystkich nadawców, wzrost pod względem liczby osób, do których docieramy w Europie wciągu tygodnia i miesiąca. To wyraz ogromnego zaufania ze strony wymagającej, ekskluzywnej publiczności, która docenia naszą umiejętność dostarczania najwyższej klasy informacji. Mamy lojalną widownię w Polsce, szczególnie po wydarzeniach w 1989 roku. Regularnie tutaj wracamy, aby robić materiały na temat sportu, biznesu oraz rozwoju, a także aby relacjonować najistotniejsze wydarzenia z kraju. Jesteśmy zadowoleni z tego jak wygląda nasza obecność w Polsce. Docieramy do w niemal ośmiu milionów polskich gospodarstw domowych i dystrybucyjnie to nasz najsilniejszych rynek w regionie CEE.

KW: Kto najczęściej w Europie ogląda CNN?
DR: Staramy się nie definiować naszych widzów za pomocą geografii, wieku czy płci, jednak nasza publiczność to w 60 proc. mężczyźni, średnio w wieku czterdziestu lat. Co ważniejsze to obywatele świata, których łączy podejście i spojrzenie na świat, a nie kolory ich paszportów. To osoby o wysokich dochodach, które często podróżują, są liderami opinii, profesjonalistami, decydentami i liderami biznesu.

KW: W wielu mediach następuje tabloidyzacja informacji. Jaki wpływ na CNN ma to zjawisko? Czy w XXI wieku jest miejsce na pogłębione newsy i analizy w telewizji informacyjnej?
DR: Bez wątpienia stabloidyzowane informacje stają się coraz popularniejsze. Jednak my nie konkurujemy z tabloidami, mamy zupełnie inną publiczność oraz inny produkt. Jeśli pyta Pan o to, czy ludzie wolą informacje o celebrytach i lekkie human stories od międzynarodowych widomości i pogłębionych analiz, powiedziałabym, że jedno nie przekreśla drugiego. To co się liczy to inteligentne, dokładne i wiarygodne relacje. Najnowsze badania pokazują nam, że istotność i popyt na CNN jest tak duży jak nigdy dotąd. Apetyt na międzynarodowe informacje wzrasta, na to wskazują liczby, nasza publiczność również rośnie. Prezentujemy też historie w tematycznych tygodniach takich jak te z serii „Eye On”, czy pogłębione dokumenty takie jak „World Untold Stories” i dokumenty specjalne. Chcemy również doprowadzić do zakończenia procederu jakim jest współczesne niewolnictwo, dlatego stworzyliśmy projekt pod nazwą „Freedom Project”, którego podstawą są programy dokumentalne i dziennikarstwo śledcze. Od startu projektu w 2011 roku miał on ogromny wpływ na liczbę wyzwolonych niewolników. W pierwszych sześciu miesiącach wyemitowaliśmy ponad 125 reportaży ukazujących historie o handlu ludźmi z pięciu kontynentów.

KW: CNN to już nie tylko TV, ale również i internetowe serwisy informacyjne. Czy Internet bardzo zagroził CNN, czy wręcz przeciwnie - dzięki temu rozwinął się sposób dystrybucji informacji i zasięg działalności stacji?
DR: Rozwój Internetu z pewnością zmienił sposób w jaki myślimy o dostarczaniu treści naszym odbiorcom, ale zamiast widzieć w sieci konkurenta, wolimy myśleć o niej jak o partnerze i przedłużeniu naszej podstawowej działalności telewizyjnej. Mówimy nie tylko o Internecie i telewizji, mamy również popularne serwisy na urządzenia mobilne i aplikacje na iPhona, iPada i urządzenia z systemem Android. Prowadzimy prawdziwie wieloplatformowy biznes i nie wyobrażamy sobie go w innej formie. Szczerze mówiąc, to właśnie na tym zbudowaliśmy nasz sukces. Ostatnie wyniki sondażu EMS pokazują, że biorąc pod uwagę wspólny zasięg telewizji, Internetu i aplikacji na urządzenia mobilne docieramy do większej liczby odbiorców z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki niż jakikolwiek inny międzynarodowy kanał informacyjny. Jesteśmy silniejsi tam gdzie nasi odbiorcy śledzą CNN zarówno online jak i w telewizji.

KW: Kiedyś CNN była znana z doskonałych relacji wojennych i pogłębionej tematyki międzynarodowej. Czego współczesny widz oczekuje dzisiaj od CNN?
DR: Widzowie nie tylko chcą kanału, który jest pierwszy na miejscu wydarzeń, chcą głębokich analiz i widomości z różnych zakątków świata. Chcą informacji biznesowych, angażujących programów sportowych, prowokujących programów kulturalnych i dokumentalnych, które poszerzają ich horyzonty i opowiadają nieznane im historie. Chcą też mieć dostęp do tych treści na różnych platformach, o różnych porach i w różnych lokalizacjach. Cokolwiek mniej po prostu nie byłoby wystarczającą propozycją dla dzisiejszego widza CNN.

KW: Telewizja CNN zmieniła świat telewizji. Teraz Internet zmienia świat informacji. Jak wyobraża sobie Pani stacje informacyjne za kilkanaście lat?
DR: Kluczem jest upewnienie się, że dotrzymujemy kroku naszej publiczności – to ona będzie dyktować przyszłość kanałów informacyjnych i nie wolno nam o tym zapominać. Rozwój technologiczny pozwolił nam poprawić jakość naszych usług, które stały się dostępne 24 godziny na dobę, a my możemy skutecznie relacjonować wydarzenia z każdego miejsca na Ziemi. Żyjemy w erze informacji, nie ma co do tego wątpliwości, ale to sprawia, że jakość analizy tych informacji staje się coraz ważniejsza. Od zawsze skupiamy się nie tylko na tym co się dzieje, ale również na tym dlaczego i właśnie ta druga część równania będzie się stawała coraz ważniejsza dla organizacji takich jak CNN.

KW: Pracuje Pani w mediach od wielu lat. Co było Pani największym sukcesem zawodowym?
DR: To, że nadal odnoszę sukcesy w branży!

KW:  Dziękuję za rozmowę.

Deborah Rayner dołączyła do CNN jako dyrektor CNN International Productions w październiku 2008 roku. Rayner nadzoruje z Londynu programowanie i rozwój CNN International w całej Europie i Afryce. Rayner z racji dziennikarskiej przeszłości, jest przywiązana do rzetelnego i tradycyjnego dziennikarstwa.

CNN International to międzynarodowy oddział CNN Worldwide, którego częścią jest również amerykańska telewizja informacyjna CNN. Stacja została założona przez Teda Turnera w 1985 roku, w pięć lat po starcie jej amerykańskiej wersji. CNN zmieniła obraz tradycyjnej telewizji, nadając m.in. na żywo relacje z konfliktów wojennych. Stacja należy do Turner Broadcasting System, Inc., który jest częścią koncernu Time Warner. W Polsce CNN dostępna jest w ofercie m.in. Cyfry+ i Cyfrowego Polsatu.

Komentarze

Powiązane

14.06.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Cafe Euro Cast online oraz w Polsat Sport 1
Z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy redakcja sportowa Polsatu przygotowała nowy format telewizyjno-internetowy. „Cafe Euro Cast” będzie emitowany od 14 czerwca o godz. 9:00 w każdy dzień meczowy i pomeczowy przez cały czas trwania turnieju w Niemczech.
14.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Play i Antenna Entertainment poszerzają współpracę. AXN Spin debiutuje w ofercie Play
Play (marka działająna na polskim rynku telekomunikacyjnym) i Antenna Entertainment (właściciel portfolio AXN) odnowili oraz poszerzyli wieloletnią współpracę.
13.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Jak nas widzą. Program Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Polonia
16 czerwca br. na antenie TVP Polonia zadebiutuje program „Jak nas widzą”, której autorką będzie Dorota Wysocka-Schnepf. Gośćmi formatu będą korespondenci zagranicznych mediów akredytowani w Polsce, eksperci spraw międzynarodowych oraz dziennikarze polonijni.
13.06.24, 13:34
| telewizja / VOD » informacje
Paulina Chylewska, Patryk Ganiek i Dariusz Szpakowski poprowadzą teleturniej piłkarski Mecz w TVP1
Telewizja Polska z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej przygotowała show piłkarski „Mecz – teleturniej piłkarski”, którego gospodarzami będą Paulina Chylewska, Patryk Ganiek oraz Dariusz Szpakowski.
13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
13.06.24, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
KRRiT przedłużyła w końcu koncesję kanału TVN Style
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku spółki TVN i przedłużyła o kolejny okres czasu koncesję dla kanału TVN Style.
13.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Asterix i Obelix w nowym serialu platformy Netflix. Serwis ujawnił kadr z animacji
W 2025 r. na platformie Netflix zadebiutuje pierwszy serial animowany poświęcony przygodom znanych na całym świecie Galów, czyli Astérixa i Obelixa.
12.06.24, 12:01
| telewizja / VOD » informacje
Mecze EURO 2024 w TVP1 i TVP2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Niemczech. Telewizja Polska pokaże w TVP1 i TVP2 mecze w Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1 z możliwością personalizacji odbioru dźwięku przez telewidza z pilota telewizora.
11.06.24, 13:40
| telewizja / VOD » badania rynku
3,6 mln widzów meczu towarzyskiego z Turcją
W poniedziałek, 10 czerwca br. reprezentacja Polski wygrała mecz towarzyski z Turcją. Transmisję spotkania w TVP1 w momencie najwyższej oglądalności śledziło 4,2 mln widzów.
11.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanał TVC zyskał nową oprawę i odświeżone logo
10 czerwca br., Kanał TVC (MWE Networks) pojawił się w odświeżonej oprawie graficznej. To kolejny etap zmian w portfolio grupy MWE Networks, mający na celu zmianę identyfikacji wizualnej zbliżonej do estetyki TVC Super i Antena HD.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.