31.03.13, 14:54

Raport IMM: Polskie tygodniki opinii w 2012 roku

Logo IMM
fot.: materiały prasowe

2012 - taki rok na rynku tygodników opinii już się chyba nie powtórzy. Tomasz Lis rozpoczął go we "Wprost", zakończył w "Newsweeku"." Przekrojem" przez 10 miesięcy dowodził Roman Kurkiewicz, po czym przekazał stery w ręce Marcina Prokopa i Zuzanny Ziomeckiej. "Uważam Rze" ze stycznia 2012 roku to zupełnie inna gazeta z inną załogą niż kilka miesięcy później. Trudno nie wspomnieć o tygodniku "W sieci" (a obecnie już "Sieci"), który jeszcze zanim się pojawił, już zdążył wstrząsnąć prawą stroną rynku. Nowi naczelni, nowe załogi, nowe pomysły na sukces - czy trafione? Instytut Monitorowania Mediów poszukał odpowiedzi na to pytanie w opiniach internautów, rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" oraz wynikach sprzedażowych gazet opublikowanych przez ZKDP. 

   fot.: materiały prasowe

Najczęściej dyskutowanym w internecie tygodnikiem opinii w 2012 roku był "Newsweek", jedynie chwilami doganiany - a w grudniu prześcignięty - przez "Gazetę Polską".

Szczyt internetowej popularności "Newsweeka" przypadł na lipiec 2012 roku, gdy ukazał się numer zawierający komentarze do sprawy Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego, którzy w dyskusyjny sposób rozmawiali na antenie Radia Eska o Ukrainkach. Szczególnie medialny okazał się prześmiewczy komentarz Marcina Mellera opublikowany w "Newsweeku".

Warto zwrócić uwagę na niewielki wzrost popularności w internecie "Przekroju" w lipcu  2012 r. - to też wynik reakcji tygodnika na sprawę Wojewódzkiego i Figurskiego. Marta Karaś i Ilona Witkowska opublikowały na łamach "Przekroju" wulgarny i agresywny tekst „utrzymany w konwencji" sprawców całego zamieszania. Internauci i portale internetowe, a także dziennikarze i eksperci ocenili to jednak znacznie mniej przychylnie niż tekst Mellera.

   fot.: materiały prasowe

Instytut Monitorowania Mediów prowadzi badanie opiniotwórczości mediów nieprzerwanie od września 2003 r.  Choć lider rankingu się zmienia, od lat o palmę pierwszeństwa walczą dzienniki. Tygodniki opinii wymieniają się z reguły miejscami poniżej piątego. W 2012 roku najwyżej zawędrował "Wprost", który w sierpniu był na trzecim miejscu. Na podium zaprowadziły "Wprost" publikacje na temat Amber Gold, chętnie cytowane przez inne media. W rocznym zestawieniu "Wprost" znalazł się na 7 miejscu.

Interesującym przypadkiem jest "Newsweek" - pod wodzą Tomasza Lisa wielokrotnie wywoływał i wywołuje dyskusje dziennikarzy i internautów, chociażby kontrowersyjnymi okładkami. Jak wynika z badań popularności w internecie - był najczęściej wspominanym tygodnikiem roku, a jednak pod względem dostarczania treści atrakcyjnych dla innych mediów, wypada przeciętnie - 9. miejsce w rocznym podsumowaniu cytowalności. Na 13. miejscu w zestawieniu rocznym znalazła się "Polityka".

   fot.: materiały prasowe

Z danych miesięcznych oraz podsumowania rocznego Związku Kontroli Dystrybucji Prasy wynika, że najczęściej kupowanym tygodnikiem w Polsce jest "Gość Niedzielny". W ujęciu rocznym drugie miejsce należy do tygodnika "Polityka", a trzecie do "Uważam Rze". Zaraz za podium znalazł się "Newsweek".

Ciekawym zjawiskiem jest tygodnik "Polityka" - nie wywołuje kontrowersji i burz wśród internautów, nie jest w czołówce cytowalności, a jednak pod względem sprzedaży wygrywa z popularniejszym w sieci "Newsweekiem", czy częściej cytowanym "Wprost".

Interesująco wygląda sprzedaż "Uważam Rze" - do czerwca na mocnym drugim miejscu, potem wciąż w czołówce, ostry spadek sprzedaży zaliczył w końcówce roku - łączyć to można z publikacją "Rzeczpospolitej" na temat trotylu na wraku prezydenckiego samolotu, w wyniku której nastąpiły poważne zmiany w redakcyjnym składzie dziennika, a w konsekwencji też  rewolucja kadrowa w "Uważam Rze". Wtedy też w rankingu zaistniał tygodnik "W sieci". Wystarczyły dwa z trzech grudniowych wydań, by tytuł ten trafił na czwarte miejsce pod względem sprzedaży.  

Komentarze

Powiązane

29.09.23, 09:00
| prasa » ludzie
Michał Wodziński redaktorem naczelnym dziennika Fakt
1 listopada 2023 r. Michał Wodziński obejmie stanowisko redaktora naczelnego gazety codziennej "Fakt" i będzie odpowiedzialny za pracę redakcji oraz strategię rozwoju dziennika oraz serwisu Fakt.pl.
29.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 29 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 29 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
28.09.23, 11:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Dziennikarz dla planety. Konkurs o Nagrodę Radia Zet z nową kategorią
Konkurs o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego po raz kolejny rozszerza swoją formułę. W tym roku nagrodzi również dziennikarzy za ich działalność w zakresie odpowiedzialności klimatycznej.
28.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 28 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 28 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
27.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
26.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
25.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
24.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
23.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
22.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.