16.06.13, 23:21

Wawrzyniec Brach: Widzowie wolą rodzime produkcje

Wawrzyniec Brach
fot.: Kino Polska

Rozmowa z Wawrzyńcem Brachem, Kierownikiem ds. Autopromocji i Wizerunku Telewizji Kino Polska.

Kuba Wajdzik: Kanały filmowe z rozbudowaną ofertą serialową cieszą się ogromnym powodzeniem wśród Polaków. Jaka jest recepta na udany kanał? 
Wawrzyniec Brach: Przede wszystkim trzymamy się pomysłu, od którego Telewizja Kino Polska zaczęła się 10 lat temu. Pionierska w 2003 roku idea, aby ramówkę wypełnić polskimi filmami i serialami, wywołała na polskim rynku prawdziwą rewolucję. Wcześniej rodzime produkcje sprzed 1989 roku przez pewien czas były praktycznie nieobecne w telewizji – kojarzyły się z czymś gorszym, od czego chciano uciec. Kiedy zaczęliśmy je emitować, okazało się, że widzowie chętnie do nich wracają. Tak jest  do dzisiaj. Dla wielu odbiorców codzienność pokazywana na ekranie była kiedyś ich codziennością, więc dzięki filmom ożywają wspomnienia. Młodsi widzowie mają  z kolei szansę zobaczyć w nich egzotyczny świat z przeszłości. Telewizja Kino Polska to jednak nie tylko modne teraz klimaty retro i vintage, ale przede wszystkim wysoki poziom oferty programowej. Obok filmów fabularnych i dokumentalnych ważną rolę odgrywają tu seriale. Warto pamiętać, że kiedyś były one kręcone z taką samą pieczołowitością jak filmy – miały podobne budżety, zbliżoną liczbę dni zdjęciowych. Dlatego zdecydowanie nie można ich porównywać z dzisiejszymi tasiemcowymi produkcjami. Widzowie tę różnicę doskonale wyczuwają. Od prawie dwóch lat mamy na antenie cotygodniowe pasmo pod nazwą „Serialowy wtorek”. Tej wiosny zapraszamy w nim widzów, m.in. na przygody redaktora Maja w serialu „Życie na gorąco”, spotkanie z osławionym „Tulipanem”, bohaterem serialu z końca lat 80., lubianą przez widzów serię „Daleko od szosy” i trzy kolejne części „Ekstradycji”, z rewelacyjnym Markiem Kondratem. Miłośnicy bardziej klasycznych tytułów znajdą u nas np. „Kolumbów” – serial o codzienności młodych ludzi w czasie II wojny światowej. W dalszym ciągu kontynuujemy też emisję dwóch najbardziej chyba kultowych polskich seriali: „Stawki większej niż życie” oraz „Czterech pancernych i psa”. Z nowszych rzeczy mamy natomiast w planach „Siedlisko” z Anną Dymną, Stanisławą Celińską i Leonardem Pietraszakiem.

KW: Skąd pozyskują państwo kontent do kanału? 
WB: W zakresie pozyskiwania kontentu współpracujemy ze studiami filmowymi, takimi jak KADR, TOR i ZEBRA, a także z TVP. Kopalnią materiałów dokumentalnych jest dla nas Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, warszawska Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Filmoteka Narodowa, dysponująca np. dawnymi kronikami filmowymi. Młode polskie kino pozyskujemy od szkół filmowych w Łodzi, Katowicach i Warszawie oraz od niezależnych producentów. Licencje na filmy animowane sprzedają nam m.in. Studio Filmów Rysunkowych z Bielska Białej, Se-ma-for z Łodzi i warszawskie Studio Miniatur Filmowych.

KW: Czy na rynkach zagranicznych brakuje dobrych seriali mogących na polskim rynku wzbudzać duże zainteresowanie?
WB: Na to pytanie powinny raczej odpowiedzieć redakcje kanałów operujących serialami zagranicznymi. Z naszego doświadczenia mogę jedynie dodać, że część polskich widzów zwyczajnie woli rodzime produkcje. Osadzenie akcji w świecie nieprzystającym do naszych realiów bywa z kolei powodem mniejszego zainteresowania odbiorców. 

KW: Inne kanały tematyczne, choćby AXN działający globalnie, inwestuje również we własne seriale. Czy Kino Polska planuje zaangażowanie się w polskie produkcje? 
WB: Produkowanie nowych seriali to trochę nie nasza rola – czym innym odróżniamy się od reszty rynku. Poza tym z racji naszego profilu bardziej niż nowymi produkcjami jesteśmy zainteresowani klasyką telewizji. Jako kanał filmowy inwestujemy za to w publicystykę, czyli nasze autorskie programy o kinie. Obecnie produkujemy dwie cykliczne audycje: poświęcony przedwojennemu kinu cykl „W Iluzjonie” oraz „Program obowiązkowy”, zawierający współczesne wywiady z aktorami i reżyserami.

KW: Jakie mają Państwo plany względem swoich kanałów? 
WB: Chcemy je nadal rozwijać. Telewizja Kino Polska kończy w tym roku 10 lat. Kino Polska Muzyka jest stacją młodą, ale z ambicjami. Mimo że obie operują nostalgicznym kontentem, staramy się je tworzyć w taki sposób, żeby były na wskroś nowoczesne: mówiły do widza współczesnym językiem i żywo reagowały na zmieniający się świat. Do tej pory nam się to udaje.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Wywiad został opublikowany w magazynie "TV LIDER".

Komentarze

Powiązane

06.06.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Logo Music Box przez cały czerwiec w kolorach tęczy
Po raz trzeci kanał Music Box dołączył do Pride Month, aby wesprzeć społeczność LGBTQ+. Na antenie pojawi się m.in. tęczowa playlista, a także talk-show.
05.06.23, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
Vectra wprowadza do oferty usługę FilmBox+
Vectra rozszerza ofertę aplikacji i serwisów SVOD o produkt z portfolio Grupy Kino Polska. Dzięki serwisowi FilmBox+ abonenci będą mogli oglądać seriale, filmy i kanały na żywo, z dowolnego miejsca i na wielu urządzeniach. 
05.06.23, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
WebTalk odpowiada za obsługę marki Hertz Polska
Do grona Klientów agencji WebTalk dołączyła marka Hertz Polska, lider jakości w kategorii wypożyczalni samochodowych. W ramach nawiązanej współpracy agencja odpowiada za obsługę marki w digitalu.
05.06.23, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
Otwarte okno Polsat Box z okazji Dnia Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka Polsat Box udostępnił bez dodatkowych opłat kanały z rozrywką dla najmłodszych widzów. W ramach otwartego okna do 30 czerwca br. platforma udostępni nawet pięć kanałów: Da Vinci, Disney Channel, Disney Junior, Disney XD, Nick Jr.
05.06.23, 06:30
| telewizja / VOD » ludzie
Tomasz Jędruchów korespondentem TVP w Pradze, Piotr Kućma kieruje placówką korespondencką w Kijowie.
Tomasz Jędruchów od 15 czerwca br. będzie korespondentem TVP w Pradze, natomiast Piotr Kućma kieruje od 1 czerwca placówką korespondencką w Kijowie.
04.06.23, 19:57
| telewizja / VOD » informacje
Dwa światy, dwie rzeczywistości. W TVN Marsz 4 czerwca, a w TVP INFO I Ogólnopolska Parada Kół Gospodyń Wiejskich
Marsz 4 czerwca, który przeszedł ulicami Warszawy,  był szeroko pokazywany i komentowany w części mediów. 
04.06.23, 14:08
| telewizja / VOD » informacje
TVP HD odkodowany dla abonentów Orange IPTV
Przez cały czerwiec br. program TVP HD będzie odkodowany dla abonentów sieci Orange, którzy posiadają pakiet Optymalny lub pakiet Orange Love Standard w technologii kablowej (IPTV).
03.06.23, 17:09
| telewizja / VOD » informacje
Nowa poczekalnia dla dzieci chorych onkologicznie dzięki Fundacji TVN i firmie Amazon
Tegoroczny Dzień Dziecka był wyjątkowy dla pacjentów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Dzięki akcji charytatywnej „Magiczne promyki” zainicjowanej przez Oliviera Janiaka, przy udziale Fundacji TVN i firmy Amazon, mali pacjenci tej placówki zyskali nową przestrzeń wyposażoną w dziecięce zabawki i książki. 
02.06.23, 12:30
| telewizja / VOD » informacje
Sześć dzięcięcych kanałów premium za darmo w czerwcu w Televio
Z okazji Dnia Dziecka, telewizja internetowa Televio udostępniła swoim użytkownikom dodatkowe kanały premium za darmo. W ofercie znalazły się m.in. takie stacje jak CBeebies i Disney Junior.
02.06.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanały linearne Telewizji Polskiej w ofercie TVP VOD
Telewizja Polska udostępnia bezpłatnie w serwisie TVP VOD kanały na żywo. W ten sposób publiczny nadawca poszerza ofertę serwisu dla wszystkich użytkowników.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty

kierowniczka/kierownik działu PR

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 07.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.