18.07.13, 23:47

Rynek Internetu w Polsce rośnie

Internet
Dziś internautami jest 63,2 proc. Polaków fot. materiały prasowe

Zgodnie z najnowszymi danymi Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) z roku na rok zwiększają się przychody z usług dostępu do Internetu.  W 2012 roku wartość tego segmentu rynku osiągnęła poziom 4,4 mld zł, co stanowiło wzrost o 10,7 proc. w porównaniu do roku 2011.

Badania sondażowe Diagnoza Społeczna 2013 potwierdzają tendencję stałego wzrostu liczby osób korzystających z Internetu. Dziś internautami jest 63,2 proc. Polaków. Stale rosnąca popularność oraz dostępność Internetu bezpośrednio przekłada się także na wzrost liczby użytkowników i wartości rynku. W ciągu trzech lat przybyło ponad 2,7 mln nowych klientów. Efekt jest taki, że nasycenie usługami szerokopasmowymi w gospodarstwach domowych osiągnęło na koniec 2012 r. poziom 83,5 proc. (wzrost o 8 proc. w porównaniu z rokiem 2011). 

W ubiegłym roku w zasięgu stacjonarnego, szerokopasmowego Internetu było 69,1 proc. polskich domów i mieszkań, podczas gdy w Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosi 95,1 proc. Sytuacja jednak szybko się zmienia. Aktualnie realizowanych jest w Polsce kilkadziesiąt dużych projektów infrastrukturalnych obejmujących większość województw. Sytuację starają się poprawić również prywatni dostawcy usług telekomunikacyjnych, wykorzystując do tego celu fundusze strukturalne. "Budowa łączy światłowodowych wymaga sporego nakładu finansowego, dlatego ważne jest sprawne wykorzystanie środków unijnych, tak aby szybciej wyeliminować miejsca gdzie nie dociera jeszcze Internet" - mówi Radosław Lewandowski z MOICO.  

Z badań UKE podsumowujących rynek telekomunikacyjny w 2012 roku wynika, że jednym z charakterystycznych trendów w dostępie do Internetu jest ponadto utrzymujący się wzrost prędkości łączy szerokopasmowych. Ponad 53 proc. z nich posiadała prędkość w przedziale od 2 do 10 Mb/s, natomiast blisko jedna trzecia 10 Mb/s lub więcej. Największe zmiany odnotowano w przypadku górnych przedziałów przepływności - liczba łączy większych bądź równych 100 Mb/s wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z 2011r., natomiast w przedziale  od 30 do 100 Mb/s - blisko trzykrotnie.

Komentarze

Powiązane

20.03.23, 10:42
| radio » informacje | internet » informacje
Dobra robota: zarobki. Marcin Łukasik gospodarzem specjalnego sezonu podcastu Pracuj.pl
Zespół Pracuj.pl przygotowuje specjalny sezon podcastu „Dobra robota”. Najnowsza seria związana jest z kampanią zatytułowaną „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać”.
19.03.23, 13:00
| internet » informacje
Spółka FORIGI rozwija platformę do zarządzania treścią w internecie
FORIGI, LegalTech wyspecjalizowany w usuwaniu bezprawnych treści z Internetu, przygotowuje się do wzrostu. Spółka pozyskała kilkunastu klientów i zakończyła z sukcesem pierwszą rundę finansowania.
17.03.23, 06:30
| internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Brand24 rozważa pozyskanie inwestora
Wrocławska spółka Brand24 chce przeanalizować możliwość pozyskania partnera, który przyspieszyłby dynamiczny rozwój firmy na rynkach zagranicznych.
15.03.23, 14:27
| internet » informacje
Ringier Axel Springer Polska łączy redakcje et Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin
Od kwietnia br. Ringier Axel Springer Polska połączy redakcje Onet Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin. Na czele zespołu stanie Dominika Olszyna-Kniaź, dotychczasowa redaktorka naczelna Onet Lifestyle i Onet Kultura. 
13.03.23, 16:00
| internet » informacje
Halo, tu bank. Podcast BGK w języku migowym
„Halo, tu bank” to autorski projekt Banku Gospodarstwa Krajowego, który ma uczyć o zrównoważonym rozwoju i angażować społeczność do udziału w wyzwaniach w tym temacie. Jest to pierwszy podcast firmowy przetłumaczony na polski język migowy.
13.03.23, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje
Onet nawiązuje współpracę podcastową i muzyczną z Radiem 357
W piątek 10 marca br., aplikacja Onet Audio wzbogaciła się o podcasty przygotowane przez zespół Radia 357. Do najpopularniejszych podcastów w Polsce dołączy ponad 80 odcinków podcastów Radia 357.
09.03.23, 19:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Słynne głosy w nowej kampanii platformy Audioteka
8 marca br. miała miejsce premiera nowego spotu reklamowego Audioteki. Krótki klip zabiera widza w animowaną podróż przez historie i gatunki, które można poznać dzięki produkcjom dostępnym w katalogu marki. 
09.03.23, 16:00
| internet » ludzie
Magdalena Wysocka na czele zespołu Programmatic w Grupie OLX
Grupa OLX zmianach wprowadza zmiany organizacyjne w strukturze zespołu programmatic. Do tej pory każdy z rynków europejskich OLX, m.in. Polska, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Portugalia w obszarze programmatic obsługiwany był przez osobne, samodzielne zespoły zarządzane na szczeblach lokalnych.
09.03.23, 12:00
| internet » ludzie
Piotr Kozłowski redaktorem naczelnym serwisu Autoswiat.pl od kwietnia
Piotr Kozłowski przechodzi do redakcji Autswiat.pl i od 1 kwietnia 2023 r. obejmie funkcję redaktora naczelnego serwisu. Z kolei Robert Rybicki, dotychczasowy szef redakcji, obejmie nowe stanowisko menedżera ds. paid content i lead generation w Autoswiat.pl.
09.03.23, 10:00
| internet » ludzie
Sylwester Kubiak awansuje w Gemius w Polsce. Został Dyrektorem Sprzedaży
Na początku marca br. Sylwester Kubiak objął stanowisko Dyrektora Sprzedaży Gemius w Polsce. W nowej roli będzie odpowiadał za planowanie i wdrażanie strategii sprzedaży na rynku polskim oraz współpracę z kluczowymi klientami.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.