26.02.07, 18:29

50 lat tygodnika Polityka

27 lutego 2007 minie 50 lat od ukazania się pierwszego numeru Polityki. Z tej okazji w najbliższą środę pojawi się jubileuszowe wydanie pisma wraz kolekcją "Cywilizacja".
27 lutego 2007 minie 50 lat od ukazania się pierwszego numeru Polityki. Z tej okazji w najbliższą środę pojawi się jubileuszowe wydanie pisma wraz kolekcją "Cywilizacja".

W ten sposób redakcja inauguruje Kolekcję Jubileuszową Cywilizacja - cykl cotygodniowych dodatków przedstawiających największe odkrycia ostatniego półwiecza. Na serię złoży się prawie 200 stron w zeszytach, przeznaczonych do gromadzenia w specjalnym segregatorze, dołączonym do numeru. W dziesiątkach artykułów dziennikarze opowiedzą m.in. o naukowych sensacjach, o początkach informatyki, genetyki, kardiochirurgii. Przedstawią losy urządzeń, które zmieniły życie jak komputer, mikrofalówka, satelita. Zeszyty ułożone będą w porządku chronologicznym: pierwszy obejmuje okres od zakończenia wojny do połowy lat 50-tych.

Wydanie jubileuszowe z dodatkiem wspiera promocja w telewizji (Discovery Channel, TVN, TVN 24), radiu (Radio Zet, RMF FM, Trójka, Radio PiN, TOK FM), w internecie (wp.pl, onet.pl, gazeta.pl, polityka.pl) oraz w punktach sprzedaży Empik i HDS. Za kreację tv odpowiada Adah Advertising, a za zakup mediów tv - Starcom.

"Polityka" jest jedną z nielicznych gazet o tak długim rodowodzie. Redagowana już przez trzecie pokolenie dziennikarzy, pozostaje największym tygodnikiem opinii w kraju. W roku 2006 zanotowała najwyższą sprzedaż w tym segmencie.

Wszystko zaczęło się w 1957 roku. W stopce redakcyjnej pierwszego numeru figurują nazwiska 8 członków KC PZPR. W pierwszym roku swego istnienia tygodnik był raczej "nudną polityczną piłą", wypełnioną dywagacjami ideologów i działaczy. W 1958 roku redaktorem naczelnym zostaje Mieczysław Rakowski, z redakcji odchodzą działacze partyjni, a na ich miejsce przychodzą zdolni dziennikarze: Daniel Passent, Marian Turski, Dariusz Fikus, Andrzej Krzysztof Wróblewski, Ryszard Kapuściński. Gazeta zaczyna opisywać życie.

W latach 60 - tych akcje, cykle i dyskusje inicjowane przez "Politykę" wchodziły w myślowy obieg i zdobywały dla pisma kolejne kręgi czytelników. W 1968 roku po artykule Rakowskiego "Ludzie i socjalizm" gazetę atakuje partyjny beton. Pismo oskarżono o menedżeryzm i popieranie socjalizmu rynkowego. Nie przez to, co pisała, ale raczej przez to, czego nie pisała, "Polityka" wyszła z Marca zachowując twarz.

Lata 70 - te "Polityka" witała w luksusowej sytuacji, nie ona realizowała linię partii, ale wręcz przeciwnie: nowy sekretarz partii Edward Gierek przejął wiele pomysłów głoszonych przez gazetę. Kościół odbierał gazetę jako instytucję otwartą, a cała ówczesna elita intelektualna przynosiła tu teksty.

Po ogłoszeniu stanu wojennego w 1981 roku "Politykę" opuściło 11 osób, dokonując swoistej samoweryfikacji. W 1982 roku redaktorem naczelnym został Jan Bijak, a Rakowski przeszedł na stałe do polityki.

W 1989 roku "Polityka" została rzucona na głębokie wody wolnego rynku, rok później pismo zostaje przekazane w ręce załogi i zespołu redakcyjnego. W 1994 roku redaktorem naczelnym zostaje Jerzy Baczyński i to jemu udaje się przełamać obowy w zespole i zmienić formułę na magazynową.

W październiku 1995 roku ukazuje się pierwszy kolorowy numer tygodnika.

Komentarze

Powiązane

13.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
12.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.07.24, 06:30
| prasa » informacje
Czułość. Wolność. Równowaga. Akcja społeczna Wysokich Obcasów i Wyborczej
Rozpoczęta 5 lipca br. nowa akcja społeczna „Czułość. Wolność. Równowaga” to inicjatywa „Wysokich Obcasów” i „Wyborczej”. Akcja potrwa rok.
11.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.07.24, 11:00
| prasa » informacje
Forbes Women rozpoczyna akcję 50 po 50
„Forbes Women” rozpoczyna inicjatywę „50 po 50”. W kolejnym numerze magazynu zostanie opublikowana lista kobiet po 50. roku życia, które odniosły sukcesy w różnych dziedzinach. Redakcja czeka na zgłoszenia.
10.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.07.24, 16:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Złap urlop od codzienności czyli Wyborcza na wakacje
Wyborcza.pl i Wysokieobcasy.pl rozpoczęły kampanię pod hasłem “Złap urlop od codzienności”. Specjalnej ofercie prenumeraty na wakacje towarzyszą działania redakcyjne: cykle artykułów, podcasty, a dla podróżujących z przygodami czekać będzie Biuro Interwencji Turystycznej.
09.07.24, 07:30
| prasa » informacje
Grupa PMPG Polskie Media nowym wytycza kierunek rozwoju do 2026 roku
Holding mediowy PMPG Polskie Media, opublikował materiał informacyjny o kierunku rozwoju, który jest efektem zakończonego w marcu przeglądu opcji strategicznych.
09.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
08.07.24, 10:15
| prasa » informacje
Debiutuje Newsweek Magazyn Kryminalny
Newsweek prezentuje nowy tytuł - Newsweek Magazyn Kryminalny, który będzie dostępny od 8 lipca br. w salonach prasowych, na Literia.pl oraz w ramach subskrypcji Onet Premium.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.