30.09.13, 10:51

12 lat polskiej Wikipedii w mediach

Graficzne przedstawienie występowania frazy "Wikipedia" w mediach
Fot.: Materiały prasowe

26. września br. polska edycja Wikipedii obchodziła dwunastą rocznicę powstania. Z tej okazji PRESS-SERVICE Monitoring Mediów sprawdził jak często była ona wymieniana w mediach.

Wikipedia, encyklopedia tworzona przez użytkowników dla użytkowników. Słyszał o niej każdy, większość korzystała z jej zasobów. Gromadzi wokół siebie zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Niemniej jednak pozostaje jedną z najczęściej odwiedzanych witryn w Internecie. Dwunastoletni dorobek polskiej Wikipedii to ponad milion haseł, co umiejscawia ją w ścisłej czołówce różnych wersji językowych strony.

PRESS-SERVISE Monitoring Mediów informuje, że przez dwanaście lat działalności polska Wikipedia była wymieniana w prasie, internecie i RTV ponad blisko 136 tys. razy. Najpopularniejsza okazała się w sieci, gdzie odnotowano 90,6 proc. z nich. Do prasy należało 8,3 proc. przekazu, a tylko 1,1 proc. do stacji radiowych i telewizyjnych. Począwszy od roku 2009, wzrosła częstotliwość ukazywania się informacji dotyczących wolnej encyklopedii w mediach. Podczas gdy w roku 2011 pojawiło się nieco ponad 22,5 tys. publikacji, to w następnym odnotowano ich już prawie 40 tys. W bieżącym roku tylko do 25 września opublikowano blisko 54 tys. materiałów.

Analiza przekazu na temat Wikipedii sugeruje nie tylko, że jest ona nośna medialnie, ale również, że jest to popularne i wiarygodne źródło informacji. Ten fakt potwierdza częstotliwość cytowania. Nazwa „Wikipedia” została wymieniona jako źródło odniesień w ponad 10,6 tys. materiałów. Oznacza to, że powoływano się na nią w co trzynastej publikacji.

Jak komentuje Piotr Bucki z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, Wikipedia stała się fenomenem swoich czasów. Uważa się ją za najbardziej optymalne medium informacji dla młodych ludzi, dla których naturalne nie jest już chronologiczne pozyskiwanie informacji, ale hiperteks. Taki format pozwala na swobodne przemieszczanie się między treściami. Dodatkowo Wikipedia stanowi twór demokratyczny, dopuszczający ciągłe poprawki w czasie rzeczywistym, korzystający z „mądrości tłumów”.

W badaniu wykorzystano ilościową analizę danych w oparciu o monitoring 1100 tutułów prasowych, 5 mln źródeł internetowych oraz kilkudziesięciu wybranych stacji RTV. Zakres czasowy badania obejmował okres od 26.09.2001 roku do 25.09.2013 roku. Analizowane słowa kluczowe: „Wikipedia” we wszystkich odmianach oraz częstotliwość występowania nazwy „Wikipedia” jako źródła odniesień. Zasięgiem badania objęto media ogólnopolskie i regionalne.

Komentarze

Powiązane

05.03.25, 18:00
| internet » informacje
Grupa ZPR Media konsoliduje projekty e-commerce w jednym dziale
Od marca br. wszystkie projekty e-commerce realizowane przez Grupę ZPR Media są skonsolidowane w jednym dziale, którym kieruje Arkadiusz Mężyński, Dyrektor E-commerce.
04.03.25, 16:30
| internet » informacje
Bilety Kolei Małopolskich w ofercie aplikacji Jakdojade
Po przeprowadzeniu integracji z PKP Intercity i Kolejami Mazowieckimi, Jakdojade wprowadza sprzedaż biletów kolejnego regionalnego przewoźnika. W aplikacji Jakdojade udostępniono możliwość zakupu biletów Kolei Małopolskich.
04.03.25, 12:51
| prasa » informacje | internet » informacje
Wysokieobcasy.pl. Serwis w odświeżonej wersji
4 marca br. serwis Wysokieobcasy.pl (Agora) pojawił się w odświeżonej wersji. Zmienił się nie tylko wygląd strony głównej i artykułów, ale również cały układ serwisu – tak, aby czytanie i nawigacja były jeszcze bardziej intuicyjne zarówno w wersji na urządzenia mobilne, jak i na komputery.
04.03.25, 10:20
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Prezes UOKiK ukarał F. Chajzera, Dodę i Rozenek-Majdan za nieprawidłowe oznaczanie materiałów reklamowych na Instagramie
Za nieprawidłowe oznaczanie materiałów reklamowych na Instagramie Prezes UOKiK ukarał Filipa Chajzera, Dorotę Rabczewską i Małgorzatę Rozenek Majdan. Łącznie to blisko pół miliona zł.
28.02.25, 15:19
| internet » informacje
Przegląd międzynarodowy. Nowy cykl Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza na Gazeta.pl
Miłosz Wiatrowski-Bujacz, współtwórca podcastu „Co to będzie”, rozpoczyna publikację nowego cyklu dziennikarskiego na Gazeta.pl pt. „Przegląd międzynarodowy”.
27.02.25, 11:04
| prasa » informacje | internet » informacje
Polska Press Grupa: to już ostatni etap zmian w serwisach regionalnych. Będą zmiany w i.pl i Naszym Mieście
Polska Press Grupa zakończyła ostatni etap zmian stron głównych serwisów regionalnych. W ostatniej fazie prac zaktualizowano trzy serwisy: expressbydgoski.pl, expressilustrowany.pl i dziennikpolski24.pl. 
27.02.25, 09:16
| internet » informacje
Interia na Oscarach Artura Zaborskiego. Interia z nowym cyklem video
Portal Interia.pl w związku z tegoroczna edycją rozdania Nagród Akademii Filmowej przygotował cykl video „Interia na Oscarach” ruszył 26 lutego br. Krytyk filmowy prosto z Los Angeles zrelacjonuje rywalizację o Nagrody Akademii Filmowej.
22.02.25, 12:00
| radio / audio » informacje | internet » informacje
Informacje Radia TOK FM są już dostępne na Spotify i Apple Podcasts
Użytkownicy sieci mogą już korzystać z newsów Radia TOK FM na platformach Spotify i Apple Podcasts.
22.02.25, 07:00
| internet » ludzie
Wojciech Struski zostanie dyrektorem cyberbezpieczeństwa i architektury systemów w RAS Polska
Z początkiem marca br., Wojciech Struski, dotychczas pełniący funkcję głównego architekta IT, obejmie nowo utworzone stanowisko w Ringier Axel Springer Polska: dyrektora cyberbezpieczeństwa i architektury systemów i połączy odpowiedzialność za bezpieczeństwo cyfrowe oraz architekturę IT.
21.02.25, 10:05
| internet » ludzie
Marta Rawicz przechodzi z Dziennika Gazety Prawnej do Gazeta.pl
Do grona dziennikarzy i dziennikarek zajmujących się tematyką polityczną w portalu Gazeta.pl dołączyła Marta Rawicz, związana z dziennikarstwem od prawie 20 lat. 
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.