28.10.13, 08:57

UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie Mediów Regionalnych przez Polskapresse

Dziennik Wschodni

Prezes UOKiK Magdalena Krasnodębska-Tomkiel wydała zgodę na przejęcie przez Polskapresse kontroli nad spółką Media Regionalne. Transakcja jednak będzie mogła się odbyć pod warunkiem sprzedaży "Dziennika Wschodniego".

Polskapresse należy do grupy kapitałowej Verlagsgruppe Passau i wydaje m.in.: "Express Ilustrowany", "Dziennik Bałtycki", "Dziennik Polski", "Gazetę Krakowską", "Kurier Lubelski", "Gazetę Wrocławską". Media Regionalne to spółka zależna Mecom Holdings. Wydaje m.in. "Gazetę Lubuską", "Dziennik Wschodni", "Nową Trybunę Opolską" czy "Kurier Poranny".

W trakcie postępowania UOKiK przeanalizował wpływ koncentracji obu wydawnictw na konkurencję na rynkach lokalnych. Według Urzędu, koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na terenie woj. lubelskiego, gdzie na dwóch rynkach – dzienników regionalnych oraz regionalnej reklamy prasowej, Polskapresse wydaje "Kurier Lubelski", natomiast Media Regionalne – "Dziennik Wschodni". To największe gazety w regionie i dwie z trzech, które ukazują się na terenie całego województwa. Ich jedynym konkurentem jest Gazeta Wyborcza z lokalnym dodatkiem, której udział liczony sprzedażą egzemplarzową oraz przychodem ze sprzedaży jest jednak znacznie  niższy. Uczestnicy koncentracji posiadają również największe udziały na rynku regionalnej reklamy prasowej w tym województwie.

W związku z powyższym, Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez Polskapresse wydawnictwa Media Regionalne pod warunkiem sprzedaży "Dziennika Wchodniego" w ciągu roku od wydania decyzji przez UOKiK. Sprzedaż miałaby dotyczyć nie tylko samej gazety, ale również domen dziennikwschodni.pl i e-dziennikwschodni.pl. Sprzedaż będzie musiała nastąpić na rzecz inwestora, który będzie posiadał niezbędne zaplecze techniczne do prowadzenia tytułu oraz będzie pochodził spoza grupy kapitałowej Polskapresse. Co więcej, do czasu sprzedaży, Polskapresse nie może wykonywac jakichkolwiek działań wpływających na osłabieniu rozpoznawalności i dostępności "Dziennika Wschodniego". UOKiK nałożył na Polskapresse obowiązek raportowania przebiegu sprzedaży "Dziennika Wschodniego" raz na trzy miesiące. Jeżeli warunki sprzedaży tytułu nie zostana spełnione, zgoda na koncentracje obu wydawnictw zostanie cofnięta.

Decyzja UOKiK nie jest prawmomocna i Polskapresse może odwołać sie od decyzji w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podobną dominująca pozycję Poskapresse można odnotowac na terenie Małopolski, gdzie spółka wydaje dwa dzienniki regionalne - "Gazetę Krakowską" i "Dziennik Polski".

Komentarze

Powiązane

20.06.24, 14:30
| prasa » informacje
Wyborcza powołała zespół do spraw wzrostu, który odpowiada za strategiczne projekty dla rozwoju serwisu
Od czerwca br. w strukturach spółki Wyborcza działa zespół ds. wzrostu – multidyscyplinarna grupa, która zajmuje się projektami związanymi z rozwojem treści cyfrowych wszystkich serwisów „Wyborczej”. Zespół ds. wzrostu odpowiada za projekty dotyczące treści, które są strategicznie ważne dla rozwoju i wizerunku „Wyborczej”.  
20.06.24, 12:30
| prasa » informacje
Wydawnictwo Bauer inauguruje Świat Wiedzy Extra SMART
Na rynku prasowym ukazał się adresowany głównie do młodzieży „Świat Wiedzy Extra SMART” (Wydawnictwo Bauer).
20.06.24, 10:30
| prasa » informacje
Gazeta Uchodźców po raz trzeci. Gazeta Wyborcza ochodzi Światowy Dzień Uchodźców
W czwartek, 20 czerwca br. po raz trzeci ukazała się „Gazeta Uchodźców”. W ten sposób dziennik chce obchodzić przypadający tego dnia Światowy Dzień Uchodźców. Specjalne wydanie gazety zostanie przygotowane przez dziennikarzy i ich partnerów: osoby z doświadczeniem uchodźczym oraz imigrantów żyjących w naszym kraju.
20.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
19.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
18.06.24, 16:00
| prasa » informacje
Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie. Nowy Pomocnik Historyczny Polityki
19 czerwca br. trafi do sprzedaży Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: „Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie”.
18.06.24, 13:54
| prasa » informacje
Nie żyje Łukasz Lipiński
Redakcja "Polityki" poinformowała, że w wieku 51. lat zmarł dziennikarz Łukasz Lipiński.
18.06.24, 13:35
| prasa » informacje | internet » informacje
Specjalne wydanie serwisu GOL24 i Niezbędnik kica od Polska Press Grupa na EURO 2024
Z okazji Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, Polska Press Grupa przygotowała m.in. specjalne wydanie serwisu GOL24, sekcję „Euro 2024”, która dostępna jest na portalu i.pl oraz w serwisach regionalnych, a także „Niezbędnik kibica”.
18.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 22.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.