06.11.13, 20:46

Bogusław Kisielewski: Stopklatkę TV wyróżniać będzie nowy format

Bogusław Kisielewski
Fot.: Kino Polska

Rozmowa z Bogusławem Kisielewskim, Członkiem Zarządu, Dyrektorem Generalnym Kino Polska TV S.A., Prezesem Zarządu Stopklatka S.A. 

Kuba Wajdzik: Otrzymali Państwo koncesję na nadawanie nowego kanału filmowego. Co znajdzie się w ofercie stacji?
Bogusław Kisielewski: Na antenie Stopklatki TV planujemy emisję filmów fabularnych, dokumentów oraz animacji polskich i zagranicznych twórców. Chcemy również produkować własne programy o tematyce filmowej – edukacyjne i publicystyczne, prezentując widzom m.in. aktualności ze świata filmu i wywiady z artystami. Jednak tym, co najbardziej wyróżni Stopklatkę TV na polskim rynku, będzie jej zupełnie nowy format, polegający na połączeniu biernego oglądania telewizji z interaktywnością właściwą Internetowi.  

KW: Zyskaliście bardzo duże poparcie wśród branży filmowej. Czym sobie projekt kanału zasłużył aż na taki zachwyt?
BK: Na pewno na przykładzie Telewizji Kino Polska, która w tym roku kończy 10 lat, udowodniliśmy, że potrafimy stworzyć popularny kanał filmowy, łączący ambitne założenia z profilem rozrywkowym. Nie bez znaczenia było też zapewne to, że wraz z naszym partnerem w projekcie – grupą medialną Agora S.A. – mamy uzupełniające się doświadczenie i kompetencje. Oprócz docenianej przez widzów i branżę Telewizji Kino Polska z naszej strony potencjał nowego kanału tworzy Stopklatka.pl – najstarszy polski portal filmowy, z dużą bazą aktywnych użytkowników i sporym doświadczeniem w tworzeniu interaktywnego kontentu. Po stronie Agory jest z kolei silne zaplecze promocyjno-sprzedażowe i możliwość bezpośredniego dotarcia do widza końcowego – czego nie miała Telewizja Kino Polska – poprzez prasę, Internet, reklamę zewnętrzną i kina. Mamy dostęp do potężnej biblioteki filmów, chcemy realizować własne programy o tematyce filmowej. To wszystko razem w połączeniu z budowanymi przez nas od 10 lat dobrymi relacjami biznesowymi złoży się na nowoczesny kanał filmowy z ofertą adresowaną do szerokiej grupy odbiorców.

KW: Czy znane nazwiska zasiądą w radzie programowej stacji?
BK: Jeszcze na etapie starań o koncesję powołaliśmy radę programową kanału, w której zasiądą Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Juliusz Machulski. Nie wykluczamy też rozszerzenia rady o kolejne osoby.

KW: Zapowiadają Państwo, że Stopklatka będzie interaktywnym kanałem filmowym. Na czym ma polegać ta jego interaktywność?
BK: Nowy kanał ma wykorzystywać rozwiązania telewizji hybrydowej. O  modelu HbbTV nie bez powodu mówi się, że jest to technologia przyszłości – połączenie klasycznej telewizji z treściami internetowymi zarówno dla nadawcy, jak i dla widza, stwarza praktycznie nieograniczone możliwości. Chcemy zbudować interaktywną platformę, która będzie dostosowana do zachowań współczesnego odbiorcy, często w trakcie oglądania telewizji korzystającego np. z tabletu czy laptopa. Nasi widzowie bez wychodzenia z domu będą mogli wypożyczyć film, zobaczyć jego zwiastun, zapoznać się z obsadą, w trakcie seansu sięgnąć po informacje przypisane do poszczególnych scen, skomentować to na telewizyjnym czacie, wziąć udział w konkursie i wreszcie na koniec podzielić się swoimi wrażeniami na portalach społecznościowych. To wszystko oczywiście na jednym telewizyjnym ekranie. 

KW: Czy Stopklatka.pl będzie inwestować w polską produkcję?
BK: Nie wykluczamy takiej możliwości. Oczywiście każdy projekt będzie poddawany osobnej analizie. Na początku jednak priorytetem jest dla nas produkcja własnych programów publicystycznych i edukacyjnych, przeznaczonych na antenę nowego kanału.

KW: Prowadzą Państwo już z sukcesem kanał Kino Polska, który zyskał ogromną widownię oraz uznanie branży. Jak dotychczasowe doświadczenie zamierzają Państwo wykorzystać w budowaniu nowej stacji?
BK: Telewizja Kino Polska odniosła sukces, łącząc promowanie ambitnego polskiego kina z dobrej jakości rozrywką. Zgodnie z wymogami koncesji oferta Stopklatki TV będzie się opierała nie tylko na produkcjach polskich, ale też na kinie europejskim i światowym. Na antenie chcemy znaleźć równowagę pomiędzy wysokim poziomem treści a ich atrakcyjnością przekładaną na oglądalność. Nowy kanał będzie darmowy i ogólnodostępny; dystrybutorzy nie będą za niego płacić, dlatego też musi się utrzymywać przede wszystkim z reklam. Jednym z głównych kryteriów, choć oczywiście nie jedynym, będzie więc dla nas aprobata widzów, czyli oglądalność.

KW: Partnerem w spółce będzie Agora. Na co liczycie ze strony współinwestora? 
BK: Stopklatka TV to nasze wspólne przedsięwzięcie biznesowe i działalność operacyjną będziemy finansować po połowie. Ze strony Agory liczymy przede wszystkim na rozległe możliwości dotarcia z informacją do widza: promowanie naszych propozycji programowych, nagłaśnianie premier, komunikowanie wydarzeń dziejących się na antenie i poza nią.

KW: Jaką widownię kanał powinien osiągnąć po pierwszym roku działalności?
BK: W początkowej fazie rozwoju projektu powinniśmy osiągnąć oglądalność na poziomie 1-2 proc. Na kolejnych etapach chcemy dojść do 3-4 proc. oglądalności. Jeśli chodzi o profil widza, Stopklatka TV będzie jedynym bezpłatnym i ogólnodostępnym kanałem filmowym w Polsce, dlatego będziemy się starali, aby jej oferta była uniwersalna i dostosowana do możliwie najszerszej grupy odbiorców – od miłośników kina autorskiego przez widzów najmłodszych aż po osoby, które w telewizji takiej jak nasza szukają po prostu dobrej filmowej rozrywki. 

KW: Analitycy mediów wskazują, że NTC może nie utrzymać tylu bezpłatnych kanałów. Jak zapatruje się Pan na te opinie?
BK: Uważam, że problem dotyczy głównie dużych stacji, które tracą widza na rzecz mniejszych kanałów tematycznych. Po utworzeniu NTC ten proces wyraźnie przyśpieszył. Myślę, że Naziemna Telewizja Cyfrowa w przyszłości będzie miała około 30-40% udziału w rynku, natomiast struktura w tym udziale na pewno się zmieni. O ile więc mogę się zgodzić, że dużym stacjom na NTC będzie się trudniej utrzymać i na pewno nie mogą one liczyć na tak duże przychody jak dotychczas, mniejsze kanały z pewnością znajdą tu swoje miejsce. Tym bardziej, że na multipleksie jest tylko jeden kanał tematyczny z danego profilu – tak jak ma to miejsce w przypadku tworzonej przez nas Stopklatki TV. 

KW: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

24.05.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Polsat Plus w I kwartale 2023 r. zanotowała 3,2 mld zł przychodów
W I kwartale 2023 r. Grupa Polsat Plus rozwijała sieć 5G Plusa, która obejmuje zasięgiem ponad 20 mln mieszkańców Polski. Uruchomiła także największe i najnowocześniejsze w Polsce studio TV, przedłużyła prawa do Energa Basket Ligi i zakupiła prawa do hokejowych Mistrzostw Świata.
22.05.23, 12:08
| telewizja / VOD » informacje
Matylda Szymalska poprowadzi nowy program Skuteczny marketing w BIZNES24
„Skuteczny marketing” to nowy program na antenie telewizji BIZNES24, którego prowadzącą została Matylda Szymalska, Prezeska Agencji Streetcom. 
21.05.23, 19:38
| telewizja / VOD » informacje
60-lecie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Dużo wspomnień i mało znanych nazwisk
W tym roku przypada 60-lecie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu –. W trzydniowym programie 60. KFPP, który odbędzie się w dniach 9-11 czerwca br., nie zabraknie przebojów sprzed lat, jak i najnowszych hitów. Z myślą o fanach muzyki alternatywnej i oryginalnych brzmień przygotowano także OFFPOLE. Festiwal zapowiada się dużo skromniej niż przed latami.
17.05.23, 18:52
| telewizja / VOD » informacje
Szkło kontaktowe pod lupą Przewodniczącego KRRiT
Maciej Świrski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, poinformował, że wystąpił do nadawcy TVN24 o odniesienie się do zarzutów w związku z emisją „Szkła kontaktowego” z 15 maja br.
17.05.23, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
Ela Romanowska już na planie Naszego Nowego Domu
W poniedziałek, 15 maja br., rozpoczęły się nagrania kolejnego sezonu programu „Nasz Nowy Dom” (Polsat). Nową prowadzącą została Ela Romanowska.
17.05.23, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Finały sezonów seriali Sługa Narodu i Rodzina na Maxa w Czwórce. W Polsacie zawita siatkówka
W sobotę, 20 maja br. finały seriali „Sługa Narodu” oraz „Rodzina na Maxa” będą emitowane wyjątkowo na antenie Czwórki, a nie Polsatu.
17.05.23, 13:30
| telewizja / VOD » informacje
Urszula Rzepczak powraca do TVP
Urszula Rzepczak ponownie związała się z Telewizją Polską i będzie relacjonować wydarzenia z Włoch. Dziennikarka wcześniej już była związana z TVP, dla której przygotowywała relacje z Rzymu w latach 2005–2014.
16.05.23, 14:18
| telewizja / VOD » informacje
TVN24 przeprasza za żart w Szkle kontaktowym
Stacja TVN24 przeprasza za niefortunny żart w „Szkle kontaktowym”, a Piotr Jacoń w mediach społecznościowych odniósł się do sytuacji z wczorajszego programu. AKTUALIZACJA
15.05.23, 16:00
| telewizja / VOD » seriale
Polsat zapowiada serial Krew. W obsadzie Ireneusz Czop, Piotr Trojan i Małgorzata Foremniak
Telewizja Polsat przygotowuje thriller psychologiczny. W obsadzie serialu „Krew” pojawią się m.in.: Ireneusz Czop, Piotr Trojan, Małgorzata Foremniak, Vanessa Aleksander, Piotr Głowacki, Katarzyna Z. Michalska.
15.05.23, 15:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Finał Eurowizji oglądało 3,5 mln widzów
W sobotę, 13 maja br. aż 4,4 mln widzów w momencie najwyższej oglądalności oglądało w TVP1 i TVP Polonia finał Konkursu Piosenki Eurowizji - Liverpool 2023.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty
Konkursy
do 25.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.