24.06.14, 12:38

Czy norma ISO/IEC 27001 to panaceum, które zapewni bezpieczeństwo cyfrowego świata?

Dirk Jumpertz
Fot.: materiały prasowe

Rok 2013 zostanie zapamiętany jako przełomowy dla bezpieczeństwa informacji. Nie tylko przez osoby pracujące w branży, ale także każdego, kto śledzi serwisy informacyjne.

Rok 2013 zostanie zapamiętany jako przełomowy dla bezpieczeństwa informacji. Nie tylko przez osoby pracujące w branży, ale także każdego, kto śledzi serwisy informacyjne.

Hakerstwo polityczne, takie jak działania syryjskiej armii elektronicznej, pokazały, że najmniejsza podatność sieci komputerowej na zagrożenia może być i zostanie wykorzystana przez osoby niepowołane do rozpowszechniania przesłań politycznych. Wszystko po to aby przyciągnąć uwagę międzynarodowej opinii publicznej.

Edward Snowden ujawnił, że nasza aktywność online jest monitorowana w znacznie większym stopniu, niż nam się wydaje. Dało to powód do weryfikacji naszego zachowania online i bezpieczeństwa danych. Ponadto w 2013 roku odnotowano, że rejstry domen najwyższego poziomu były atakowane na bezprecedensową skalę, niekiedy skutecznie. Również wtedy cyfrowy półświatek zrozumiał, że kontrolowanie nazwy domeny jest doskonałym kierunkiem wrogich ataków.

Łatwo z tego wyciągnąć wniosek, że sama technologia nie jest już wystarczająca, aby chronić nas przed cyberprzestępstwami i cyfrową wojną. Zatem co jest skuteczne? Czy norma dotycząca bezpieczeństwa informacji ISO/IEC 27001 może dokonać tego, z czym nie radzi sobie technologia?

Niezupełnie, ponieważ nie po to została opracowana. Może ona jednak pomóc organizacjom w lepszym zrozumieniu problematyki bezpieczeństwa danych i co za tym idzie, bardziej bezpiecznym działaniu w cyfrowym świecie, równocześnie zmniejszając ich podatność na cyberataki.

Jak to działa? ISO/IEC 27001 to norma wyznaczająca standard zarządzania, tak jak prawdopodobnie lepiej znane normy ISO 9000 i ISO 14000,  została stworzona, aby pomóc organizacjom w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji. Dzięki ciągłemu cyklowi procesów udoskonaleń i certyfikacji zewnętrzni audytorzy poszukują dowodu, że istnienie cyklu ISO/IEC 27001 jest skuteczne i rzeczywiście zwiększa poziom bezpieczeństwa informacji w organizacji z certyfikatem. Uzyskanie certyfikacji to złożony proces, który wiąże się ze spełnieniem wymogów określonych norm bezpieczeństwa informacji i zmianą sposobu postępowania z danymi. Ale nie mniej trudne jest utrzymanie certyfikatu, gdyż wymaga ciągłego rozwoju i udoskonalania norm bezpieczeństwa, a także wyznaczania celów, które są coraz trudniejsze do realizacji.

Jako pracownicy rejestru EURid jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo informacji stanowi fundamentalny element konstrukcyjny naszego biznesu. Aby ułatwić sobie systemowe podejście do zapewniania bezpieczeństwa informacji, zarówno w naszych operacjach technicznych jak i procesach biznesowych, zdecydowaliśmy się przestrzegać wymogów normy dotyczącej bezpieczeństwa ISO/IEC 27001.

Być może nie jest to panaceum – i prawdopodobnie takie panaceum nigdy nie będzie dostępne – ale uważamy, że w powiązaniu z technologią jest to najlepszy sposób zabezpieczenia naszej domeny najwyższego poziomu .eu dla posiadaczy nazw domen .eu i użytkowników Internetu.

Dirk Jumpertz
Dyrektor ds. Bezpieczeństwa
EURid, rejestr domeny najwyższego poziomu .eu

Komentarze

Powiązane

14.10.23, 10:04
| biznes i technologie » informacje
Animal Crossing. Grupa LEGO zapowiedziała zestawy Lego inspirowane serią gier wideo od Nintendo
Grupa LEGO zapowiedziała nowe zestawy LEGO Animal Crossing inspirowane serią gier wideo od Nintendo.
04.10.23, 18:45
| biznes i technologie » informacje
Maciej Ćwikliński prezesem Intermarché w Polsce
Nowy Prezes Zarządu Grupy Muszkieterów, Sławomir Czarnecki wprowadził we wrześniu br. pierwszą strategiczną zmianę w strukturach firmy. Na stanowisko Prezesa Intermarché w Polsce powołał Macieja Ćwiklińskiego, przedsiębiorcę, który jest jednocześnie właścicielem dwóch supermarketów sieci. 
03.10.23, 15:15
| biznes i technologie » informacje
Sławomir Czarnecki prezesem nowego zespołu grupy muszkieterów w Polsce
Wraz z początkiem września br. Sławomir Czarnecki objął stery Grupy Muszkieterów jako Prezes Zarządu ITM Polska, zastępując tym samym Davida de Bosschère’a. Będzie odpowiadał za dalszy rozwój sieci Intermarché i Bricomarché w Polsce po transformacji przeprowadzonej za kadencji swojego poprzednika.
11.09.23, 21:00
| biznes i technologie » informacje
Marka Stop.Cafe wchodzi na kolejny europejski rynek
Grupa ORLEN wprowadziła swoją markę gastronomiczną Stop.Cafe na węgierski rynek. To już szósty kraj, gdzie można znaleźć te punkty. Obecnie otwarto 11 punktów na najbardziej ruchliwych trasach, a do końca roku planowane jest kolejne sześć lokalizacji. 
11.09.23, 20:07
| biznes i technologie » informacje
Ponad 20 mln pasażerów. W wakacje PKP Intercity pobiło rekord
Nigdy wcześniej w historii PKP Intercity aż tylu pasażerów nie zdecydowało się na wakacyjne podróżowanie pociągami: od 1 czerwca do końca sierpnia br. z oferty przewoźnika skorzystało ponad 20 mln osób. Rekordowe wyniki to efekt, m.in. szeregu inwestycji w nowoczesny tabor oraz rozwoju kolejnych kanałów sprzedaży i atrakcyjnych cenowo biletów.
11.09.23, 10:00
| biznes i technologie » informacje
Nowa Rada Nadzorcza IAA Polska pod przewodnictwem Jacka Olechowskiego
Członkowie Rady Nadzorczej IAA Polska podczas pierwszego posiedzenia wyłonili ze swego składu nowego przewodniczącego. Jednogłośnie wybrany został Jacek Olechowski, Prezes Zarządu Mediacap. Pracami Sądu Dyscyplinarnego pokieruje Jerzy Straszewski, Prezes Zarządu PIKE. 
07.09.23, 21:11
| biznes i technologie » informacje
Wewnętrzna sieć kampusowa 5G na Politechnice Śląskiej. Będzie wspierać tworzeniu rozwiązań dla przemysłu 4.0
Ruszyła wewnętrzna sieć kampusowa 5G na Politechnice Śląskiej, która ma posłużyć tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu 4.0.
28.08.23, 06:30
| biznes i technologie » informacje
Boomersi, Pokolenie X, Millenialsi i „Zetki” mówią jednym głosem: najlepsze produkty pochodzą z najbliższej okolicy
Lokalne produkty zyskują na popularności: chętnie kupujemy wędliny, warzywa, przetwory i nabiał pochodzące od producentów, których niejednokrotnie znamy osobiście.
27.08.23, 09:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Oferteo ze wzrostem przychodów o 43 proc. w roku obrotowym 2022/2023
Platforma Oferteo, internetowy marketplace dla szerokiego spektrum usług działający w modelu na żądanie, w roku obrotowym 2022/2023 (kwiecień 2022 r. – marzec 2023 r.) wypracowała przychody netto na poziomie 42 mln zł. Oznacza to wzrost o 43 proc. w porównaniu z rokiem 2021/2022. 
19.08.23, 20:00
| biznes i technologie » informacje
Circle K Polska kontynuuje ekspansję na polskim rynku. Otwarcie 400. stacji paliw
Sieć Circle K rozwija się na polskim rynku. Miniony rok kalendarzowy spółka zamknęła z liczbą 393 stacji paliw, a z końcem lipca br. otworzyła swój 400. punkt w Woźnikach przy autostradzie A1. 
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 06.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.