30.10.14, 13:04
Decyzja KRRiT w sprawie multipleksu ósmego: 3 miejsca dla TVP, 4 w drodze konkursu koncesyjnego
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o przyszłości MUX 8. Cztery miejsca do kanałów trafią w ramach konkursu, a trzy zostały zarezerwowane dla Telewizji Polskiej.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 28 października br. przesłała do Urzędu Komunikacji Elektronicznej uchwałę określającą warunki uczestnictwa w konkursie na rezerwację częstotliwości w zakresie zawartości programowej. Wcześniej, 27 październikaKRRiT przyjęła uchwałę w sprawie określenia warunków uczestnictwa w konkursie na jedną rezerwację częstotliwości.
Podjęcie uchwały poprzedziła analiza wyników konsultacji prowadzonych zarówno przez KRRiT, jak i przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. KRRiT przeanalizowała także ofertę programową nadawców publicznych i nadawców komercyjnych dostępną na trzech uruchomionych multipleksach (MUX1, MUX2 i MUX3). Dokonała również analizy rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce na tle jej rozwoju w Europie. Uwzględniła dynamikę zmian udziału mediów w rynku reklamowym w latach 2010-2013, a także odbiór treści audiowizualnych, w tym ocenę oferty NTC przez odbiorców uwzględniającą jej znajomość i atrakcyjność. KRRiT uwzględniła konieczność rozwoju technologicznego nadawców, a także wzbogacenia oferty programowej skierowanej do widzów.
Zgodnie z podjętą uchwałą, na multipleksie znajdą się trzy programy telewizyjne w standardzie DVB-T, rozprowadzane w systemie standardowej rozdzielczości albo jeden program telewizyjny rozprowadzany w systemie wysokiej rozdzielczości i jeden program telewizyjny rozprowadzany w systemie standardowej rozdzielczości, na rozpowszechnianie których Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udzielił lub udzieli spółce Telewizja Polska S.A. koncesji, lub program „TVP Polonia”. Programy, o których mowa powyżej nie mogą być równocześnie rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX1-MUX3, w okresie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozprowadzania tych programów w multipleksie MUX8. Z kolei cztery programy telewizyjne w standardzie DVB-T, rozpowszechniane w systemie standardowej rozdzielczości, trafią do podmiotów którym zostanie udzielona koncesja.
Co ważne dla odbiorców, wszystkie programy obecne na ósmym multipleksie, będą oferowane odbiorcom bezpłatnie. Jednocześnie Rada uchyliła swoją poprzednią decyzję w tej sprawie z 24 czerwca 2014 r.
Komentarze