25.01.15, 23:06
W czwartek zakończenie projektu Kino Wolność
W czwartek, 29 stycznia br. nastąpi w Krakowie zakończenie projektu społecznego Kino Wolność, realizowanego w ramach obchodów 25-lecia polskiej wolności. W uroczystym zamknięciu projektu swój udział potwierdził jego ambasador - Andrzej Wajda.
Kino Wolność to projekt społeczny, w ramach którego ponad 500 tysięcy osób wzięło udział w około 200 wydarzeniach zorganizowanych w ponad 60 miejscach w Polsce i na świecie – m.in. na Ukrainie, w Niemczech, Francji, USA i Indiach. Przez pół roku Kino Wolność zapraszało na projekcje filmowe, spotkania z artystami, liderami przemian demokratycznych 1989 roku, prelekcje i dyskusje. Tytuł projektu nawiązuje do filmu Wojciecha Marczewskiego "Ucieczka z Kina Wolność".
Uroczyste zakończenie projektu nastąpi w czwartek 29 stycznia w Muzeum PRL-u w Nowej Hucie (os. Centrum E 1). Finał rozpocznie się pokazem specjalnym dla szkół filmu "Lekcja Historii" według scenariusza i w reżyserii Piotra Waldemara Zajączkowskiego. 45-minutowy obraz pokazuje kluczowe momenty, które doprowadziły do przełomu 1989 r. Komentują je nie tylko centralne postaci tego dramatu – Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki, ale też historyk prof. Antoni Dudek. O polskiej wolności i tym, co z nią zrobiliśmy, mówią najwięksi twórcy polskiego kina: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Maciej Drygas czy Janusz Zaorski, oraz gwiazdy ważnych filmów, które utorowały drogę do wolności: Bogusław Linda, Joanna Szczepkowska, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz. Zaplanowano również specjalny przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Adam Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego" w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, po którym nastąpi dyskusja z udziałem m.in. Andrzeja Wajdy, Adama Michnika, Marii Zmarz-Koczanowicz i Joanny Rożen-Wojciechowskiej. Gospodarzem spotkania będzie publicysta Adam Szostkiewicz.
Na koniec pokaz specjalny po rekonstrukcji cyfrowej filmu "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy. Weźmie w nim udział sam reżyser.
Na wszystkie wydarzenia w ramach projektu wstęp jest za okazaniem bezpłatnej wejściówki, które będzie od soboty można odbierać w dwóch punktach informacji miejskiej InfoKraków: w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Bezpłatne wejściówki będzie można również odebrać w Klubie Kombinator (os. Szkolne 25).
Projekt Kino Wolność został objęty patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jego organizatorami są Fundacja Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Telewizja Kino Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Krakow Film Commission. Jednym z partnerów projektu jest Polska Agencja Prasowa, która prezentuje specjalną wystawę fotograficzną "25 lat polskich przemian. Fotokronika PAP".
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze