25.03.15, 13:02

70 lat Tygodnika Powszechnego

Zespół redakcyjny "Tygodnika Powszechnego"
Fot.: Grażyna Makara

„Tygodnik Powszechny” kończy 70 lat. „Zmieniają się systemy polityczne, trendy kulturowe, modele religijności – trwa „Tygodnik Powszechny”, zawsze młody jubilat, ciekawy świata i poszukujący w nim obecności tego, co niezmienne" – napisał w najnowszym numerze „Tygodnika” Piotr Mucharski, redaktor naczelny pisma.

Pierwszy numer „Tygodnika Powszechnego” ukazał się z datą 24 marca 1945 r. „Kiedy go poznałem, był młody, dochodził dwudziestki. Był nad wiek poważny, jak to dwudziestolatkowie, i nieco romantyczny: kochał poezję, miał poczucie misji oraz świadomość swojej roli. Zresztą ważną rolę rzeczywiście odgrywał. Wszystkim sprawiał kłopoty (...). Kiedy go poznałem, był bardzo poszukiwany i mile widziany. To dziwne, bo nie był ani bogaty, ani ładny, ani zgrabny, ale uwodził. Czasem bawił, często nudził i zawsze kogoś irytował (...). Teraz, gdy dożył siedemdziesiątki, mógłby dojrzeć i się ustatkować. Nic z tego, wciąż jest nieprzewidywalny” – napisał ks. Adam Boniecki, redaktor senior w edytorialu wydania 13/2015

Obecnie „Tygodnik”, jest instytucją „non profit”, służącą wciąż tym samym wartościom: poszanowaniu godności każdego człowieka, wolności słowa, pluralizmu i dialogu oraz promowaniu wysokiej kultury, nauki i edukacji. W zmieniających się kontekstach kulturowych i politycznych pismo zachowuje wpisany przez założycieli w jego tytuł charakter „katolickiego pisma społeczno-kulturalnego”.

Z okazji siedemdziesięciolecia w sprzedaży pojawi się także wydanie specjalne „TP” „Kanon”, zawierające najważniejsze teksty publikowane w „TP” od momentu założenia pisma, autorów takich jak: Karol Wojtyła, Jerzy Turowicz, Stanisław Lem, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek, ks. Józef Tischner, Józefa Hennelowa, Leszek Kołakowski, ks. Adam Boniecki i inni. „Kanon”, wydany w formacie magazynowym na wysokiej jakości papierze, o objętości 120 stron, jest dostępny w sprzedaży ogólnopolskiej od 22 kwietnia br.

Zbliżający się Jubileusz „Tygodnik” uczci w Krakowie, w sobotę 25 kwietnia 2015 roku. Obchody Jubileuszu rozpoczną się uroczystą mszą świętą w bazylice św. Floriana o godz. 17.00. Po mszy w Centrum Kongresowym ICE Kraków Congress Centre odbędzie się Gala Jubileuszowa z udziałem wielu wybitnych artystów sceny polskiej – Przyjaciół „Tygodnika Powszechnego”.

Jubileusz 70-lecia „Tygodnika Powszechnego” połączony będzie również z 90. urodzinami Józefy Hennelowej, posłanki na Sejm w wolnej Polsce, wieloletniej redaktorki i felietonistki pisma. A także z tegoroczną edycją wręczenia Medalu św. Jerzego, który zostanie przyznany po raz 21. – „Za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość, i wrażliwość tę wyrażają czynem”.

Po Gali Jubileuszowej na łamach pisma i na stronie internetowej pisma pojawią się wyniki ankiety dotyczącej naszego pisma, a skierowanej do czytelników i sympatyków „Tygodnika”, której treść opublikowana zostanie w wydaniu wielkanocnym 14/2015 oraz w serwisie www.

Medium towarzyszącym obchodom Jubileuszu jest m.in. Radio Kraków, na antenie którego w dniach 20-27 marca będzie można wysłuchać cyklu audycji i spotkań poświęconych „Tygodnikowi”. „Tydzień z Tygodnikiem Powszechnym” rozpoczął się już w ostatni piątek rozmową Michała Olszewskiego z młodymi redaktorami pisma. Zakończy go spotkanie z redaktorem naczelnym „TP” Piotrem Mucharskim, w piątek 27 kwietnia o godz. 10.10. Przez cały tydzień Radio przypomina też specjalnie wybrane teksty Tygodnikowych autorów, m.in. Józefy Hennelowej, Jerzego Turowicza, księdza J. Tischnera, Andrzeja Stasiuka i księdza Adama Bonieckiego.

„Tygodnik Powszechny” to katolickie pismo społeczno-kulturalne wydawane od 24 marca 1945 roku. Redaktorem naczelnym jest Piotr Mucharski. Redaktorem seniorem jest ks. Adam Boniecki.

Komentarze

Powiązane

16.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
15.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
14.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
13.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
12.06.24, 09:53
| prasa » ludzie
Dziennik Zachodni, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny i Kurier Lubelski. Nowi redaktorzy naczelni serwisów i tytułów Polska Press Grupy
Polska Press Grupa kontynuuje zmiany na stanowiskach redaktorów naczelnych. Tym razem, w ramach rekrutacji, wyłonionych zostało trzech szefów redakcji, którzy pokierują czterema serwisami i tytułami należącymi do spółki.
12.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.06.24, 16:30
| prasa » informacje
Dwudzieste wydanie magazynu Omnibus Wakacyjny Polityki
Po raz 20.na rynku ukaże się „Omnibus Wakacyjny Polityki”, czyli letnie wydanie specjalne dla osób lubiących umysłowe rozrywki.
10.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.