20.04.15, 10:50

II Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego w Krakowie Wschód-Zachód

Plakat wydarzenia
Fot.: materiały prasowe

Od 21 do 26 kwietnia 2015 r. w Krakowie odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego w Krakowie Wschód-Zachód.

Ukraina – to państwo z bogatą historią i tradycjami, słynne swymi fascynującymi wydarzeniami przeszłości oraz swoją gościnnością. W różnych czasach mieszkali w tym kraju znane pisarze i artysty, kompozytorzy i śpiewaki, aktorzy i reżyserzy. Do teraz ten piękny kraj inspiruje ludzie do tworzenia arcydzieł, które zajmują ważne miejsca w muzeach na całym świecie.

Współczesny teatr, jako część kultury ukraińskiej, połączył w sobie tradycje teatru klasycznego oraz nowe eksperymenty teatralne z całego świata.

Nie tak dawno Ukraina przywróciła uwagę Zachodu poprzez kryzys polityczny. Na razie ludzie pracujące w dziedzinie kultury starają się poprawienie wizerunku Ukrainy w stosunkach międzynarodowych. Starając się pokazać, że Ukraina nie jest tylko terytorium podzielony na Zachód i Wschód, ale najpierw to są ludzie z właściwym nastawieniem do życia oraz głęboką wiarą duchowną/religijną/etc.

Dla tego już po raz drugi w Krakowie odbędzie się Festiwal teatru ukraińskiego organizowany przez Fundację Widowisk Masowych i Show-Programów za wsparciem Centrum Kultury im. Henryka Jordana w Krakowie.

Dyrektorkami Festiwalu są - młoda reżyserka widowisk masowych z Ukrainy oraz Prezes Fundacji Nadzieja Moroz-Olszańska, aktorka ukraińskiego teatru amatorskiego „I po wszystkim” i manager Fundacji Maria Makarenko oraz artysta i fotograf Jakub Matuszewski.

17 amatorskich i profesjonalnych zespołów z różnych regionów Ukrainy oraz dwa teatry ukraińskiej diaspory w Polsce (Gdańsk i Warszawa), Ukraiński teatr z Łotwy oraz gość Festiwalu kierownik Młodzieżowego teatru Ukraińców z Austrii przedstawią teatralne performance dla mieszkańców i gości Krakowa. Każdy zespół jest unikatowy i niepowtarzalny. Uczestnicy Festiwalu będą opowiadali o życiu i miłości, walczeniu o niepodległość oraz filozofii światu, wzruszając i podziwiając widzów za pomocą tradycji teatru ukraińskiego.

By móc zaprosić taką ilość uczestników Festiwalu do Krakowa organizatorzy starali się o patronat honorowy wielu organizacji i urzędów Państwowym. Festiwal jest objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Ambasady Austrii, Łotwy i Ukrainy w Polsce, a także patronatem Rektora Akademii Ignatianum w Krakowie, Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Rektora Politechniki Krakowskiej im.Tadeusza Kościuszki oraz Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Dzięki temu wsparciu spektakle odbędą się na różnych scenach Krakowa oraz na plenerze: w Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie, w Staromiejskim Centrum Kultury, w Młodzieżowym Domie Kultury na Nowej Hucie, w Teatrze bez Rzędów na ulicy Krakowskiej oraz na placu CORT nad Wisłą.

Jeśli jesteście ciekawe historii, tradycji oraz kultury Ukrainy, wspieracie jej europejski wybór oraz walczenie o niepodległość, serdecznie zapraszamy na spektakle, które odbędą się w dniach 21-26 kwietnia 2015 r. w Krakowie.

Szczegółowy program można znaleźć na stronach Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie oraz na oficjalnej stronie Festiwalu na Facebook.
Bilety są dostępne w kasach Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie, Staromiejskiego Centrum Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury na Nowej Hucie, Teatru bez Rzędów oraz pod telefonem 538 958 378 od 13 kwietnia (ceny są zaznaczone na programie Festiwalu pod poszczególnym wydarzeniem). Ilość biletów na spektakle jest ograniczona.
Są dostępne karnety na wszystkie wydarzenia festiwalowe (rezerwacja mailowa festiwal.wschod.zachod(at)gmail.com. Rezerwacje grupowe: festiwal.wschod.zachod(at)gmail.com. Pokaz na plenerze w ramach Festiwalu jest bezpłatny.

Patronat Honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polski, Ambasador Respubliki Austrii w Polsce, Ambasador Ukrainy w Polsce, Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojewoda Małopolski, Prezydent Miasta Krakowa, Muzeum Historyczny Miasta Krakowa, Muzeum Narodowy Miasta Krakowa, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum „Kopalnia Soli Wieliczka”, Fundacja w Tyńcu, Rektora Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Rektor Uniwersytetu Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie
Główny Sponsor: Krakowska Manufaktura Czekolady
Partnerzy i sponsorzy: Floral Projekt, Pracownia Florystyczna „ANEMONY”, Teatr bez rzędów, Staromiejski Centrum Kultury, MBK im. A. Bursy, Gościmiec Galicyjski (Nowy Sącz), Restauracja Ukraiński Smak, Ukries corporation, Bali Beauty House, Fundacja studentów i absolwentów UJ „Bratniak”.
Organizatorzy: Fundacja Widowisk Masowych i Show-Programów, Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie.
Partnerzy medialne: TVP Kultura i TVP Kraków, o.pl, e-teatr.pl, Karnet, Teatralia pl, portal medialny.pl, Nasze Słowo, Galyczyna.Info.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.