08.10.15, 09:00

Prezes TVP Janusz Daszczyński o mediach publicznych na EFNI w Sopocie

Od lewej: Piotr Kraśko, Michael Knigge, przewodniczący KRRiT Jan Dworak, minister Małgorzata Omilanowska i prezes TVP Janusz Daszczyński
Fot.: I. Bocian-Zaciewska (TVP)

Abonament powinien być ogólnonarodową składką, która pozwoliłaby mediom publicznym realizować misję i uodporniłaby je na walkę rynkową – zgodnie uznali uczestnicy odbywającego się w Sopocie w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei panelu „Media publiczne – między jakością a wynikami”.

W dyskusji moderowanej przez Piora Kraśko wzięli udział: Prezes TVP Janusz Daszczyński, Przewodniczący KRRiT Jan Dworak, dziennikarz Deutsche Welle Michael Knigge oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Finansowanie mediów publicznych było wspólnym mianownikiem tematyki spotkania. "Media wypracowały sobie wiodące miejsce na rynku jako nośnik dotarcia do świadomości każdego obywatela z treściami ważnymi społecznie. Tak definiuję rolę misji telewizji. Trzeba wychować społeczeństwo, a media są do tego kluczem. Kluczem w dotarciu do ludzi. Nie krytykuję mediów publicznych. Jest w nich sporo dobrych programów: Teatr TV, programy kulturalne, ale mam poczucie, że wciąż tego jest za mało. Mówiąc o przyszłości musimy myśleć nie tylko o tym, jak my przyszłość widzimy, musimy włączyć w debatę obywateli. To są świadomi widzowie, którzy nam mogą coś podpowiedzieć" – mówiła minister Omilanowska. Pozytywnie zostały ocenione zmiany jakościowe flagowego programu informacyjnego "Wiadomości", którym udało się przejść na format rzetelnej, pogłębionej informacji nie tracąc przy tym widza. Jednakże, w opinii panelistów, kluczowa dla jakości programu jest sprawa stabilnego finansowania. Minister Omilanowska liczy, że w najbliższym czasie uda się tą kwestię rozwiązać. "Telewizja bez widza nie ma wartości, więc jest to ważne żeby było finansowanie. Dziś struktura finansowania TVP to 80 procent wpływów, które pochodzi z reklamy, a tylko 20 procent z abonamentu. Jak przy 80 procentach budżetu robić telewizję?" – pytał Prezes Daszczyński.

Paneliści zwrócili ponadto uwagę na konieczność zmiany definicji abonamentu. Obecnie obowiązująca jest już archaiczna i nie przystaje do rzeczywistości. Według niej płaci się za działający odbiornik, a nie za dobrej jakości i konkurencyjny program. Prezes Janusz Daszczyński wskazał też na zmiany zachodzące obecnie w TVP. Zapowiedział, że powstanie impresariat, by rozwijać potencjał młodych, kreatywnych twórców, a w strukturze pojawi się nowa wyspecjalizowana redakcja filmu, seriali i teatru telewizji. TVP powróci też do produkowania godzinnych filmów. Najważniejszym przesłaniem całej dyskusji jest teza, że dobrze sfinansowane media i dobrej jakości programy będą podwaliną pod mądre społeczeństwo.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak uważa, że bez mediów trudno wyobrazić rozwój życia społecznego. Podkreślił, iż media publiczne są na świecie punktem odniesienia dla wszystkich, także komercyjnych nadawców na rynku, a jeśli media publiczne są słabe to także komercyjne słabną nie mając wyznaczonych standardów przez publicznego nadawcę.

Europejskie Forum Nowych Idei jest międzynarodowym spotkaniem dyskusyjnym środowisk biznesowych na temat przyszłości Europy i jej gospodarki, postrzeganych w szerokim, globalnym kontekście organizowanym już po raz piąty przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Co roku na polskie Wybrzeże zapraszani są przedsiębiorcy, menedżerowie i ekonomiści z Europy i innych kontynentów, by wspólnie z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki, kultury, mediów, polityki i organizacji pozarządowych szukać pomysłów na rozwiązanie gospodarczych, politycznych i cywilizacyjnych problemów Europy.

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 14:02
| telewizja / VOD » badania rynku
Rekordowa wyniki kanałów BBC Studios w Polsce. BBC First z najwyższymi udziałami w historii
W kwietniu br. portfolio kanałów osiągnęło 0,84 proc. proc., czyli najwyższy miesięczny udział w rynku od uruchomienia pięciokanałowego portfolio w 2015 r.
21.05.24, 08:45
| telewizja / VOD » informacje
TVN Pora na show. 17 kanał FAST w ofercie TVN Warner Bros. Discovery
Koncern TVN Warner Bros. Discovery uruchomił kolejny kanał typu FAST - TVN Pora na show.
20.05.24, 13:42
| telewizja / VOD » seriale
Prosta sprawa. Mateusz Damięcki i Piotr Adamczyk w nowym serialu CANAL+
W serwisie CANAL+ online pojawił się pierwszy odcinek nowej polskiej produkcji „Prosta sprawa”. Najnowsza produkcja oryginalna CANAL+ to kino akcji twórców „Furiozy” oparte na bestsellerze Wojciecha Chmielarza.
20.05.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 10 mln zł. To suma roszczeń spraw przeciwko TVP za materiały wyemitowane w latach 2016-2023
Niemal 10 mln zł – to suma roszczeń spraw przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych.
18.05.24, 14:51
| telewizja / VOD » informacje
Nakręć się na przyszłość. Szansa dla młodych ludzi na karierę w branży filmowej
Na warsztaty otwierające drogę do pracy przy tworzeniu filmów i seriali zapraszają Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Netflix.
17.05.24, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska wybrała dziennikarzy w ramach akcji: Włącz się! Zmieniajmy się razem
Niemal 2 000 osób marzących o pracy w telewizji odpowiedziało na zaproszenie TVP i wzięło udział w projekcie rekrutacyjnym „Włącz się! Zmieniajmy się razem”. Komisja wyłoniła pięciu najlepszych kandydatów w kategoriach: Informacja/Publicystyka, Sport, Rozrywka, Kultura i Pogoda.
16.05.24, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Aktualności TVP3 Katowice z dużym skokiem oglądalności. Rośnie widownia serwisów w Szczecinie, Krakowie i Bydgoszczy
Znaczące wzrosty oglądalności w kwietniu br. odnotowały, według danych Nielsen Media, programy informacyjne emitowane na antenach regionalnych TVP. „Aktualności” emitowane w TVP3 Katowice osiągnęły w kwietniu wzrost widowni - w porównaniu z minionym rokiem – aż o 70 proc. 
16.05.24, 13:06
| telewizja / VOD » informacje
Kanały TinyTeen, LingoToons i LangLab dołączyły do oferty Pasjatv
Do oferty firmy dystrybucyjnej Pasjatv trafiły trzy nowe kanały edukacyjne. Nadawcą trzech nowych kanałów TinyTeen, LingoToons i LangLab jest English Club TV Group, który od ponad 15 lat w swoim portfolio posiada kanał English Club TV.
16.05.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Nowy skład Komisji Etyki TVP
Władze Telewizji Polskiej SA w likwidacji powołały siedmioro nowych członków Komisji Etyki TVP XIV kadencji.
14.05.24, 23:50
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Śleboda. Ruszyły zdjęcia do nowego serialu SkyShowtime Original
Serwis SkyShowtime ogłosił rozpoczęcie zdjęć do nowej polskiej produkcji oryginalnej – "Śleboda". Produkcja jest serialową adaptacją popularnego etno-kryminału. W rolach głównych serialu Śleboda wystąpią Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy