04.01.16, 21:38
Pracownicy Jedynki: domagamy się realnego wpływu na kształt i funkcjonowanie mediów publicznych
Pracownicy i współpracownicy Programu 1 Polskiego Radia S.A. wystosowali list otwarty dotyczący przyszłości i funkcjonowaniu mediów publicznych.
List otwarty pracowników i współpracowników Programu 1 Polskiego Radia S.A. przyjęty większością głosów (70 za, wstrzymujący się 1 z obecnych podczas głosowania 71 osób) na zebraniu pracowników i współpracowników Programu 1 Polskiego Radia S.A. w dniu 4 stycznia 2016 r.
W Polsce nie udało się zbudować demokratycznego systemu mediów publicznych wolnego od wpływu partii politycznych. Obecna sytuacja, która polega na kolejnej próbie ich upaństwowienia przez partię rządzącą, jest tego skutkiem. Dlatego, my jako pracownicy i współpracownicy Programu 1 Polskiego Radia S.A. domagamy się realnego wpływu na media publiczne.
Od początku budowania w Polsce demokracji żadna partia polityczna nie potrafiła, a może i nie chciała, dobrowolnie pozbawić się instrumentów ręcznego sterowania mediami publicznymi. Dowolnie je dzielono, oddawano po kolei różnym partiom politycznym. Każda ekipa przychodząca do władzy w pierwszym odruchu sięgała po media. Nie opisujemy tu rzeczywistości medialnej stworzonej przez PO czy PiS. To system stworzony i kultywowany przez wszystkie partie polityczne po kolei.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest ciałem politycznym powoływanym przez polityków. Obecny sposób finansowana mediów służy utrzymywaniu w nich władzy i dlatego tak trudno jest politykom go zmienić na bardziej przejrzysty.
Pracownicy mediów utrzymywani są w ciągłej niepewności za pomocą systemów honoracyjnych. Brak nazwiska na grafiku dyżurów to wyrok finansowy.
Młodzi reporterzy uczeni są posłuszeństwa, latami czekając na etat.
Koszty funkcjonowania systemu zewnętrznych w TVP ponoszą dziennikarze przenoszeni do agencji pracy tymczasowej traktujących ich jak żywy towar. A na mocy niepisanej umowy politycznej "prawdziwe pieniądze" zarabiają producenci podwieszeni pod aktualny układ polityczny.
Dziennikarze mediów publicznych i ich praca nie są chronieni ani przez prawo, ani przez państwo, ani przez własne związki zawodowe, ponieważ środowisko skutecznie podzielono.
My, pracownicy i współpracownicy Programu 1 Polskiego Radia S.A., nie chcemy w tym brać udziału. Nie chcemy, by ktokolwiek przemawiał w naszym imieniu, szczególnie jeśli robią to politycy lub wyznaczeni przez nich szefowie. Nie pytano nas o zdanie pisząc ustawę medialną oddającą pełne władztwo nad nami ministrowi skarbu. Nikt nigdy przy wszystkich zmianach i nowelizacjach nie pytał nas, jak powinny one wyglądać.
Polityczną odpowiedzialność za media publiczne właśnie przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. Tak bezpośredniego połączenia między władzą a mediami nie było jeszcze w Polsce po 1989 roku. Przyszła pora zapytać dziennikarzy, jak powinny wyglądać media publiczne. Dlatego domagamy się realnego wpływu na ich kształt i funkcjonowanie.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze