04.01.16, 21:38

Pracownicy Jedynki: domagamy się realnego wpływu na kształt i funkcjonowanie mediów publicznych

Fot.: portalmedialny.pl

Pracownicy i współpracownicy Programu 1 Polskiego Radia S.A. wystosowali list otwarty dotyczący przyszłości i funkcjonowaniu mediów publicznych.

List otwarty pracowników i współpracowników Programu 1 Polskiego Radia S.A. przyjęty większością głosów (70 za, wstrzymujący się 1 z obecnych podczas głosowania 71 osób) na zebraniu pracowników i współpracowników Programu 1 Polskiego Radia S.A. w dniu 4 stycznia 2016 r.

W Polsce nie udało się zbudować demokratycznego systemu mediów publicznych wolnego od wpływu partii politycznych. Obecna sytuacja, która polega na kolejnej próbie ich upaństwowienia przez partię rządzącą, jest tego skutkiem. Dlatego, my jako pracownicy i współpracownicy Programu 1 Polskiego Radia S.A. domagamy się realnego wpływu na media publiczne.
Od początku budowania w Polsce demokracji żadna partia polityczna nie potrafiła, a może i nie chciała, dobrowolnie pozbawić się instrumentów ręcznego sterowania mediami publicznymi. Dowolnie je dzielono, oddawano po kolei różnym partiom politycznym. Każda ekipa przychodząca do władzy w pierwszym odruchu sięgała po media. Nie opisujemy tu rzeczywistości medialnej stworzonej przez PO czy PiS. To system stworzony i kultywowany przez wszystkie partie polityczne po kolei.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest ciałem politycznym powoływanym przez polityków. Obecny sposób finansowana mediów służy utrzymywaniu w nich władzy i dlatego tak trudno jest politykom go zmienić na bardziej przejrzysty.
Pracownicy mediów utrzymywani są w ciągłej niepewności za pomocą systemów honoracyjnych. Brak nazwiska na grafiku dyżurów to wyrok finansowy.

Młodzi reporterzy uczeni są posłuszeństwa, latami czekając na etat.

Koszty funkcjonowania systemu zewnętrznych w TVP ponoszą dziennikarze przenoszeni do agencji pracy tymczasowej traktujących ich jak żywy towar. A na mocy niepisanej umowy politycznej "prawdziwe pieniądze" zarabiają producenci podwieszeni pod aktualny układ polityczny.

Dziennikarze mediów publicznych i ich praca nie są chronieni ani przez prawo, ani przez państwo, ani przez własne związki zawodowe, ponieważ środowisko skutecznie podzielono.

My, pracownicy i współpracownicy Programu 1 Polskiego Radia S.A., nie chcemy w tym brać udziału. Nie chcemy, by ktokolwiek przemawiał w naszym imieniu, szczególnie jeśli robią to politycy lub wyznaczeni przez nich szefowie. Nie pytano nas o zdanie pisząc ustawę medialną oddającą pełne władztwo nad nami ministrowi skarbu. Nikt nigdy przy wszystkich zmianach i nowelizacjach nie pytał nas, jak powinny one wyglądać.

Polityczną odpowiedzialność za media publiczne właśnie przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. Tak bezpośredniego połączenia między władzą a mediami nie było jeszcze w Polsce po 1989 roku. Przyszła pora zapytać dziennikarzy, jak powinny wyglądać media publiczne. Dlatego domagamy się realnego wpływu na ich kształt i funkcjonowanie.

Komentarze

Powiązane

05.09.24, 20:32
| radio » informacje
Najpiękniejsze melodie Andrzeja Rybińskiego w Radiu Pogoda. Świnki trzy w odświeżonej formule
We wrześniu br. do zespołu redakcyjnego Radia Pogoda dołączył piosenkarz - Andrzej Rybiński. Artystę można usłyszeć w codziennej audycji „Najpiękniejsze melodie Andrzeja Rybińskiego w Radiu Pogoda".
05.09.24, 13:25
| radio » ludzie
Wielkie zmiany w Zarządzie Grupy RMF. Kazimierz Gródek i Tadeusz Sołtys odchodzą z Zarządu. Tomasz Ramza tymczasowym Prezesem
Kazimierz Gródek i Tadeusz Sołtys odchodzą z zarządu Grupy RMF obejmując jednocześnie w niej role doradcze. Tomasz Ramza obejmuje funkcję tymczasowego Prezesa (CEO) Grupy RMF.
05.09.24, 11:57
| radio » informacje
97,4 FM. Radio ESKA uruchomiło dodatkową częstotliwość we Wrocławiu
Radio ESKA Wrocław uruchomiło nowy, dodatkowy nadajnik w stolicy Dolnego Śląska na częstotliwości 97,4 FM.
05.09.24, 07:30
| radio » ludzie
Anna Kiedrzynek będzie tworzyć podcastowe treści na platformie TOK FM
Anna Kiedrzynek dołączyła do zespołu podcastowego Radia TOK FM. Dziennikarka będzie tworzyć podcastowe cykle dokumentalne i reporterskie.
05.09.24, 06:30
| radio » informacje
Dziewięć miast na trasie siódmej Wielkiej trasy śniadaniowe Radia Zet
7 września br., po raz siódmy ruszy „Wielka trasa śniadaniowa Radia ZET”. Wydarzenie zostanie zorganizowane w dziewięciu polskich miastach. Radiowcy zaproszą mieszkańców na wspólne śniadanie. Akcja rozpocznie się 7 września br. w Łowiczu.
04.09.24, 18:26
| radio » ludzie | reklama & PR » ludzie
Marta Jończyk Dyrektorką Sprzedaży i Marketingu w Radiu Nowy Świat. Sławomir Gołębiowski odchodzi
Od września br. stanowisko Dyrektorki Sprzedaży i Marketingu w Radiu Nowy Świat objęła Marta Jończyk, która tym samym zastąpiła Sławomira Gołębiowskiego, pełniącego do końca sierpnia funkcję członka Zarządu oraz Dyrektora Marketingu i Sponsoringu.
04.09.24, 16:45
| radio » informacje
Radio VOX FM wprowadza do ramówki poranne wywiady z ekspertami
Radio VOX FM wprowadza do ramówki poranne rozmowy, które będą nadawane w dni powszednie o godz. 8.01. Gospodarzami są dziennikarze informacyjni stacji: Marta Kiermasz, Ewelina Kamińska, Paweł Doncbach i Rafał Piech.
04.09.24, 15:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Koncert na żywo w Dwójce
14 września br. o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się inauguracja sezonu artystycznego 2024/2025 Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Orkiestrę poprowadzi jej dyrektor artystyczny Michał Klauza. Transmisja wydarzenia odbędzie się w Programie 2 Polskiego Radia.
04.09.24, 07:30
| radio » informacje
Zmiany w jesiennej ramówce Jedynki. Muzyka Nocą w nowej formule
Jesienią w Jedynce na antenie zagości więcej tematyki kulturalnej, ambitne programy publicystyczne. Do ekipy Jedynki dołączą również nowe osoby.
04.09.24, 06:30
| radio » informacje
RMF MAXX świętuje swoje 20. urodziny. Do wygrania nawet 100 tys. zł
We wrześniu br., radio RMF MAXX będzie świętować swoje 20. urodziny. Na antenie pojawi się m.in. specjalna zabawa w której przewidziano nagrody pieniężne.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.