21.01.16, 13:09

Historia zakupów: od starożytnej zakupy aż po erę mobilnego e-commerce

Historia zakupów
Fot.: mat. CupoNation

Na przestrzeni kilkunastu wieków, handel zupełnie zmienił swoje oblicze. Jego tradycja sięga jeszcze starożytnej Grecji. Obecnie jesteśmy świadkami rozwoju zupełnie nowych dziedzin handlu spowodowanych rozwojem informatycznym i technologicznym. A jakie były jego początki?

Tak naprawdę, historia zakupów sięga czasów starożytnej Grecji, gdzie funkcjonowała Agora. Kobiety dokonywały zakupów tam zakupów a mężczyźni dyskutowali w tym czasie choćby o polityce. Później handel rozwijał się coraz szybciej.

Nasze współczesne Centra Handlowe również zawdzięczamy starożytności. Rzymski Cesarz Trajan wybudował na początku II wieku naszej ery jedno z najstarszych centrów handlowych, gdzie sprzedawano towary z całego świata. Kolejnym istotnym rozdziałem w historii zakupów są średniowieczne targi, gdzie jako środek płatniczy najczęściej używano złota i srebra. Wraz z rozwojem walut i profesjonalizacją handlu, w XVII wieku pojawiły się sklepy z wystawami i pierwsze domy towarowe.

Kolejnymi ważnymi rozdziałami w historii handlu były pierwsze kupony drukowane użyte w 1887 roku przez firmę Coca-Cola, jak dowiadujemy się z Infografiki firmy CupoNation (www.cuponation.pl). Następnie wraz z gospodarczym przyśpieszeniem, w kolejnych latach pojawiły się katalogi sprzedaży wysyłkowej, rozpoczęto dokonywania zakupów przez telefon, aby w końcu zaistniało zjawisko sprzedaż online. Kolejny rozdział w historii handlu to na pewno era e-commerce, a także jego odsłona w postaci mobilnej, z której mamy obecnie możliwość korzystania.

Na historię zakupów wpływ miał czas, miejsce, rozwój technologii, ale i zmieniające się potrzeby ludzkości.

JAK WYGLĄDAŁ ROZWÓJ ZAKUPÓW???  HISTORIA ZAKUPÓW – TUTAJ ZNAJDZIESZ INTERAKTYWNĄ INFOGRAFIKĘ>>>>>>>

Infografikę przygotowała firma CupoNation.

Komentarze

Powiązane

14.09.23, 14:11
| radio » informacje | internet » informacje
Blaski i cienie. Anna Gacek z nowym podcastem w Audiotece
Po audycji „Sweet Teens”, Anna Gacek powraca na łamy Audioteki z nowym podcastem. W premierowym projekcie będzie przybliżać słuchaczom autobiografie osób z pierwszych stron gazet. Każdy odcinek to jedna książka, jeden życiorys, jedna dobrze opowiedziana historia.
13.09.23, 19:00
| internet » informacje
Co drugi nastolatek czerpie wiedzę o finansach z TikToka i YouTube’a
Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Santander Bank Polska pokazują, że nastolatkowie nisko oceniają swoją wiedzę na temat finansów.
12.09.23, 21:15
| internet » informacje
Onet Rano Finansowo powered by BI. Mikołaj Kunica i Marcin Lis gospodarzami nowego formatu Onetu i Business Insider Polska
W ofercie platformy Onet znajdzie się program „Onet Rano Finansowo powered by BI”. To propozycja programowa w ramach formatu „Onet Rano”. Odcinki programu, który przygotowuje redakcja Business Insider Polska, będą emitowane w każdą środę o godz. 10.00.
12.09.23, 12:07
| internet » informacje
Nowa odsłona strony głównej serwisu Medonet.pl
Z początkiem września 2023 r. na stronie głównej Medonet.pl wprowadzono nowy wygląd, który oprócz bardziej przejrzystej nawigacji, oferuje lepszą ekspozycję personalizowanych treści dla użytkowników i reklamodawców.
12.09.23, 06:00
| internet » ludzie
Krzysztof Majak nowym zastępcą redaktora naczelnego Onetu
Krzysztof Majak zostanie zastępcą redaktora naczelnego Onetu, a Piotr Markiewicz będzie nowym szefem strony głównej
06.09.23, 17:45
| internet » informacje
Interia na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Interia, jako jedyny portal horyzontalny w Polsce, objęła patronatem 48. edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Interia uruchomi festiwalowe studio, gdzie eksperci filmowi i reporterzy będą relacjonować wydarzenia festiwalowe i rozmawiać z laureatami nagród.
06.09.23, 10:16
| internet » informacje
Money.pl uruchomił licznik obietnic wyborczych
Money.pl podsumował obietnice komitetów wyborczych, a Forum Obywatelskiego Rozwoju obliczyło ich koszty. Portal udostępnił na stronie licznik, który sumuje te koszty.
06.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Diginomia – świat cyfrowego biznesu. Agnieszka Mosór rusza z cyklem programów o sztucznej inteligencji i cyfrowej rewolucji w biznesie
Agnieszka Mosór, wieloletnia reporterka i gospodyni „Wydarzeń” w Polsacie, wraca do mediów. Po roku przerwy, dziennikarka rusza z własnym kanałem na YouTube „Diginomia – świat cyfrowego biznesu”.
05.09.23, 15:00
| internet » ludzie
Łukasz Szymak dołącza do Zarządu MZN Property SA oraz Grupy Morizon-Gratka
Z początkiem 2024 r. Łukasz Szymak obejmie funkcję CEO MZN Property SA oraz CEO Grupy Morizon-Gratka, a dotychczas pełniący te obowiązki Jarosław Święcicki przejdzie do rady nadzorczej MZN Property SA. W okresie przejściowym od 1 września br. Szymak będzie pełnił funkcję COO (dyrektora operacyjnego) obu spółek.
05.09.23, 10:01
| internet » informacje
Stan wyjątkowy na wybory. Będą dwie premiery tygodniowo
Od 5 września br. „Stan Wyjątkowy” będzie emitowany dwa razy w tygodniu. Premiery będą się odbywać na stronie głównej Onetu we wtorki o godz. 19:00, w soboty o godz. 20:00 i będą dostępne dla wszystkich użytkowników. Podcast będzie dostępny również w aplikacji Onet Audio.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.