18.02.16, 04:00
Bestsellery Empiku 2015 zostały przyznane
Po raz siedemnasty wręczono Bestsellery Empiku, czyli nagrody dla najchętniej kupowanych w polskich salonach Empiku: książek, filmów, gier, płyt i czasopism. Wśród nagrodzonych gra "Wiedźmin 3: Dziki gon", która zwyciężyła w dwóch kategoriach: Gra i Wydarzenie roku.
Bestsellery Empiku to nagrody dla najpopularniejszych książek, filmów, płyt, gier oraz czasopism minionego roku. Ranking najlepszych tytułów przygotowywany jest na podstawie wyborów kilkudziesięciu milionów osób, które dokonują zakupów w salonach Empik w całym kraju oraz sklepie internetowym empik.com – każdy zakup to głos w tym największym plebiscycie kulturalnym w Polsce. Podczas tegorocznej edycji konkursu nagrody zostały przyznane w 13 kategoriach: pięciu książkowych, trzech filmowych, dwóch muzycznych, multimedialnej oraz dwóch prasowych. Odrębną kategorią jest wydarzenie roku.
Galerię dam nagrodzonych statuetkami Bestsellera Empiku 2015 w kategoriach książkowych otwiera Katarzyna Bonda, którą w 2014 r. Zygmunt Miłoszewski obwołał „królową polskiego kryminału”. Wydany w ubiegłym roku „Okularnik”, drugi tom tetralogii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, wygrał w kategorii literatura polska.
W kategorii literatura obca wygrała debiutantka, za to rekomendowana przez samego Stephena Kinga. Bijąca rekordy sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins rywalizowała o tytuł najpoczytniejszej powieści m.in. z najnowszą książką Michela Houellebecqa, ostatnią powieścią królowej kryminału skandynawskiego – Camilli Läckberg, czy kontynuacją serii „Millenium” autorstwa Davida Lagercrantza.
Wśród książek dla dzieci największym zainteresowaniem cieszył się tytuł „Nela i tajemnice świata”. To trzecia publikacja autorstwa 10-letniej reporterki, która od pięciu lat zwiedza świat, a od dwóch prowadzi własny program telewizyjny i opisuje swoje podróże w książkach. Z kolei kontynuacja ubiegłorocznego hitu „Zostań, jeśli kochasz”, czyli „Wróć, jeśli pamiętasz”, to Bestseller Empiku w kategorii literatura dla młodzieży.
Osobowości internetowe coraz częściej odnoszą sukcesy jako autorzy książek. Laur zwycięstwa w kategorii poradników przypadł popularnej vlogerce, Ewie Grzelakowskiej-Kostoglu, autorce książki „Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu”.
W muzyce polskiej w 2015 r. zwyciężyła wielka postać polskiej kultury, choć znana przede wszystkim z ról teatralnych i filmowych. Tytuł Bestsellera Empiku dla „Atramentowej...” to cudowna niespodzianka dla wszystkich, którzy cenią mistrzowskie teksty, poetycką frazę muzyczną i mądre interpretacje Stanisławy Celińskiej. Wyścig w kategorii muzyka zagraniczna wygrała Adele ze swoim nowym albumem „25”.
„Rewelacja” – to słowo pojawia się najczęściej w internetowych ocenach i recenzjach najnowszych wyczynów białowłosego wojownika. Zachwyca wszystko: opowieść, narracja, możliwości, jakie „Wiedźmin” daje graczom, także w zakresie podejmowania decyzji, zgrabne połączenie tego, co w jedynce i dwójce było najlepsze, zabawa konwencjami, odejście od polityki, słowiański świat, w którym rozgrywa się akcja.
Niezmiernie cieszy, że fantastyczna (w każdym sensie tego słowa) gra powstała w Polsce, że została stworzona na podstawie znakomitej polskiej literatury, a jej sukces na całym świecie oznacza także wzrost zainteresowania innymi dokonaniami kulturalnymi z naszej części świata. I właśnie dlatego do statuetki Bestsellera 2015 w kategorii gry dołączyła kolejna, przyznana już nie przez odbiorców, lecz przez kapitułę Empiku – dla wydarzenia roku 2015.
W ubiegłym roku film Łukasza Palkowskiego „Bogowie” znalazł się w piątce nominowanych do tytułu wydarzenie roku. Gigantyczny sukces kinowy przełożył się w 2015 r. na popularność DVD. Doceniona rola Tomasza Kota, świetny scenariusz i dialogi, obraz świata, którego już nie ma, poczucie humoru i wreszcie opowieść o walce, którą udało się wygrać. Konkurencja w tym roku była silna, ponieważ o tytuł Bestsellera 2015 w kategorii film polski walczyły też: „Body/Ciało”, „Miasto 44”, „Służby specjalne” i „Ziarno prawdy”.
W kategorii film zagraniczny zwycięzcą został „Hobbit: Bitwa pięciu armii”. Rok z premierą ekranizacji Tolkiena na DVD, to rok z nagrodą Empiku dla Jacksona. Statuetki trafiały do dystrybutora kolejnych części ekranizacji kultowych powieści – dwa lata temu wygrał film „Hobbit. Niezwykła podróż”, a w ubiegłym roku „Hobbit. Pustkowie Smauga”.
Miniony rok obfitował w znakomite premiery filmów dziecięcych na DVD, wśród nich „Minionki”, „Mały książę” czy „Baranek Shaun”. Zwycięstwo w kategorii film dla dzieci odniosła kolejna produkcja studia Disney Pixar „ W głowie się nie mieści”. Fabuła filmu nie tyko wciąga, ale również uczy dzieci jak ważne w życiu są emocje i jak sobie z nimi radzić.
W kategorii tygodników i miesięczników czwarty rok z rzędu należy do „Newsweeka” i „Twojego Stylu” – to po te magazyny klienci sięgają najczęściej i najchętniej.
Lista nagrodzonych:
Literatura polska: „Okularnik”, Katarzyna Bonda
Literatura obca: „Dziewczyna z pociągu”, Paula Hawkins
Literatura dla dzieci: „Nela i tajemnice świata”, Nela
Literatura dla młodzieży: „Wróć, jeśli pamiętasz”, Gayle Forman
Poradnik: „Red Lipstick Monster. Tajniki makijażu”, Ewa Grzelakowska-Kostoglu
Muzyka polska: „Atramentowa...”, Stanisława Celińska
Muzyka zagraniczna: „25”, Adele
Gra i Wydarzenie roku: „Wiedźmin 3: Dziki gon”, CD Projekt RED
Film polski: „Bogowie”, Łukasz Palkowski
Film zagraniczny: „Hobbit: Bitwa pięciu armii”, Peter Jackson
Film dla dzieci: „W głowie się nie mieści”, Pete Docter
Tygodnik: „Newsweek”
Miesięcznik: „Twój Styl”
Komentarze