07.03.16, 10:00
Sponsorzy sportu bardziej przekonują mężczyzn

Firmy zaangażowane w sponsoring są przez niemal połowę respondentów (46 proc.) lepiej postrzegane niż te, które w sponsoring się nie angażują. Co czwarty Polak przyznaje, że fakt, iż dana firma jest aktywna sponsoringowo, może skłonić go do zakupu produktu czy usługi tej firmy – wynika z badania Sponsoring Monitor 2015 ARC Rynek i Opinia.
Osoby, które najczęściej deklarują chęć skorzystania z usług czy produktów firm zaangażowanych w sponsoring, pochodzą z grupy wiekowej od 25 do 34 lat. Zdecydowanie częściej też taką deklarację składają mężczyźni.
Spośród osób zainteresowanych sportem mężczyźni nieco lepiej zapamiętują sponsorów niż kobiety, zaś grupą wiekową, która dostrzega najwięcej sponsorów to grupa najstarsza: 60-65 lat. Nieco częściej potrafią wskazać większa liczbę sponsorów osoby z wykształceniem średnim i wyższym niż podstawowym.
Spośród dyscyplin sportowych piłka nożna jest tą dyscypliną, w której zauważalność sponsorów jest najwyższa. Niemal połowa respondentów twierdzi, że wie, jakie firmy sponsorują imprezy i wydarzenia związane z futbolem (49 proc.). Niezmiennie od kilku lat najlepiej rozpoznawanym sponsorem tej dyscypliny jest T-Mobile. Wysoki wynik w rozpoznawalności sponsorów zauważyć można także w wypadku piłki siatkowej. Procent osób, które znają sponsorów tej dyscypliny jest nieznacznie niższy niż w wypadku piłki nożnej (różnica 4 p.p.). Spośród respondentów deklarujących znajomość sponsorów siatkówki, niemal połowa wskazuje Plusa jako jej głównego sponsora.
„Z naszego badania wynika, że mężczyźni – zwłaszcza ci w wieku 25-34 lata – są najbardziej podatni na komunikację ze strony firm aktywnych w sponsoringu sportowym. Z pewnością w dużej mierze wynika to z faktu, że sport sponsorowany jest zazwyczaj przez marki kojarzone jako „męskie”. Patrząc jednak na wysoki udział kobiet w grupie osób zainteresowanych sportem, być może czas na weryfikację tej strategii. Z naszego badania wynika, że 70 proc. kobiet interesuje się sportem. Być może więc komunikacja kierowana do kobiet w ramach sponsoringu sportu wzmocniłaby u kobiet pozytywny stosunek do sponsorów” – mówi Michał Piechocki z ARC Rynek i Opinia.
Najaktywniejsi sponsorzy w poszczególnych branżach:
Banki: PKO Bank Polski (33 proc.), ING Bank Śląski (26 proc.), Pekao SA (20 proc.)
Ubezpieczenia: PZU (57 proc.), ING (30 proc.), Allianz (23 proc.)
Branża motoryzacyjna: Orlen (63 proc.), Grupa Lotos (44 proc.), Shell (29 proc.)
Branża telekomunikacyjna: Orange (58 proc.), T-Mobile (54 proc.), Plus (47 proc.)
Branża napojów bezalkoholowych: Coca Cola (63 proc.), Red Bull (58 proc.), Pepsi (45 proc.)
Branża piwowarska: Tyskie (46 proc.), Heineken (40 proc.), Żywiec (40 proc.)
Branża energetyczna: Tauron (50 proc.), PGE (40 proc.), PGNiG (47 proc.)
Branża odzieżowa: Adidas (69 proc.), Nike (59 proc.), Reebok (46 proc.)
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze