08.03.16, 14:30

58 proc. Polek z grupy wiekowej 55+ nigdy nie korzystało z komputera

Justyna Pokojska, autorka raportu
Fot.: materiały prasowe

Jak wynika z raportu „Agentki Cyfrowej Zmiany: Kompetencje cyfrowe kobiet w Polsce” Laboratorium Gospodarki Cyfrowej DELab Uniwersytetu Warszawskiego, aż 58 proc. Polek z grupy wiekowej 55+ nigdy nie korzystało z komputera. To jeden z najsłabszych wyników w Europie, jednak kobiety są pod tym względem i tak nieznacznie lepsze od polskich mężczyzn. Na szczęście, sytuacje ratuje młode pokolenie – 88 proc. kobiet w wieku 16-24 korzysta z komputera codziennie, co stanowi wynik najlepszy w Unii Europejskiej.

Raport „Agentki Cyfrowej Zmiany: Kompetencje cyfrowe kobiet w Polsce” przygotowany przez socjolożkę Justynę Pokojską z DELab UW opiera się na danych Eurostatu w zakresie kompetencji cyfrowych społeczeństw różnych krajów Unii Europejskiej. Badaczka wzięła pod uwagę wiele kwestii związanych z wykorzystaniem ICT (Information and Communication Technologies) przez Polki, m.in. częstotliwość korzystania z komputera i Internetu, wykorzystywanie urządzeń mobilnych w życiu codziennym i pracy; cele w jakich kobiety korzystają z technologii czy konkretne narzędzia (usługi chmurowe, aplikacje). Badanie dotyczyło całego roku 2015 i daje pełen obraz kompetencji cyfrowych Polek na tle innych krajów UE.

Młode Polki nie mają się czego wstydzić względem swoich zagranicznych koleżanek – zarówno w zakresie częstotliwości korzystania z komputerów, jak i Internetu plasują się w europejskiej awangardzie. Sytuacja pogarsza się niestety wraz ze wzrostem wieku badanych kobiet – w grupie 55+ obserwujemy bardzo niewielki poziom kompetencji cyfrowych – zaledwie 22 proc. kobiet starszego pokolenia korzysta z komputera codziennie, aż 58 proc. nigdy tego nie robiło. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii Internetu – jedynie 36 proc. kobiet z grupy wiekowej 55 proc. deklaruje korzystanie z sieci. Jest to niechlubny, najgorszy wynik zaobserwowany w Unii Europejskiej” – komentuje autorka raportu, socjolożka Justyna Pokojska, ekspert Laboratorium Gospodarki Cyfrowej DELab UW.

Najczęstszą aktywnością online podejmowaną przez Polki (ok. 50 proc. respondentek)  jest poszukiwanie informacji, na drugim miejscu jest komunikacja z rodziną i znajomymi (46 proc.). Najmłodsze z Polskich użytkowniczek Internetu (kategoria wiekowa 16-24) bardzo chętnie, w porównaniu do swoich zagranicznych rówieśniczek, realizuje w Sieci różne działania kreatywne (np. pisanie blogów), dość często korzysta również z możliwości załatwienia spraw publicznych on-line, w tym np. w zakresie uzyskania dostępu do usług medycznych.

Polki wypadają blado na tle Europejek, jeśli chodzi o wykorzystanie internetowych narzędzi ułatwiających pracę. Zarówno oprogramowanie online służące do edycji dokumentów, zdjęć czy dyski w chmurzę są przez nie stosunkowo rzadko używane, w wielu kategoriach wypadamy najgorzej wśród wszystkich krajów Unii.

Nieobca jest nam natomiast internetowa rozrywka. Zwłaszcza najmłodsze polskie użytkowniczki Internetu bardzo chętnie korzystają z różnego rodzaju serwisów umożliwiających słuchanie muzyki lub oglądanie filmów, wyprzedzając Europejki „starej piętnastki” i będąc nieco poniżej średniej „nowej Unii”.  Sytuacja odwraca się jednak wraz ze wzrostem wieku – tylko 32 proc. użytkowniczek Internetu w wieku 55-74 lata korzysta z multimediów w trybie online.

Wśród aktywności podejmowanych przez użytkowniczki Internetu nie wolno zapominać o zakupach online. Pozwalają one zaoszczędzić czas, energię i niejednokrotnie pieniądze. Jednak nie wśród Polek.

Zarówno polskie kobiety jak i mężczyźni w kwestii e-commerce zostają daleko w tyle za swoimi rówieśnikami z krajów „starej Unii”. Największe różnice dotycz a młodych mężczyzn, którzy kupują online o ok. 1/3 rzadziej niż ich zachodnioeuropejscy rówieśnicy. Nieco mniejsza przepaść dzieli młode kobiety od ich koleżanek z krajów „starej piętnastki” – różnica to trochę ponad 15 punktów procentowych. Jednak Polska nie odstaje bardzo od tzw. New Member State, czyli „nowej Unii”- jedynie młodzież wypada nieco gorzej niż ich zagraniczni rówieśnicy, w starszych grupach wiekowych Polacy robią zakupy nieco częściej niż użytkownicy w krajach ”nowej dwunastki”.

Komentarze

Powiązane

23.11.23, 17:45
| internet » informacje
Ruszyła III edycja Plebiscytu As Sportu Interii. W zeszłorocznej akcji oddano ponad 600 tys. głosów
20 listopada br. ruszyła trzecia edycja Plebiscytu Interii, w którym internauci wybierają najlepszego sportowca roku.
22.11.23, 06:30
| internet » informacje
WP Holding rośnie dynamicznie w III kwartale 2023 r. dzięki turystyce
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Wirtualnej Polski Holding S.A. w III kwartale 2023 r. wyniosły ponad 405 mln zł. To oznacza wzrost o niemal 50 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Największy wpływ na wyniki miał przede wszystkimniemal trzykrotny wzrost zysków w obszarze turystyki.
21.11.23, 16:00
| internet » e-commerce
Supermocje.pl. Nowy Serwis Gazeta.pl ma informować o wyprzedażach i promocjach
Gazeta.pl przed Black Week uruchomiła serwis Supermocje.pl, który ma informować o wyprzedażach, promocjach i zniżkach.
21.11.23, 09:47
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Finałowy turniej Davis Cup 2023 na platformie Pilot WP
21 listopada br. rozpocznie się kolejna edycja finałowego turnieju Davis Cup 2023. Wszystkie mecze będą rozgrywane w hiszpańskiej Maladze od 21 do 26 listopada br.
20.11.23, 08:30
| internet » informacje
WP inwestuje w Legimi. Spółka kupiła 12,5 proc. akcj
Spółka Wirtualna Polska Media nabyła mniejszościowy pakiet akcji spółki Legimi S.A. Działającej na rynku ebooków w Polsce. Za pakiet 12,5 proc. akcji spółki zapłaciła 5,3 mln zł.
19.11.23, 22:15
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Andrzej Sołtysik w Iberionie. Poprowadzi dwa formaty video
Do grupy mediowej Iberion dołączy Andrzej Sołtysik. To siódmy i ostatni z zapowiedzianych przez firmę transferów, które ogłaszane są w ramach procesu rebrandingu.
18.11.23, 08:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
DHL Parcel zmienia się DHL eCommerce
DHL Parcel, firma działająca na rynku usług kurierskich w Polsce, rozpoczyna proces zmiany nazwy.
17.11.23, 19:45
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Answear.com na dwunasty rynek. Tym razem do Włoch
Answear.com, e-commerce oferujący modę i produkty Home & Lifestyle w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, rozszerza działalność o rynek włoski.
17.11.23, 16:48
| internet » informacje
Wirtualna Polska wesprze strażników puszczy w ramach Strategii Zrównoważonego Rozwoju WP
Wirtualna Polska współpracuje z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze i Funduszem Obywatelskim im. Henryka Wujca. Wspólnie realizują projekt wsparcia strażników lasów działających w całej Polsce. To kolejny projekt wpisujący się w realizację zobowiązań zawartych w Strategii Zrównoważonego Rozwoju WP na najbliższe lata.
17.11.23, 07:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Dla ludzi o zdrowym rozsądku tylko prawda jest ciekawa. Kampania reklamowa e-tygodnika Wprost i Wprost.pl
„Wprost” ruszył 15 listopada br. z kampanią promocyjną prowadzoną pod hasłem „Dla ludzi o zdrowym rozsądku tylko prawda jest ciekawa. Najważniejsze to mówić o niej WPROST”.