09.06.16, 12:00

Marcin Grabowski: Outdoor Track jest badaniem złożonym zarówno metodologicznie, jak i pod względem skali prowadzonych działań

Marcin Grabowski
Fot.: materiały prasowe

Rozmowa z Marcinem Grabowskim, ekspertem Instytutu Badań Outdooru, Dyrektorem Działu Strategii i Analiz Sprzedażowych w AMS SA o badaniu Outdoor Track.

Kuba Wajdzik: Odliczamy do startu Outdoor Track. Z perspektywy rynku, każde ważne badanie jest potrzebne. Kto zatem doprowadził do inicjatywy badania rynku outdooru?
Marcin Grabowski: Standardy pomiaru widowni/słuchalności/czytelnictwa od lat istnieją w przypadku telewizji, radia, prasy i Internetu i dostarczają wskaźników, dzięki którym możliwe jest porównywanie ze sobą kampanii przeprowadzanych za pomocą różnych kanałów. Taki standard jest dziś dla mediów w Polsce i na świecie… standardem. Outdoor (OOH) jest medium bardzo specyficznym, każdy nośnik charakteryzuje się innymi parametrami, położeniem, widocznością, przy czym przekaz nie musi konkurować o uwagę z treściami redakcyjnymi. Mamy do czynienia z czystą reklamą. Takie zestawienie umożliwia prowadzenie bardzo ciekawych i efektywnych działań komunikacyjnych, sprawiając jednocześnie, że zbadanie widowni outdooru jest znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne niż w przypadku innych mediów. Podejść do systemowego zbadania widowni nośników OOH było w Polsce kilka, jednak żadna z inicjatyw nie zdołała wypracować standardu rynkowego. Dzięki Outdoor Track ta sytuacja niebawem ulegnie zmianie.

KW: Co badanie zmieni na rynku?
MG: Różnice będą widoczne na kilku płaszczyznach. Wdrożenie standardu Outdoor Track będzie oznaczać dla mediaplannerów zdecydowanie łatwiejszy i bardziej efektywny proces planowania kampanii - będą mieli możliwość wyboru pomiędzy kupowaniem powierzchni reklamowych a widowni na interesującym ich poziomie. Badanie dostarczy także powszechnie stosowanych w innych mediach wskaźników opartych na zasięgu, częstotliwości, GRP. Dzięki temu możliwe będzie porównywanie kampanii outdorowych z działaniami w innych mediach. To rewolucyjna zmiana. Dodatkowo outdoor jako jedyne medium zyska wskaźnik pozwalający określić kto rzeczywiście miał szansę na kontakt z reklamą.

KW: Jak wyglądały prace nad badaniem?
MG: Tworzymy standard rynkowy, dlatego Outdoor Track jest badaniem złożonym zarówno metodologicznie, jak i pod względem skali prowadzonych działań. Do jego realizacji zaprosiliśmy siedmiu światowej klasy partnerów i podwykonawców zapewniając na każdym z etapów najnowocześniejsze z dostępnych rozwiązań. Paradoksalnie rynki, na których tego typu rozwiązania funkcjonują od lat, aktualizują swoje systemy do poziomu, który my mamy już na wstępie.

KW: W części krajów istnieją już podobne badania. Do którego rozwiązania Outdoor Track będzie mieć najbliżej?
MG: Każdy z rynków charakteryzuje się inną specyfiką nośników, rozwiązań prawnych, tradycji. Rynkowe standardy pomiaru widowni działają, m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, USA czy Australii. Polskie badanie zostało przeprowadzone na bazie brytyjskiej metodologii Route, powszechnie stosowanej także w innych krajach europejskich, którą dopasowaliśmy jednak do specyfiki polskiego rynku reklamy zewnętrznej.

KW: Przybliżmy naszym czytelnikom badanie. Jaka jest jego skala?
MG: Badanie Outdoor Track objęło swym zasięgiem aż 10 aglomeracji w całej Polsce, na które składa się 148 gmin leżących w ich obszarze. Wybór tych miast nie jest przypadkowy. Skupiają one bowiem ponad 70 proc. rynku outdooru (źródło: Monitoring Wydatków Reklamowych Kantar Media, przychody w 2015 r. – przyp red.) i zamieszkane są przez populację reprezentującą największą siłę nabywczą w kraju. Natężenie ruchu przebadano na próbie 290 000 respondentów w trakcie 240 000 godzin pomiarowych. Rejestracja tras objęła 5 044 osób w trakcie 75 000 dni pomiarowych. Najpierw system zostanie udostępniony do testów najbardziej zainteresowanym grupom, po weryfikacji trafi na rynek. Fazę testów z ekspertami mediowymi planujemy zrealizować do końca 2016 roku.

KW: I na koniec - jakie są reakcje na zapowiedzi badania?
MG: Outdoor Track wymieniany jest jako najważniejszy czynnik, który wpłynie w najbliższych latach na sytuację rynkową outdooru w Polsce. Zarówno domy mediowe, jak i inni przedstawiciele świata reklamy z ogromnym zainteresowaniem czekają na wyniki. My również nie możemy doczekać się wprowadzenia Outdoor Tracka na rynek.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Marcin Grabowski, Dyrektor Działu Strategii i Analiz Sprzedażowych w AMS SA
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Od 18 lat pracuje w mediach i reklamie. W swojej pracy zarządzał domem mediowym, agencją reklamową i firmą badawczą. Obecnie jest Dyrektorem Działu Strategii i Analiz Sprzedażowych oraz pełni funkcję Pełnomocnika Zarządu ds. Badań w AMS SA (Grupa Agora). Panelista i autor prezentacji, m.in. na konferencjach: I-COM Global Summit 2015, EFNI 2014 i 2015, Cyberresearch 4.0, PTBRiO 2013, 2014, 2015 Kongres Innowacyjnej Gospodarki, Ministerstwo Gospodarki - Narzędzia Business Intelligence.

Komentarze

Powiązane

19.09.24, 18:20
| reklama & PR » ludzie
Roksana Zienkiewicz w zespole Brandlift
Do zespołu Brandlift dołączyła Roksana Zienkiewicz, która objęła stanowisko New Business Manager.
19.09.24, 09:05
| reklama & PR » informacje
Dan Cake. Jedz jak chcesz! Nowa platforma komunikacji marki
Pod hasłem „Jedz jak chcesz” marka Dan Cake rusza z nowa platforma komunikacji i zaprasza do bycia autentycznym oraz podchodzenia do jedzenia na własnych warunkach.
18.09.24, 14:19
| reklama & PR » informacje
Tailor Made rozszerza współpracę z Astara
Po dwóch latach współpracy w zakresie influencer marketingu dla marki Mitsubishi, agencja Tailor Made i firma Astara rozszerzają zakres działań o komunikację mediową oraz objęcie współpracą marek Isuzu i Nissan.
17.09.24, 19:15
| reklama & PR » informacje
Wszystkie Jeże nasze są! Marka Jeżyki rusza z kampanią edukacyjną. Jacek Cygan napisał nowe słowa do hitu Majki Jeżowskiej
13 września br. rozpoczęła się jesienna kampania edukacyjna „Wszystkie Jeże nasze są!”, przygotowana przez markę Jeżyki (Colian). W ramach akcji powstała specjalna, „jeżykowa” wersja hitu Majki Jeżowskiej, do której nowe słowa napisał Jacek Cygan.
17.09.24, 18:00
| reklama & PR » informacje
Carat (dentsu Polska) zwycięzcą przetargu mediowego Dr Gerard
Agencja mediowa Carat (dentsu Polska) wygrała przetarg na obsługę marki Dr. Gerard na polskim rynku.
17.09.24, 07:30
| reklama & PR » ludzie
Sebastian Górski przechodzi z Polsat Media do iPoster
Do iPoster, właściciela i operatora sieci Digital Out-Of-Home (DOOH) w segmencie galerii handlowych, dołączył Sebastian Górski. Wcześniej przez blisko osiem lat był związany z Polsat Media.
16.09.24, 23:32
| reklama & PR » informacje
Smak pełen wspomnień. Konkurs marki Wiejskie Ziemniaczki
Marka Wiejskie Ziemniaczki (Lorenz) rozpoczęła aktywację prowadzoną pod hasłem „Smak pełen wspomnień”. Głównym elementem działań jest konkurs dla konsumentów. Akcja potrwa przez cały wrzesień.
16.09.24, 18:30
| reklama & PR » informacje
Spokojnie, to HAMMER. Kampania wizerunkowa polskiej marki telefonów
Ruszyła ogólnopolska kampania wizerunkowa polskiej marki HAMMER, promująca wytrzymałość, dostarczanych przez firmę, telefonów wzmocnionych oraz programy wspierające klientów.
16.09.24, 12:53
| reklama & PR » informacje
Małgorzata Socha polską ambasadorką gamy kosmetyków ANTI-ÂGE GLOBAL od Yves Rocher. Nowe logo marki
Gama kosmetyków do pielęgnacji twarzy - ANTI-ÂGE GLOBAL od francuskiej marki Yves Rocher - ma swoją polską ambasadorkę. Została nią aktorka, Małgorzata Socha. Jednocześnie marka wprowadza zmiany w swojej.
16.09.24, 12:19
| reklama & PR » informacje
ORLEN oficjalnym sponsorem ZAKSY. Logotyp marki pojawi się na koszulkach meczowych
ORLEN został oficjalnym sponsorem drużyny ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W ramach współpracy, logotyp koncernu zostanie wyeksponowany na froncie koszulki klubu.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. promocji i komunikacji

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice

Przejdź do oferty
Konkursy
do 18.10.24

Rozwiązanie konkursu.

do 18.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 17.10.24

Do zdobycia jeden album.

Polecamy
Konferencje

Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Od wirtualnej rozrywki i (nie)etycznych zagrywek w marketingu po historie opowiedziane za pomocą liczb. Ruszyły zapisy na pierwszy tej jesieni webinar w ramach cyklu DIMAQ Voice.