10.01.17, 13:00
e-sklepy przeciwne ograniczania e-handlu w niedziele
E-sklepy poparły stanowisko Izby Gospodarki Elektronicznej dotyczące projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Zdaniem e-handlowców, cel obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele nie uzasadnia zakazu handlu w sklepach internetowych, ale przyczynia się do utraty konkurencyjności polskich sklepów internetowych na jednolitym rynku Unii Europejskiej. e-Izba podkreśla, że negatywne skutki, jakie przyniosłaby zmiana przepisów, spowodują spadek obrotu oraz dochodów polskich e-sklepów i tym samym przyczynią się do osłabienia rodzimego rynku e-commerce, którego wartość szacuje się na 36 mld zł.
e-Izba wraz z przedstawicielami e-biznesu postulują o wyłączenie sklepów internetowych oraz podmiotów świadczących usługi na rzecz handlu spod zakresu zastosowania projektu ustawy, także o wyłączenie z zakresu pojęcia „innych czynności sprzedażowych”: sortowania, klasyfikowania, pakowania, przepakowywania towarów i wyrobów w celu dystrybucji w mniejszych partiach, wykonywania magazynowania produktów i towarów, a także sortowania i klasyfikowania.
W swoim uzasadnieniu e-Izba podkreśla specyfikę handlu elektronicznego, który różni się od handlu prowadzonego w sposób tradycyjny. Zdaniem e-Izby, z punktu widzenia celu projektu ustawy, zasadniczą różnicą jest to, że sklepy internetowe mogą przyjmować zamówienia i płatności od klientów przez całą dobę przez wszystkie dni tygodnia bez konieczności angażowania w to pracowników, bo działanie sklepu internetowego w sensie zapewnienie możliwości składania zamówień, zawieranie umów i przyjmowanie płatności jest procesem w pełni zautomatyzowanym. Kluczowy jest również transgraniczny charakter e-handlu. Jak twierdzi e-Izba, polskie sklepy internetowe konkurują bowiem ze sklepami internetowymi z całej Unii Europejskiej. Brak możliwości prowadzenia handlu przez polskie sklepy internetowe w niedziele ma mieć dwa skutki. Zdaniem e-Izby, polscy konsumenci będą kupowali w niedziele w zagranicznych sklepach internetowych, a zagraniczni konsumenci zdobyci już przez polskie sklepy internetowe zaczną kupować w niedziele nie w polskich, lecz w zagranicznych sklepach internetowych.
e-Izba zwraca również uwagę, że większość sklepów internetowych działających w Polsce to mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Te grupy mogą szczególnie odczuć opisane powyżej problemy wywołane przez projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. A w konsekwencji rodzi to ryzyko, że polskie sklepy internetowe, by nie stracić na swojej konkurencyjności względem tych zagranicznych, będą przenosiły swoje siedziby poza granice Polski. Takie decyzje ma odczuć Skarb Państwa.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze