29.03.17, 21:00

Specjalne wydanie Gazety Prawnej w 20. rocznicę uchwalenia Konstytucji RP

Okładka DGP
Fot.: materiały prasowe

W czwartek, 30 marca br. żółte strony „Dziennika Gazety Prawnej” (czyli "Gazeta Prawna") w całości poświęcone będą przypadającej 2 kwietnia 20. rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

O znaczeniu i roli konstytucji wypowiedzą się na łamach "Gazety Prawnej" prawnicy, w tym konstytucjonaliści, i politycy. Wśród rozmówców będą dwaj współtwórcy konstytucji z lewej i prawej strony sceny politycznej: były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz były senator Piotr Andrzejewski. "Debata konstytucyjna jest dziś gorętsza niż kiedykolwiek wcześniej po przyjęciu obowiązującej ustawy zasadniczej. W niespotykanym gdzie indziej wymiarze odbywa się na łamach DGP i na naszych stronach internetowych – bo nazwa Dziennik Gazeta Prawna zobowiązuje. Nie chodzi jednak o to, że zwyczajnie celebrujemy 20. rocznicę uchwalenia konstytucji" – mówi Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny DGP. "Analizujemy - głównie w ujęciu prawnym i ustrojowym – jej wady i zalety, świadomi, że jej zapisy rodziły i rodzą rozmaite problemy niemal od początku obowiązywania. I że z powodu sporów politycznych, głębszych niż wcześniej, bo dotyczących kształtu państwa i relacji poszczególnych władz, czyli kwestii konstytucyjnych, na swoje 20-lecie jubilatka znalazła się w centrum uwagi. Opinii publicznej należy się wszechstronna prezentacja różnych racji i argumentów w dyskusji o naszym państwie i prawie konstytucyjnym" - dodaje Jedlak.

W GP znajdzie się także wywiad z prof. Ewą Łętowską oraz felieton Jacka Treli, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Wybrany przez siebie ulubiony lub najważniejszy przepis konstytucji omówią m.in.: prof. Małgorzata Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego, prof. Teresa Gardocka, dr Paweł Kowalski, sędzia Krystian Markiewicz, dr Michał Rudy, prof. Andrzej Zoll i prof. Marek Safjan.

Wydanie opatrzone będzie kalendarium przypominającym wydarzenia poprzedzające przyjęcie konstytucji, jej uchwalenie przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzenie w ogólnonarodowym referendum i wejście w życie oraz wprowadzenie poprawek.

Komentarze

Powiązane

28.02.24, 10:30
| prasa » informacje
Silna jak dziewczynka. Akcja społeczna Wysokich Obcasów
Startuje akcja społeczna “Wysokich Obcasów” pod hasłem “Silna jak dziewczynka”, która ma na celu wzmocnienie wiary i pewności siebie dziewczynek zarówno w codziennym życiu, jak i w dążeniach do osiągania swoich celów i marzeń. 
28.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 28 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 28 lutego?
27.02.24, 16:45
| prasa » informacje
Pani domu poradnik tym razem na Wielkanoc
28 lutego br. ukaże się „Pani domu poradnik” - „Wielkanoc” (Wydawnictwo Bauer).
27.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 lutego?
26.02.24, 14:35
| prasa » informacje
Spotkania z Zabytkami w odświeżonej formie sprzedaży notuje wzrost sprzedaży
Po przejęciu wydawania magazynu „Spotkania z Zabytkami” przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, pismo notuje zwiększoną sprzedaż oraz większe zainteresowanie prenumeratą.
26.02.24, 09:51
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 lutego?
25.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 lutego?
24.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 lutego?
23.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 lutego?
22.02.24, 06:30
| prasa » ludzie
Karolina Bordo zastępczynią naczelnego magazynu K MAG
Karolina Bordo objęła stanowisko zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „K MAG” . Dotychczas Bordo była sekretarzynią redakcji.