14.06.17, 10:14
Apel grupy dziennikarzy do polityków Platformy Obywatelskiej
Kilku dziennikarzy (w tym bracia Karnowscy i Bronisław Wildstein) oraz m.in. prof. Wiesław Binienda, wystosowali „List otwarty w obronie wolności słowa”.
„Od kilkunastu miesięcy polska opinia publiczna doświadcza czym jest prawdziwa wolność słowa. W zasięgu pilota każdego widza, na skali jego radia, w kiosku z prasą, można znaleźć pełną paletę poglądów i ocen rzeczywistości. Nikt nie jest wykluczony z debaty, nikt nie jest stygmatyzowany jako niegodny zabrania głosu, jak bywało przez większość okresu trwania III RP. Duża w tym przywróceniu wolności zasługa dziennikarzy nie ulegających presji dotychczasowego establishmentu, zarówno z mediów prywatnych, jak Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, którzy z dużą odwagą wypełniają misję mediów publicznych.
Jest jasne, że wielu środowiskom, wcześniej dysponującym faktycznym monopolem, to nie w smak. Funkcjonowanie w warunkach prawdziwej konkurencji, z regułami takimi samymi dla wszystkich, jest dużo trudniejsze.
Budzą jednak nasz zasadniczy sprzeciw powtarzające się ataki na dziennikarzy niezależnych, w tym zwłaszcza pracujących w TVP. Powtarzają się napaści słowne, których coraz częściej dopuszczają się głównie politycy Platformy Obywatelskiej, zdarzają się ataki fizyczne przeprowadzane przez zwolenników tej samej partii. Próbuje się organizować bojkoty mediów publicznych, jednocześnie bez słowa komentarza pozostawiając agresywne i brutalne działania niektórych mediów komercyjnych, dysponujących dobrami rzadkimi jakimi są koncesje pozwalające na naziemne nadawanie sygnału. Warto przypomnieć, że koncesje te zobowiązują nadawców do zapewnienia rzetelności i pluralizmu w opisie rzeczywistości.
Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec nagonki na dziennikarzy wypełniających misję niezależnego, wolnego dziennikarstwa. Apelujemy do polityków Platformy Obywatelskiej by zajęli się poszukaniem odpowiedzi na pytania dotyczące ich programu i działalności, w tym tej ujawnionej na kompromitujących taśmach, a nie atakowali tych, którzy im te pytania zadają. Dla Platformy to droga donikąd, dla polskiej demokracji praktyka niszcząca” – napisali sygnatariusze listu.
Pod apelem się podpisali do tej pory (kolejność alfabetyczna): Arnold Ananicz (artysta), Marianna Barlak, prof. Wiesław Binienda, Wojciech Biedroń, Zbigniew Branach (publicysta), Bernard Cichosz, Barbara Czaplicka, Lidia Dudkiewicz (Redaktor Naczelna „Niedzieli”), Krystyna Grzybowska, Piotr Gursztyn (TVP), dr Hanna Karp (medioznawcza), ks. Tadeusz Hryhorowicz, Jerzy Jachowicz, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Jaromir Kwiatkowski, prof. Aleksander Nalaskowski, Marzena Nykiel (redaktor naczelna wPolityce.pl), Lech Makowiecki, Ryszard Makowski, Romuald Orzeł, Maciej Pawlicki, Rafał Porzeziński (redaktor naczelny Pierwszego Programu Polskiego Radia), Marek Pyza, dr. Anna Soltyk, Krzysztof Skowroński (Prezes SDP), Ewa Stankiewicz (lider stowarzyszenia Solidarni 2010), mec. Maria Szonert-Binienda, Roman Tarnawski, Bronisław Wildstein, Małgorzata Żaryn, Grzegorz Żołądkowicz.
Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze