03.04.18, 08:00

Agnieszka Bania: JAZZ powstał z miłości do pięknej muzyki

Logo stacji
Fot.: materiały prasowe

Rozmowa z Agnieszką Banią, założycielką i właścicielką JAZZ, pierwszego polskiego kanału TV z muzyką jazzową.

Kuba Wajdzik: Skąd wziął się pomysł na taką stację TV? W Polsce raczej panuje moda na tworzenie stacji TV z zupełnie innymi gatunkami…
Agnieszka Bania: Pomysł zrodził się z miłości do pięknej muzyki, jaką jest jazz. Na polskim rynku muzycznym nie ma miejsca, w którym skupiało by się jazzowe środowisko. Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że YouTube to nie jest odpowiednie miejsce do promocji tego gatunku. Większość melomanów muzyki jazzowej nie jest w stanie ogarnąć wszystkich wydarzeń jazzowych, koncertów oraz poznać twórczość różnych muzyków prezentujących gatunek. JAZZ pokaże w jednym miejscu muzykę jazzową, której nie trzeba będzie szukać po różnych miejscach w Internecie.

KW: Rozumiem, że w założeniu będzie to stacja z wysokiej półki?
AB: Pragniemy aby JAZZ nie był tylko zwykłą stacją muzyczną, lecz by stał się miejscem szerzenia kultury wyższej. W JAZZ będzie można zobaczyć koncerty z najlepszych w Polsce sal koncertowych (NOSPR, Filharmonia Narodowa, ICE Kraków, NFM Wrocław i inne).
W JAZZ góruje jazz aż w 75 proc., następnie muzyka współczesna i improwizowana -bardziej zbliżona do jazzu. Oczywiście ważną rolę stanowi publicystyka na którą składają się wywiady, reportaże, zapowiedzi, relacje z wydarzeń.
JAZZ tworzą ludzie, którzy widzą potrzebę istnienia takiego medium. Cały czas poszerzamy grono współpracowników.

KW: Rynek stacji muzycznych prezentujących okolice jazzu jest ubogi. Obecnie w niektórych sieciach można znaleźć Stingray Djazz, a kiedy startowała Wizja TV pojawił się na jakiś czas Bet On Jazz. Czy tego typu stacje naprawdę są niszą rynkową?
AB: Ciężko stwierdzić czy jest to niszowa stacja. Na pewno muzyka nie jest niszowa, a budując program nie zastanawiałam się nad tym, czy JAZZ będzie niszowy, tylko sukcesywnie dążę do zintegrowania całego środowiska, tak aby jazz w Polsce był odpowiednio pokazywany i promowany.

KW: Ambitne projekty medialne mają problem nie tylko z rozwojem, ale i utrzymaniem się. Liczycie tylko na abonentów i reklamy? A może powinien istnieć także stały model wspierania przez instytucje państwowe ciekawych projektów medialnych?
AB: Myślę, że ciekawy i dobrze robiony program zawsze przyciągnie odpowiednich sponsorów i reklamodawców. JAZZ to stacja dla klienta premium. Osoby słuchające jazzu nie przełączają kanałów. Ekskluzywne marki będą mogły zostać mecenasami wydarzeń jazzowych, a reklamodawcy marek premium będą mieli odpowiednie miejsce do pokazania swoich produktów. Dzięki lokowaniu produktu najwięksi w Polsce i na świecie producenci instrumentów, nagłośnienia, sprzętu odsłuchowego i innych, będą mieli okazję, aby najlepsi w Polsce muzycy jazzowi w odpowiedni sposób eksponowali ich produkty.
Dotacje państwowe? Nie wiem czy warto zastanawiać się nad takim rozwiązaniem. Nie mam informacji, czy coś takiego istnieje i czy nie zakłóciłoby to swobody realizacji projektu.

KW: Jazz w Polsce ma nie tylko duże grono wielbicieli, ale również i piękną historię. Podejrzewam, że chcielibyście być mostem pomiędzy historią, teraźniejszością a przyszłością w muzyce jazzowej. Czy się mylę?
AB: Nie myli się Pan. Chcemy pokazywać na naszej antenie również archiwalne materiały video. Na naszej antenie emitujemy nagrania młodych muzyków jazzowych jak i muzyków posiadających dorobek artystyczny.

KW: Gdzie obecnie już można odbierać kanał?
AB: Obecnie jesteśmy dostępni dla abonentów sieci VECTRA w pakietach platynowym i złotym oraz pakiecie biznes. Poczyniliśmy duże inwestycje, które pozwoliły nam połączyć się węzłami dystrybucyjnymi 4DC, SGT, WRIX oraz ciągle planujemy nowe łącza, aby program docierał do wszystkich melomanów jazzu. Jesteśmy już przygotowani do obecności na platformach cyfrowych.

KW: Jakie są pierwsze sygnały branży TV oraz środowiska jazzowego?
AB: Środowisko jazzowe bardzo pozytywnie zareagowało na JAZZ. Artyści chętnie promują się na naszej antenie. Bardzo liczne wiadomości otrzymujemy od widzów kochających jazz, którzy bardzo ciepło o nas piszą, za co bardzo dziękujemy.

KW: I na koniec najważniejsze pytanie. Płyta jazzowa przy której najchętniej się budzę i zasypiam to... 
AB: Ciężko teraz stwierdzić, można odpowiedzieć na to pytanie, w zależności co pokazuje JAZZ :)

KW: Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

22.03.23, 11:29
| telewizja / VOD » badania rynku
Widownia Love Island. Wyspa miłości rośnie w Czwórce
Reality show „Love Island. Wyspa miłości” zyskuje widzów z tygodnia na tydzień. Nowy sezon emitowany jest przez po raz pierwszy przez Czwórkę.
22.03.23, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Arnold Boczek i Marian Paździoch dzięki technologii deepfake w specjalnym odcinki serialu Świat według Kiepskich
Platforma Polsat Box Go udostępniła specjalny odcinek „Świata według Kiepskich”, w którym dzięki technologii deepfake pojawili się Arnold Boczek i Marian Paździoch. Odcinek poświęcony pamięci aktorów grających te postaci Dariusza Gnatowskiego i Ryszarda Kotysa trafił do pakietu Polsat Box Go Premium.
21.03.23, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Kino Polska ze wstępnymi wynikami za 2022 r.: przychody wzrosły o 11 proc.
Grupa Kino Polska opublikowała wstępne skonsolidowane wyniki finansowe za 2022 rok. Grupa odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży rok do roku i wyższy zysk z działalności operacyjnej.
21.03.23, 09:51
| telewizja / VOD » seriale | telewizja / VOD » badania rynku
Premiera serialu Polowanie na ćmy z ogromną widownią
Pierwszy odcinek nowego polskiego serialu „Polowanie na ćmy” oglądało aż 2,4 mln widzów.
20.03.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kocha, lubi, pasuje. Nowy program randkowy w TTV w kwietniu
Nowy program randkowy „Kocha, lubi, pasuje” zadebiutuje na antenie TTV 15 kwietnia br. W nowym programie uczestnicy programu stworzą wizerunki partnerów idealnych.
19.03.23, 09:00
| telewizja / VOD » seriale
CANAL+ promuje nowy serial EMIGRACJA XD
"EMIGRACJA XD" to nowa produkcja oryginalna CANAL+, oparta na bestsellerowej książce Malcolma XD. Z początkiem marca br. rozpoczęła się szeroka kampania marketingowa wspierająca promocję serialu.
17.03.23, 17:19
| telewizja / VOD » informacje
Piracki serwis zalukaj.vip zamknięty. Właściciel platformy tymczasowo aresztowany
Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości doprowadzili do zakończenia działalności pirackiego serwisu oferującego filmy i seriale – zalukaj.vip. Dwóm mężczyznom postawiono zarzut nielegalnego rozpowszechniana utworów chronionych prawem autorskim. Pomysłodawca i właściciel serwisu został tymczasowo aresztowany. 
17.03.23, 13:00
| telewizja / VOD » ludzie
Marek Solon-Lipiński koordynatorem grupy środkowoeuropejskiej EBU
Marek Solon-Lipiński został koordynatorem największej na świecie grupy środkowoeuropejskiej EBU, stanowisko zastępcy koordynatora obejmie Elene Gabashvili z Gruzji.
16.03.23, 21:35
| telewizja / VOD » seriale
Serial Grease: Rise of the Pink Ladies zadebiutuje 7 kwietnia na platformie SkyShowtime
Liczący 10 odcinków pierwszy sezon serialu „Grease: Rise of the Pink Ladies”, w którym główne role grają Marisa Davila i Cheyenne Isabel, będzie dostępny od 7 kwietnia br. na platformie SkyShowtime.
16.03.23, 19:55
| telewizja / VOD » informacje
Żywioł. Dokument Telewizji Polskiej i LRT z premierą w Wilnie
17 marca br. w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich odbędzie się premiera dokumentu „Żywioł” polskiego reżysera Cypriana Demianiuka i scenarzysty Piotra Kornobisa. Film jest koprodukcją Telewizji Polskiej, studia „Oko i Ucho“, studia „Ketvirta Versija“, zrealizowaną przy wsparciu Biura Programu Niepodległa oraz we współpracy z litewską telewizją publiczną LRT.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.