15.05.18, 12:00

Opozycja żąda zmiany gospodarza Woronicza 17, posłowie PiS bronią Michała Rachonia

Logo programu
Fot.: materiały prasowe

Po niedzielnym wydaniu „Woronicza 17” (TVP INFO) w którym przedstawiciele opozycji wyszli ze studia, nie gasną spory wokół programu. Opozycja żąda od Prezesa TVP zmiany gospodarza audycji. 

Przypomnijmy. W trakcie programu „Woronicza 17” trzech polityków – Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Piotr Misiło (Nowoczesna) oraz Adam Struzik (Polskie Stronnictwo Ludowe) – zdecydowało się opuścić studio. Była to reakcja na dyskusję o informacji dotyczącej działalności agencji towarzyskiej w wynajmowanym przez Stanisława Gawłowskiego mieszkaniu. Politycy wskazywali m.in., że Gawłowski nie może się bronić, a tematyka programu miała obejmować przede wszystkim wcześniej ustalone tematy.

„Telewizja publiczna w ciągu ostatnich 2,5 roku przyzwyczaiła nas do łamania standardów dziennikarskich, do manipulacji, nierzetelności, przedstawiania w nieprawdziwym świetle działalności opozycji politycznej w Polsce, ale
(…) to, co się wydarzyło w ostatni weekend w programie „Woronicza 17” przekracza wszelkie granice, już nie tylko przyzwoitości czy rzetelności dziennikarskiej, ale po prostu zwykłej ludzkiej uczciwości. Chcemy wyraźnie przeciwko temu zaprotestować i zażądać dokonania przez telewizję publiczną zmian” – powiedział Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej. Jak podkreślił polityk, obraz aktywności opozycji jest wykrzywiany, manipulowany czy wręcz zafałszowany. Grabiec zarzucił prowadzącemu program, że występuje w roli rzecznika Prawa i Sprawiedliwości i jest pozbawiony jakiejkolwiek wiarygodności. Opozycja domaga się zmiany gospodarza programu, a także zagwarantowania równego dostępu do anten TVP przedstawicielom różnych środowisk politycznych.

Suchej nitki na TVP nie zostawił także rzecznik PSL. „Miało być BBC, a wyszło Studio Yayo. Tylko że to wcale nie jest śmieszne. To, co (…) miało miejsce, to ewidentny przykład na to, jak TVP, a właściwie TVPiS, manipuluje” – powiedział Jakub Stefaniak. Podkreślił, że nie jest prawdą, że ktokolwiek uciekał od jakichkolwiek pytań. Jak wskazuje Stefaniak, nie może być takiej sytuacji, że polityk jakiejkolwiek opcji jest atakowany, niedopuszczany do słowa przez „rzecznika PiS-u, który czasowo podaje się za dziennikarza.”

Platforma Obywatelska w mediach społecznościowych zamieściła apel do władz telewizji publicznej:„Zgodnie z ustawowymi zapisami Telewizja Publiczna ma gwarantować równy dostęp przedstawicieli różnych opcji politycznych! Żądamy respektowania tego prawa przez zarząd TVP!”.

Nie brakuje jednak po stronie członków Prawa i Sprawiedliwości głosów poparcia dla red. Rachonia. Anna Kwiecień (posłanka PiS), napisała, że ‏atak na dziennikarza za niewygodne pytanie, to kolejny dowód jak bardzo totalna opozycja nie rozumie, czym jest demokracja. „Pan Redaktor Rachoń podobnie jak Inni Dziennikarze (z innych stacji) maja prawo, a raczej obowiązek pytać, pytać i jeszcze raz pytać…” – podkreśla posłanka Kwiecień. Z kolei Anna Sobecka zwróciła uwagę, red. Michał Rachoń rzetelnie wypełnia swoje dziennikarskie obowiązki. „Daje świadectwo prawdzie i dlatego staje się obiektem ataków totalnej opozycji. Uczciwi Polacy są jednak wdzięczni Panu @michalrachon za bezkompromisowe piętnowanie patologii. Proszę przyjąć wyrazy uznania” – napisała w serwisie Twitter Sobecka.

Komentarze

Powiązane

01.06.23, 10:48
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Dorota Bawołek poprowadzi program Onet Europa
W czwartek, 1 czerwca br. o godz. 15:00, na stronie głównej Onet.pl ukaże się premierowy odcinek programu „Onet Europa”, którego autorką jest dziennikarka Dorota Bawołek.
30.05.23, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
TVP przygotowała ofertę dla organizatorów pokazów publicznych Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023
Biuro Sprzedaży i Współpracy Międzynarodowej wychodzi z kolejną ofertą dla organizatorów pokazów publicznych. Tym razem nadawca publiczny umożliwia uzyskanie zgody sygnałowej dla organizatorów pokazów Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.
30.05.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kabaretowa Noc Pod Gwiazdami po raz pierwszy w Telewizji WP
Tegoroczna gala „Kabaretowa Noc Pod Gwiazdami w Lidzbarku Warmińskim” będzie po raz pierwszy transmitowana na żywo na antenie Telewizji WP.
29.05.23, 10:48
| telewizja / VOD » informacje
26. edycja Telekamer magazynu Tele Tydzień. Wśród laureatów Wojcecj Bojanowski i Nasz Nowy Dom
Magazyn Tele Tydzień po raz 26. ogłosił wyniki plebiscytu Telekamery Tele Tygodnia, podczas Gali, która odbyła się 25 maja 2023 r. w Teatrze Capitol. Wydarzenie transmitowała na żywo TV Puls.
29.05.23, 09:46
| telewizja / VOD » informacje
Siatkarska Liga Mistrzów i Europejskie Puchary do 2029 r. w Polsacie Sport
Telewizja Polsat przedłużyła prawa do transmitowania Europejskich Pucharów do sezonu 2028/2029. Umowa obejmuje Ligę Mistrzów CEV, Puchar CEV oraz Challenge Cup.
28.05.23, 22:28
| telewizja / VOD » informacje
TVN24 reaguje na słowa Jarosława Kaczyńskiego i zapowiada kroki prawne
Podczas konferencji prasowej w Kopczanach, reporter TVN24 zadał pytanie Jarosławowi Kaczyńskiemu o zaufanie do ministra Mariusza Błaszczaka. Kaczyński w odpowiedzi nazwał dziennikarza stacji "przedstawicielem Kremla".
27.05.23, 18:11
| telewizja / VOD » seriale
Premiera serialu SkyShowtime Original Warszawianka już 19 czerwca
SkyShowtime ogłosiło datę premiery pierwszego polskiego serialu oryginalnego "Warszawianka". Produkcja zadebiutuje w serwisie 19 czerwca br.
26.05.23, 18:10
| telewizja / VOD » informacje
Polsat pokaże koncert „Pokolenia wolności” z udziałem największych gwiazd polskiej estrady
W piątek, 2 czerwca br. o 20.00 w Polsacie z okazji rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów, na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku w ramach koncertu "Pokolenia wolności" zaśpiewają, m.in.: Doda, Kayah, Michał Szpak, Raz Dwa Trzy, Dr Misio, Martyna Jakubowicz, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Jary Oddział Zamknięty, Big Cyc, VooVoo.
25.05.23, 17:34
| telewizja / VOD » informacje
Viaplay Group rozszerza współpracę dystrybucyjną z Play. Serwis ma 1,2 subskrybentów w Polsce
Viaplay Group rozszerzyło długoterminową współpracę dystrybucyjną z Play, operatorem telekomunikacyjnym w Polsce. W ramach umowy, dostęp do serwisu streamingowego Viaplay będzie częścią pakietów usług TV znajdujących się w ofercie Play.
25.05.23, 09:30
| telewizja / VOD » ludzie
Agam Giza gospodarzem głównego wydania Panoramy
Adam Giza od czerwca br. poprowadzi główne wydanie „Panoramy” (TVP2). Będzie również przygotowywał dla „Wiadomości” (TVP1) materiały o tematyce zdrowotnej.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji czasopism naukowych

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 02.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.