24.06.18, 15:00

AdEx Benchmark: Europejska reklama cyfrowa wciąż rośnie

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

Według badania AdEx Benchmark, zrealizowanego przez IHS Markit na zlecenie IAB Europe, reklama online zanotowała w 2017 r. wzrost o 13,2 proc. na rynku europejskim, a jej wartość wyniosła 48 mld EUR. W Polsce wartość reklamy online wyniosła 3,9 mld zł (938 mln EUR), notując 9 proc. wzrost (europejska edycja badania nie uwzględnia wydatków na e-mail marketing, więc wartość polskiego rynku w tym zestawieniu różni się nieznacznie od opublikowanej przez IAB Polska 27 kwietnia br.).

Badanie AdEx Benchmark jest podstawowym przewodnikiem po europejskim rynku reklamy cyfrowej. W ostatniej edycji, która jest 12. rocznym podsumowaniem, wzięło udział 27 rynków. Osiągnięta w tym okresie wartość reklamy online na tych rynkach wzrosła dwucyfrowo. Mobile zdominował dwucyfrowy wzrost, a jego indeks wyniósł ponad 40 proc. Stanowi on obecnie 42 proc. reklamy display, podczas gdy wideo ponad jedną czwartą. Wzrost wideo jest napędzany przez reklamę out-stream, która odnotowała indeks na poziomie 73,4 proc. w porównaniu z In-Stream na poziomie 6,9 proc..

Badanie IAB Europe AdEx Benchmark dzieli rynek reklamy cyfrowej na trzy kategorie: Display, Search oraz Classifieds and Directories (ogłoszenia). Reklama graficzna przewyższyła wyniki wyszukiwania i ogłoszenia z tempem wzrostu 14,9 proc. do wartości 19,3 mld EUR. Search wciąż jest największą kategorią reklamy internetowej pod względem przychodów, jej wzrost wynosi 14,4 proc., a wartość rynkowa 21,9 mld EUR.

Reklama cyfrowa dynamicznie się rozwija, już jest głównym segmentem europejskiego rynku reklamy, a jej udział nadal będzie się zwiększał. Dynamiczny wzrost nie powinien jednak przesłaniać kwestii jakościowych. Na rynkach dojrzałych poświęca się dużo uwagi zagadnieniom związanym z ograniczeniem liczby reklam na rzecz ich jakości, eliminowaniem fraudów, zapewnieniem bezpieczeństwa marki. Te kwestie są ważne zarówno dla agencji, jak i reklamodawców, sprzyjają rozwojowi segmentu reklamy online” – mówi Włodzimierz Schmidt, Prezes Zarządu IAB Polska.

Największe indeksy wzrostu zanotowane w regionie CEE:
1. Białoruś - 33,9 proc.
2. Serbia - 23,7 proc.
3. Rosja - 21,9 proc.

Na najbardziej dojrzałych rynkach również odnotowano silny wzrost, przykładowo w Wielkiej Brytanii (14,3 proc.), Norwegii (16,6 proc.), Szwecji (18,4 proc.), Szwajcarii (12,5 proc.) i Danii (9,7 proc.), co pokazuje, że dojrzałość nie stanowi przeszkody dla dalszych innowacji i wzrostu.

Ranking 10 krajów o najwyższej wartości rynku objął następujące rynki:
1. Wielka Brytania - 15,6 mld EUR
2. Niemcy - 6,6 mld EUR
3. Francja - 5,1 mld EUR
4. Rosja - 3,3 mld EUR
5. Włochy - 2,6 mld EUR
6. Szwecja - 1,8 mld EUR
7. Holandia - 1,8 mld EUR
8. Szwajcaria - 1,8 mld EUR
9. Hiszpania - 1,8 mld EUR
10. Belgia - 1 mld EUR

W Polsce w 2017 r. wartość reklamy online wyniosła 3,9 mld zł (938 mln EUR), notując 9 proc. wzrost. W 2018 r. spodziewane są dalsze wzrosty, a komunikacja cyfrowa pokona granicę 4 mld zł. W ciągu najbliższego roku powinno dojść także do historycznej zmiany – wartość rynku szeroko rozumianej reklamy cyfrowej w Polsce stanie się większa od nakładów na telewizję.

Analiza AdEx Benchmark
Dane zostały opracowane przez IAB Europe na podstawie informacji przekazanych przez krajowe oddziały IAB w Europie. Dane są następnie przetwarzane i poddawane analizie przez IHS Markit. Raport zawiera informacje za 2017 r. o wielkości i wartości rynku dla następujących krajów: Austria, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Słowenia, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Słowacja, Serbia, Turcja, Szwecja, Szwajcaria oraz Wielka Brytania.

Komentarze

Powiązane

28.03.23, 17:00
| reklama & PR » informacje
Polski Strix przyjmuje do grupy niemiecki Webweit
Polska agencja e-commerce Strix poinformowała o przyjęciu do grupy niemieckiej agencji Webweit. Strix będzie miał teraz oddziały w Polsce, Holandii (Utrecht) i Niemczech (Frankfurt n. Menem). 
28.03.23, 11:49
| reklama & PR » informacje
Dentsu Creative kreatywnie dla mBanku
Dentsu Creative (wcześniej Isobar) rozpoczyna współpracę kreatywną z mBankiem.
28.03.23, 09:31
| reklama & PR » informacje
Marka YORK wybiera w przetargu agencję Chapter1
Agencja strategiczno-kreatywna Chapter1 wygrała przetarg na obsługę na polskim rynku kampanii launchowej domowych pomp ciepła marki YORK, należącej do amerykańskiego koncernu Johnson Controls.
27.03.23, 20:31
| reklama & PR » informacje
Avon wraca z nowym pozycjonowaniem marki i kampanią reklamową
1 marca br., marka Avon ruszyła z kampanią 360° najnowszej szminki Hydramatic.  Ambasadorką kampanii jest brytyjska beatboxerka Hamzaa, która ma ucieleśniać nowe pozycjonowanie i hasło marki - "Masz w sobie siłę! ".
27.03.23, 17:41
| reklama & PR » informacje
Euvic Performance opracowała nowy serwis dla GRUPY CSV
Euvic Digtal (Grupa Euvic Performance) została wybrana przez Grupę CSV, działającą na rynku lakierniczym w zakresie dostarczania produktów, usług i szkoleń. Agencja odpowiedzialna była za kompleksowe opracowanie i wdrożenie nowego serwisu csv.pl.
27.03.23, 16:15
| reklama & PR » informacje
Better. gaming agency pracuje dla Samsung Memory
Better. gaming agency poprowadzi kampanie dla Samsung Memory w Europie Środkowo-Wschodniej. Agencja zajmie się komunikacją i marketingiem dysków, kart pamięci i pendrive’ów w Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Serbii i Słowenii.
27.03.23, 15:00
| reklama & PR » informacje
Serviceplan Health/Change Serviceplan ponownie pracuje dla Polpharmy
Agencja Serviceplan Health/Change Serviceplan po raz kolejny wygrała przetarg Polpharmy na nową kampanię reklamową.
27.03.23, 13:59
| reklama & PR » informacje
W bieganiu liczysz się Ty. Rysunki Adeli Madej w kampanii wspierającej biegową motywację
W kampanii adidas "W bieganiu liczysz się Ty", realizowanej przez VMLY&R, adidas chce uwolnić początkujących i bardziej zaawansowanych biegaczy od presji dystansu, czasu i tempa.
27.03.23, 12:41
| reklama & PR » ludzie
Alicja Miklaszewska-Kowalczuk dyrektorką zarządzającą połączonych struktur OMD
Agencja mediowa OMD kontynuuje swoją transformację, co przekłada się na zmiany strukturalne w firmie. Zarządzanie agencją OMD przejęła dotychczasowa dyrektor zarządzająca OMD Annalect, Alicja Miklaszewska-Kowalczuk. Z firmą rozstają się Anna Podskarbi i Robert Plesko.
27.03.23, 11:24
| reklama & PR » informacje
Mindshare wygrywa przetarg marki Perla PEŁNA DOBRA
Agencja mediowa Mindshare (GroupM), powiększyła portfolio swoich klientów o markę Perla Pełna Dobra –producenta hummusu i śródziemnomorskich przekąsek antipasti.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.