01.10.18, 10:00

Mateusz Dzieduszycki: Jesteśmy świadomi potencjału przekazu audiowizualnego (wywiad z 2016 r.)

Mateusz Dzieduszycki
Fot.: materiały prasowe

Rozmowa z Mateuszem Dzieduszyckim, Redaktorem Naczelnym Salve TV o internetowym projekcie Diecezji Warszawsko-Praskiej. 

Salve TV to telewizja internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej. Skąd pomysł na uruchomienie projektu?
Pomysłodawcą projektu Salve TV jest abp Henryk Hoser SAC. W Diecezji Warszawsko-Praskiej istnieje już radio i tygodnik założone przez poprzedników Jego Ekscelencji, więc uruchomienie telewizji było naturalnym krokiem w tworzeniu szerokiej oferty medialnej. Jesteśmy świadomi potencjału przekazu audiowizualnego i bardzo cieszymy się, że możemy go wykorzystać w żywej komunikacji duszpasterzy z wiernymi. To wspaniałe, że dzięki takim projektom więcej osób usłyszy dobre słowo i będzie mieć dostęp do wartościowego przekazu. Abp Henryk Hoser SAC ogłosił projekt tej telewizji półtora roku temu. Portal www.salvetv.pl uruchomiliśmy we wrześniu 2015 r. i rozpoczęliśmy przedpremierową miesięczną relacją z Synodu Biskupów o rodzinie. Oficjalnie naszą działalność rozpoczęliśmy 24 stycznia 2016 r., czyli w Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu i święto patrona dziennikarzy (św. Franciszka Salezego), pod którego dobrą opieką, jak wierzymy, od początku się znajdujemy.

Co jest misją TV?
Salve TV to katolicka telewizja internetowa, która swój przekaz kieruje przede wszystkim do ludzi młodych – 20 i 30-latków. Misją Salve TV jest prezentowanie programów informacyjnych, rozrywkowych i edukacyjnych przyjemnych w formie i wartościowych w treści dla naszych odbiorców. Mottem przyświecającym nam w pracy jest roztropna troska o wspólne dobro i taki jest każdy program, który można u nas obejrzeć.

Co znajduje się w ofercie kanału i do kogo jest głównie kierowana?
Zakres tematyczny naszej stacji jest bardzo szeroki. Można u nas zobaczyć programy poszerzające horyzonty poprzez formę poważną i lżejszą - rozrywkową. Od informacyjnego “Tematu Dnia”, który pokazujemy codziennie na żywo o godz. 18:00, poprzez ciekawe spotkania i dyskusje prowadzone przez Ewę Pietrzak, Angelikę Olszewską, Mateusza Godka i Michała Koźlika, recenzje książek na wesoło w wykonaniu Magdaleny Korzeniewskiej, po śniadaniową “Wielokuchnię” - program kulinarny Agaty Puścikowskiej, w której gotuje ze znanymi osobami. W programach Salve TV można zobaczyć znane twarze: polityków, dziennikarzy, celebrytów. Staramy się, aby były to autorytety w swoich dziedzinach. Wśród naszych gości możemy wymienić aktorów: Dariusza Kowalskiego i Dominikę Figurską, ministra środowiska prof. Jana Szyszko, redaktor  naczelną wpolityce.pl Marzenę Nykiel, red. Bronisława Wildsteina. Mamy też przekaz skierowany specjalnie do mieszkańców Diecezji Warszawsko-Praskiej. Są to migawki z ciekawych wydarzeń dziejących się na terenie naszej diecezji, a na koniec każdego tygodnia podsumowujemy najważniejsze z nich w programie “Minął Tydzień”. To świetny skrót informacyjny, który pozwala być na bieżąco ze sprawami, które dotyczącymi mieszkańców naszej diecezji.

Religijne projekty często w naszym kraju sromotnie przegrywają na rynku. Tak było, np. z TV Niepokalanów. Upadła również Religia.tv, a sieć radiowa Plus prowadzona przez diecezje ma charakter czysto komercyjny. Czy na naszym rynku jest więc miejsce na taki projekt jak Salve TV?
Sukces projektu medialnego nie zależy od wiary jego twórców, ale od jakości propozycji, którą mają dla swoich odbiorców. Wśród mediów katolickich w Polsce jest największy polski tygodnik opinii "Gość Niedzielny", świętująca swoje 90. urodziny “Niedziela”, nasz diecezjalny tygodnik “Idziemy”, Radio Warszawa o ugruntowanej pozycji i rosnącym zasięgu, najsilniejsze radio w swoim regionie – Katolickie Radio Podlasie, czy wreszcie Radio Maryja i Telewizja Trwam. Twórcom Salve TV zależy na poruszaniu kwestii ważnych z punktu widzenia społeczeństwa, istotnych tak po ludzku. Widzimy, że spotyka się to z dobrym odbiorem i rosnącym zainteresowaniem. Siłą naszej stacji jest też z pewnością jej społecznościowy charakter. Nasi odbiorcy są nam bardzo bliscy. Zależy nam, aby mieli realny wpływ i wybór tego, co u nas mogą obejrzeć. Jesteśmy telewizją dostępną i bliską człowiekowi, można się z nami skontaktować odwiedzić nas i wziąć udział w programie! Dostrzegamy, że takie media są potrzebne i dlatego jesteśmy dobrej myśli jeśli chodzi o naszą przyszłość.

Każdy projekt potrzebuje stabilnego budżetu. W jaki sposób finansowana będzie stacja?
Mamy zapewnione środki na pierwszy etap działalności. Zaczynamy też realizować pierwsze produkcje komercyjne, których udział w zasilaniu budżetu stacji będzie z pewnością wzrastał.

Jakie są najbliższe plany stacji? Czy stacja myśli o tradycyjnym nadawaniu, jak np. za pośrednictwem sieci kablowych?
To naturalny kierunek rozwoju dla projektów internetowych. Zdecydowanie bierzemy taki scenariusz pod uwagę. Nasze programy były już emitowane także w telewizjach konwencjonalnych. Mam tu na myśli relację Salve TV z Synodu Biskupów o rodzinie, którą jako jedyni prowadziliśmy codziennie przez cały czas trwania Synodu w październiku 2015 r. Wkrótce odbędzie się premiera kolejnego programu rozrywkowego. Chcemy zaprezentować w nim zakamarki Warszawy i jej okolic – na początek po prawej stronie Wisły. Podczas przeprowadzonych badań fokusowych, widzowie bardzo entuzjastycznie wypowiadali się na temat tego projektu, dlatego z tym większą radością go zapowiadamy! Premierę planujemy jeszcze w pierwszych miesiącach tego roku. W niedługim czasie będziemy prezentowali kolejne interesujące programy. Aby myśleć o kanale linearnym potrzeba minimum dwóch godzin premierowego programu dziennie, a my na razie mamy pół godziny. Liczba premier Salve TV będzie rosła z każdym miesiącem – zapraszamy do śledzenia naszych kanałów społecznościowych na Facebooku i Twitterze, tam mówimy o naszych nowościach.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

Powiązane

17.03.23, 13:00
| telewizja / VOD » ludzie
Marek Solon-Lipiński koordynatorem grupy środkowoeuropejskiej EBU
Marek Solon-Lipiński został koordynatorem największej na świecie grupy środkowoeuropejskiej EBU, stanowisko zastępcy koordynatora obejmie Elene Gabashvili z Gruzji.
16.03.23, 21:35
| telewizja / VOD » seriale
Serial Grease: Rise of the Pink Ladies zadebiutuje 7 kwietnia na platformie SkyShowtime
Liczący 10 odcinków pierwszy sezon serialu „Grease: Rise of the Pink Ladies”, w którym główne role grają Marisa Davila i Cheyenne Isabel, będzie dostępny od 7 kwietnia br. na platformie SkyShowtime.
16.03.23, 19:55
| telewizja / VOD » informacje
Żywioł. Dokument Telewizji Polskiej i LRT z premierą w Wilnie
17 marca br. w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich odbędzie się premiera dokumentu „Żywioł” polskiego reżysera Cypriana Demianiuka i scenarzysty Piotra Kornobisa. Film jest koprodukcją Telewizji Polskiej, studia „Oko i Ucho“, studia „Ketvirta Versija“, zrealizowaną przy wsparciu Biura Programu Niepodległa oraz we współpracy z litewską telewizją publiczną LRT.
16.03.23, 15:30
| telewizja / VOD » informacje
Kontynuacje i nowe animacje w ofercie kanału Cartoonito
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 18 marca br. kanał Boomerang zamieni się w Cartoonito. W ofercie stacji pojawią się zupełnie nowe animacje oraz kontynuacje znanych już animacji.
16.03.23, 09:53
| telewizja / VOD » informacje
Jacek Jarocki bohaterem pierwszego odcinka program Global Connections w CNN
W nowym programie „Global Connections” stacja CNN bada, jak wizjonerzy, przedsiębiorcy i firmy wykorzystują postęp w technologii i logistyce, by na nowo zdefiniować swoje możliwości i usprawnić prowadzenie biznesu.
16.03.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Warsaw Shore - Ekipa z Warszawy. 18. sezon programu wiosną w MTV Polska
W niedzielę, 19 marca br. na antenie stacji MTV Polska zostanie wyemitowany pierwszy odcinek 18. sezonu „Warsaw Shore - Ekipa z Warszawy”. Nagrania do nowej edycji reality show realizowane były w stolicy, a uczestnicy zamieszkali w luksusowej willi pod miastem.
15.03.23, 10:08
| telewizja / VOD » informacje
Kolejne kanały TVP będą mogły być reemitowane na Łotwie
Narodowa Rada Mediów Elektronicznych (NEPLP) będąca łotewskim odpowiednikiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podjęła decyzję w sprawie włączenia TVP Info, TVP World, TVP Wilno i Belsat TV do wykazu programów audiowizualnych, które mogą być reemitowane na terenie Łotwy.
15.03.23, 06:00
| telewizja / VOD » informacje
SDP protestuje przeciwko „szkalowaniu Jana Pawła II”
Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraził stanowczy protest i oburzenie przeciwko działaniom mającym na celu szkalowanie pamięci świętego Jana Pawła II, wielkiego Polaka i wielkiego autorytetu moralnego dla milionów ludzi na całym świecie.
14.03.23, 11:55
| telewizja / VOD » informacje
IX edycja programu Comedy Club na antenie Comedy Central
W niedzielę, 19 marca br. o godz. 22:00 na antenie Comedy Central startuje dziewiąta edycja „Comedy Club”. Premierze programu towarzysza działania promocyjne. 
12.03.23, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Bianka Zalewska uhonorowana Międzynarodową Nagrodą dla Kobiet Niezwykłej Odwagi
Bianka Zalewska – dziennikarka i reporterka TVN Warner Bros. Discovery – została laureatką Międzynarodowej Nagrody dla Kobiet Niezwykłej Odwagi przyznawanej przez Departament Stanu USA. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.