07.12.18, 16:46

Kioskarze i wydawcy czekają na RUCH. Poczta Polska inwestorem?

Kiosk Ruchu
Fot.: materiały prasowe

Ważą się losy spółki akcyjnej Ruch, ogólnopolskiego kolportera prasy. W kioskach brakuje tytułów, a kioskarze i klienci są zniecierpliwieni. Nieoficjalnie mówi się, że Poczta Polska może przejąć część udziałów w spółce. 

Ostatnie tygodnie dla spółki nie są łaskawe. Prasa obszernie informuje o problemach kolportera. Jednak prawdziwy kryzys dotknął firmę kilka miesięcy temu, kiedy część wydawców ograniczyła dostawy prasy. Mimo fatalnej sytuacji spółki, różnych biznesowych propozycji, firma w ostatnich dniach przeżywa kulminację swoich kłopotów. Część dużych wydawców wstrzymała całkowicie dostawę swoich pism (Polska Press Grupa czy Polityka). Nieoficjalnie w branży mówi się o kolejnych wydawnictwach, które nie wykluczają podobnych kroków.

Ostatnie dni jeszcze przed zawieszeniem współpracy z Polska Press Grupa, dla wielu kioskarzy było trudnym czasem. Do niektórych punktów, np. w Małopolsce przydział prasy wyglądał dziwnie. I tak, kiosk na dużym osiedlu w małej miejscowości potrafił otrzymać zero egzemplarzy „Gazety Krakowskiej”, a inny w tym samym mieście 44 szt. Kioskarze między sobą porozumiewali się i kontrolowali ilości dystrybuowanych tytułów. Centrala jednak często była głucha na prośby i uwagi. Ten sam kiosk sprzedający duże ilości magazynu „Na Żywo” otrzymał ostatnio 1 egzemplarz (samo zapotrzebowanie teczkowe to 30 szt.). W poprzednim tygodniu popularne gazety jak „Życie na gorąco” czy „Rewia” to dostawa na poziomie zera egzemplarzy. Samo zapotrzebowanie teczkowe to ponad 40 egzemplarzy każdego tytułu. Inny kiosk w tym samym mieście miał nieco mniej szczęścia – magazynu „Na Żywo” po prostu w ogóle nie otrzymał. Przykłady można mnożyć.

Zajrzyjmy do Krakowa. Tu kioskarze mieli nieco więcej szczęścia, ale np. dobry punkt w centrum otrzymał „Gazetę Krakowską” w ilości 5 egzemplarzy. Kioskarze przy okazji wspominają o innym odwiecznym problemie. Jednym z tytułów, z którym od lat są problemy to „Gazeta Wyborcza”. W wielu punktach już w godzinach porannych brakuje tego dziennika. I na nic zdają się uwagi i prośby.

Kioskarze martwią się nie tylko o utratę klientów, ale także o niewyrobienie norm sprzedażowych. Niektórzy sprzedawcy w ostatnich dniach musieli zajmować się głównie tłumaczeniem, dlaczego odkładanego przez lata tytułu po prostu nie ma.
Sprzedawcy są w ciągłym kontakcie z lokalnymi centralami. Te uspokajają wydawców, że sytuacja jest oczywiście przejściowa, choć wielu kioskarzy zdaje sobie sprawę, że jeśli ktoś natychmiast nie uspokoi sytuacji, to wkrótce nie będzie czego sprzedawać.

Co ciekawe, kioskarze uzyskali nieoficjalną wiadomość kolportowaną przez pracowników Ruchu, że do przejęcia spółki może dojść już 8 grudnia. Inwestorem ma być Alior Bank oraz w 30 proc. Poczta Polska. O Poczcie jako prawdopodobnemu inwestorowi mówiło się już od jakiegoś czasu.

Dopiero po publikacji tekstu otrzymaliśmy odpowiedź na pytania od RUCH S.A. w restrukturyzacji. WIĘCEJ TUTAJ>>>>>>>>>>

Poczta Polska nie odpowiedziała na nasze pytania. 

Komentarze

Powiązane

21.09.23, 17:45
| prasa » informacje | internet » informacje
Wczytaj się. Nie daj sobą manipulować. Kampania promująca treści i subskrypcję Wyborcza.pl
21 września br. ruszyła kampania zachęcająca do korzystania z rzetelnych źródeł informacji i czytania treści przygotowywanych przez dziennikarki i dziennikarzy “Wyborczej”.
21.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
20.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
19.09.23, 23:00
| prasa » informacje
Bauer wydaje drugi numer magazynu Świat Wiedzy - Extra
20 września br. na rynku prasowym ukaże się drugi numer magazynu „Świat Wiedzy- Extra” (Wydawnictwo Bauer).
19.09.23, 15:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Premiera książki PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat Jerzego Baczyńskiego
20 września br. do sprzedaży trafi najnowsza książka Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, pt.: „PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat”.
19.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
18.09.23, 13:17
| prasa » informacje
Sprzedaż magazynu Forbes Women rośnie
Według danych wydawcy, czerwcowe wydanie „Forbes Women” (3/2023, RASP Polska) odnotowało sprzedaż o 25 proc. wyższą w stosunku do wydania z poprzedniego roku. Tym samym osiągnęło najwyższy wynik sprzedażowy w tym roku.
18.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
17.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
16.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.