07.12.18, 21:40

Fotoreportaż Między blokami Anny Liminowicz z Nagrodą im. Krzysztofa Millera

Anna Liminowicz
Fot.: Rozette Rago

Zwyciężczynią pierwszej edycji Nagrody im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia – konkursu organizowanego przez „Gazetę Wyborczą” – została Anna Liminowicz ze stowarzyszenia fotoreporterów inPRO za pracę „Między blokami”. Nazwisko autora najlepszego materiału fotograficznego 2018 r. zostało ogłoszone podczas finałowej gali 7 grudnia br. w Warszawie.

Zwycięska praca pt. „Między blokami” jest zbiorem dwunastu fotografii obrazujących życie dwóch kobiet – Honoraty i Agnieszki, które tworzą związek i wspólnie wychowują dwójkę dzieci. W reportażu Anny Liminowicz zostały uwiecznione na zdjęciach sytuacje z ich codziennego życia, m.in. przygotowania rodziny do pierwszej wigilii we własnym mieszkaniu, imprezy z okazji 18. urodzin córki czy pożegnanie kobiet przed wyjazdem jednej z nich do pracy za granicę.

Jury przyznające Nagrodę im. Krzysztofa Millera doceniło materiał Liminowicz za odwagę w pokazaniu niezwykle trudnej historii rodzinnej i przedstawienie jej w sposób, który pozwala innym lepiej ją zrozumieć. Laureatka najlepszego materiału fotograficznego 2018 r. otrzymała nagrodę w wysokości 10 tys. zł. 

Anna Liminowicz jest absolwentką Fotografii Prasowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Była w gronie założycieli stowarzyszenia fotoreporterów inPRO oraz uczestniczyła w programie Masterclass VII Photo Agency 2016/2017. Zajmuje się głównie fotografią społeczną, w tym od pięciu lat realizuje dwa długoterminowe projekty. Jeden z nich – „Między blokami” został dwukrotnie nagrodzony w Grand Press Photo – w 2014 r. i 2016 r. Swoje reporterskie oko wykorzystuje także w fotografii komercyjnej. Jej prace można znaleźć na okładkach płyt, w książkach, relacjach z wydarzeń sponsorowanych. Ponadto realizuje serię portretów aktorów, którzy swój talent wykorzystują do pracy lektorskiej.

Pozostałymi finalistami konkursu byli Alessio Paduano, Jacek Kusz, Wojciech Grzędziński, Julia Zabrodzka, Michał Dyjuk oraz Jan Jurczak. To ich prace jury wybrało spośród prawie 300 nadesłanych zgłoszeń, uznając je za najciekawsze i wzbogacające wiedzę o współczesnym świecie. Tematami podejmowanymi w nadesłanych fotoreportażach były najczęściej problemy uchodźców, relacje rodzinne, życie codzienne społeczności lokalnych, ale też zagrożenia ekologiczne i wojna. 

W tym roku „Gazeta Wyborcza" zorganizowała pierwszą edycję Nagrody im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia. Konkurs ma na celu upamiętnienie wybitnego fotografa Krzysztofa Millera, autora fotoreportaży o tematyce wojennej oraz twórcę wielu znanych zdjęć.

"Poprzez tę nagrodę chcemy pokazać, że warto patrzeć na świat i ludzi z uważnością. Że to co ważne, aby było odkryte, często wymaga czasu, namysłu i odwagi, nie tylko w warunkach ekstremalnych, ale w codzienności, która nas otacza, nie odwracania oczu od rzeczy istotnych, trudnych, ale i pięknych. W świecie fake newsów, szybkich, tanich wrażeń i efektów specjalnych, szczególnie to się wydaje nam cenne: odwaga patrzenia" – mówi Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej”, jeden z organizatorów konkursu.

Uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Krzysztofa Millera, odbywająca się 7 grudnia br. w warszawskiej siedzibie „Gazety Wyborczej”, była transmitowana na żywo na profilu „Gazety Wyborczej" na Facebooku oraz w serwisie Wyborcza.pl. Dodatkowo relację z wydarzenia można było znaleźć na profilu dziennika na Instagramie.

Organizatorami konkursu są „Gazeta Wyborcza” i jej magazyny: „Duży Format” i „Więcej Świata” oraz serwis Wyborcza.pl. Partnerami akcji są Kulczyk Foundation oraz Efekt Domina.

Komentarze

Powiązane

02.02.23, 01:00
| prasa » wywiady
Codziennik medialny: 2 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 lutego?
01.02.23, 09:00
| prasa » informacje
Dziennikarze medyczni 2022 roku (lista laureatów)
W sali Dacota Hotelu Airport Okęcie, 27 stycznia br. rozstrzygnięto Konkurs na Dziennikarza Medycznego Roku. Organizatorem wydarzenia do 15 lat jest Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia.
01.02.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 1 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 1 lutego?
30.01.23, 07:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Rusza czwarta edycja konkursu dziennikarskiego #AllForJan Award
Ringier Axel Springer Polska otwiera nabór zgłoszeń do czwartej edycji konkursu #AllForJan Award. W konkursie o nagrodę im. Jána Kuciaka są wyróżniane najlepsze reportaże oraz relacje medialne nagłaśniające społecznie ważne tematy.
30.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 30 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 30 stycznia?
29.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 29 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 29 stycznia?
28.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 28 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 28 stycznia?
27.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 stycznia?
26.01.23, 18:00
| prasa » informacje
Nowy Skarb Kibica Ekstraklasy na wiosenny sezon 2022/23
27 stycznia br. w sprzedaży ukaże się „Skarb Kibica: Ekstraklasa Sezon 2022/23 – Wiosna” (RASP).
26.01.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 stycznia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 stycznia?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

PEŁNOMOCNIK DYREKTORA ds. MARKETINGU

Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. komunikacji

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalist/-ka ds.promocji

Kielecki Teatr Tańca | inne

Przejdź do oferty
Konkursy
do 04.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.