21.01.19, 08:00

Podsumowanie 2018 r. i prognoza na 2019 r. według Dariusza Szpaka (Agencja OX Media)

Darek Szpak
Fot.: materiały prasowe

Lukratywne rządy sztucznej inteligencji, personalizacja treści i zakupowy szał… w wolne niedziele a jak będzie wyglądał 2019? Odpowiedzi na to pytanie udziela Dariusz Szpak (Agencja OX Media).

Lukratywne rządy sztucznej inteligencji, personalizacja treści i zakupowy szał… w wolne niedziele. Tak wyglądał polski digital w 2018 r. Mijający rok ustabilizował naszą wiedzę o rozwijających się potrzebach konsumentów i tym samym zdefiniował jak zwykle na nowo, najskuteczniejsze działania w marketingu online. Obserwujemy bardzo ciekawe i korzystne dla marketerów odwrócenie trendu – klienci byli negatywnie nastawieni do algorytmów przetwarzających dane o ich zachowaniu. Teraz coraz częściej pragną spersonalizowanej treści doskonale dopasowanej nie tylko do ich oczekiwań jakościowych, ale także tego, w jaki sposób korzystają z internetu. Nowy rok to świetny pretekst, by zrewidować działania i całościowo spojrzeć na brand. Jakie elementy strategii i trendy mogą ożywić komunikację Twojej marki w 2019?

Ludzka obsługa gorsza od sztucznej inteligencji?

W czym zaczęła nam w 2018 roku pomagać AI? Rozwój wyszukiwarek, pogłębione możliwości targetowania, optymalizacja kampanii, inteligentne boty - przykłady można mnożyć. Wykorzystujemy AI, by pomóc produktom, procesom i rozwiązaniom biznesowym stać się „inteligentniejszymi”, chociażby poprzez badania sprzedaży w czasie rzeczywistym. Ten segment rynku szybko się rozwija: szacuje się, że do 2022 roku jego wartość wyniesie 9,88 mld dolarów.

Z machine learning już aktualnie korzysta wiele podmiotów, które oferują coraz to ciekawsze rozwiązania marketingowe. Wszystkie te działania mają potencjał i stwarzają realne możliwości rozwoju oszczędności, usprawnienia systemu zarządzania oraz ułatwienia powiązania potrzeb klienta z optymalnym rozwiązaniem.

Personalizacja – najważniejsze hasło dekady?

Oglądanie własnej wersji sklepu internetowego, personalizowanej strony głównej Netflixa czy możliwość wyboru reklamy na platformie VoD ma dla klienta ogromne znaczenie, bo stwarza wrażenie panowania nad używanymi mediami.

Zdecydowanie skupiamy się też na skuteczności – wciąż rosnącej – docierania do klienta za pomocą geolokalizacji oraz contextual targeting. E-commerce nie mogą się już obyć bez podpowiadania użytkownikowi produktów o podobnych cechach jak te, które ogląda lub już kupił. Sztuczna inteligencja oraz machine learning zaczynają być kluczowymi pomocnikami w personalizacji przekazywanych treści. W 2019 roku czas jednak na pogłębienie analizy historii konsumenta. Celem personalizacji nie jest już tylko dopasowanie komunikatów i ułatwienie klientom odnalezienie tego, czego poszukują w sieci, ale także połączenie ich działań online z przyzwyczajeniami ze świata offline.

Internet (pełen) rzeczy

Urządzenia podłączone do IoT są jednym z ciekawszych rozwijających się zjawisk mocno wpływających na marketing. Szacuje się, że do 2020 roku będzie to ponad 30 miliardów urządzeń IoT. Znajdują swoje zastosowanie w prawie każdej branży, od handlu detalicznego po opiekę zdrowotną. Jeśli patrzymy na liderów sprzedaży detalicznej, warto zauważyć, że Amazon konsekwentnie inwestuje w rozwój Alexy, a liczba zakupów dokonywanych poprzez inteligentnych asystentów stale rośnie. Nic w tym dziwnego, mamy bowiem do czynienia ze wzrostem zaufania do technologii, która – mimo wciąż zauważanych niebezpieczeństw – na tyle ułatwia życie konsumentów, że wygoda i ciekawość nowych rozwiązań często wygrywają.

Komputery do lamusa: czas na m-commerce

Według raportu „Polska jest mobi 2018” sukcesywnie zwiększa się udział smartfonów i tabletów w korzystaniu z internetu. Obecnie jest to 46 proc. w porównaniu do 43 proc. w 2017 roku. Prawie połowa polskich internautów (których mamy już ponad 28 milionów) deklaruje, że korzysta z mobilnych urządzeń ponad dwie godziny dziennie. Poszukiwanie produktów, które Polacy chcą kupić, to szósta w kolejności aktywność, której użytkownicy oddają się podczas korzystania z urządzeń mobilnych.

Badania dowodzą, że w naszym kraju większy jest odsetek osób, które są otwarte na model „tylko online” w obsłudze klienta, niż wśród mieszkańców Południowej i Wschodniej Europy, czy nawet całego świata. Jedynym problemem do przezwyciężenia jest kwestia płacenia za usługi i zakupy za pomocą smartfonu – obserwujemy w Polsce w porównaniu z resztą Europy istotnie mniejszy odsetek osób, które chciałyby za wszystkie produkty i usługi płacić z poziomu swojego urządzenia mobilnego, zwłaszcza połączonego z siecią poza domem lub działającego w oparciu o dane komórkowe. Jednak ochrona danych osobowych i gwarancje lepszych zabezpieczeń transakcji online, a także mechanizmy takie jak odwleczenie płatności z powodzeniem są w stanie przezwyciężyć ten problem.

Nie robisz wideo – nie istniejesz

I na koniec - klasycznie słowo o contencie. Treści wideo są idealnym narzędziem do prezentacji produktów lub budowania przywiązania do marki. Automatyzacja wyciszania defaultowo włączonego wideo w social mediach i oparcie się o przekazanie treści w formie napisów znacznie ułatwiło dotarcie do klienta za pomocą ruchomego obrazu. Wiemy już, że content musi być coraz atrakcyjniejszy, doskonale spersonalizowany, zaspokajający ciekawość konsumenta, ale także coraz częściej - interaktywny. Liczy się bezpośredni kontakt z odbiorcą. Najważniejsze media społecznościowe – Facebook, Instagram, Tik Tok, YouTube czy Snapchat – napędzały w ostatnich latach zjawisko marketingu wideo na żywo i interaktywnego wideo.

Co przyciąga w interactive video? Możliwość natychmiastowego zaspokajania ciekawości – poprzez wirtualne zwiedzanie, możliwość dyskusji, obejrzenie produktu w czyichś rękach, możliwość zadania pytań i otrzymania odpowiedzi natychmiast - bez zbędnego oczekiwania. I co ważne - tak kompleksowe zaprezentowanie usługi realnie zwiększa wyniki sprzedażowe. Aż 73 proc. odbiorców jest bardziej skłonnych do zakupu produktu po zapoznaniu się z nim poprzez wideo.

Podsumowując - warto pamiętać, że każda nawet najlepiej zorganizowana kampania digitalowa niepowiązana z pozostałymi aktywnościami marki nie odniesie optymalnych korzyści. Działania marki offline muszą uzupełniać się wzajemnie z digtalem i na odwrót. Poczynając od kreacji poprzez treści aż po ton komunikacji, brand powinien dawać spójne odczucia konsumentowi we wszystkich mediach. Kluczem jest zakorzenienie wszystkich działań marketingowych w strategii firmy, tak, by realnie mogły odpowiadać na potrzeby biznesowe naszych klientów.

Dariusz Szpak
Co-owner/Creative Director, OX Media. Założyciel i Dyrektor Kreatywny OX Media – interaktywnej agencji, w której łączy się strategiczne myślenie, technologię oraz kreatywność, by dostarczać niekonwencjonalne rozwiązania dla firm.
Twórca strategii digitalowych, kampanii marketingowych, kreatywnych stron internetowych, dedykowanych landing page’y, strategii social mediowych oraz interaktywnych wideo tworzonych, dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb biznesowych.
Wraz z agencją OX Media laureat nagród:Webstarfestival - Best Website dla OKNOPLAST, Digital Communication Awards 2016 - Best Internet Communication Strategy - Vetoquinol, Golden Arrow - Digital marketing/serwis www dla OKNOPLAST, Golden Arrow - Digital marketing dla Danone - Nutricia Metabolics.
Współpracował m.in. z takimi markami jak: Volkswagen, NIVEA, Porshe, Tyskie, Agata Meble, OKNOPLAST, Bols, Eurobank, SONY, AmRest, Wonga, SMS Audio, Grupa GPEC, Adriana Furniture, Philipiak Milano, Hammer. 
Prelegent wielu konferencji i wydarzeń związanych z marketingiem: Social Media Convent, SEMcamp, SilesiaSEM, IAB Internet Week. Udzielał także głosu eksperckiego w programie „Biznes w Sieci” TVN CNBC. 

Komentarze

Powiązane

25.09.23, 11:00
| reklama & PR » ludzie
Artur Szczygielski dołącza do ekipy Clue PR
Do Clue PR dołączył Artur Szczygielski, który objął stanowisko PR Managera w praktyce Tech and Retail. Nowy pracownik agencji będzie koordynował prace kilkuosobowego zespołu, m.in. dla klientów agencji: Benefit Systems, NEONET oraz Netto.
25.09.23, 08:00
| reklama & PR » informacje
Najbliżej do formy. Zdrofit rusza z kampanią
W najnowszej kampanii „Najbliżej do formy” sieci Zdrofit, występuje osiem osób, którym wsparcie w ćwiczeniach zapewniają trenerzy i instruktorzy, pracujący w klubach Zdrofit. W jesiennej kampanii marka stawia na aktywną obecność w życiu ćwiczących oraz na zaistnienie w świadomości tych, którzy jeszcze aktywni nie są. 
24.09.23, 16:11
| reklama & PR » informacje
adidas Originals z nowym hasłem przewodnim
Odkąd został po raz pierwszy zaprezentowany światu ponad 50 lat temu, trefoil przeżył tysiące wcieleń, trafiając na stopy wszystkich, od sportowców po pionierów kultury. Zaznaczając nadejście nowej ery dla marki, w tegorocznej kampanii adidas Originals chce docenić każdego, kto przez lata wybierał produkty z kultową koniczyną. Robi to poprzez hasło, które stanie się motywem przewodnim adidas Originals na 2023 rok: „We Gave the World an Original. You Gave Us a Thousand Back".
24.09.23, 10:28
| reklama & PR » informacje
Ruszyła loteria Ziarna Jacobs w Kaufland. Ekspresy do kawy do wygrania w loterii Jacobs
W sieci Kaufland rozpoczęła się loteria promocyjna pod hasłem „Odkryj smak ziaren Jacobs. Codziennie graj o ekspres Philips.”. Nagrodami są ekspresy Philips LatteGo oraz zestawy kaw ziarnistych Jacobs.
23.09.23, 09:00
| reklama & PR » informacje
Nowa akcja Fundacji DKMS „W tobie nadzieja na dopasowanie”
Spot nowej kampanii społecznej Fundacji DKMS „W Tobie nadzieja na dopasowanie” jest emitowany w kanałach telewizyjnych. Kampania obejmuje także komunikację w digitalu, outdoorze oraz w social media. Za przygotowanie koncepcji kreatywnej i realizację odpowiada agencja Walk Creative.
22.09.23, 19:00
| reklama & PR » informacje
Gwiazdor NBA ambasadorem Superbet
Tegoroczny mistrz i dwukrotny MVP finałów NBA Serb Nikola Jokić, stał się tym samym jednym z najważniejszych czynnych sportowców, będących jednocześnie ambasadorem marki bukmacherskiej. Współpraca będzie obowiązywać na rynku serbskim.
22.09.23, 16:15
| reklama & PR » informacje
Kampania wygodnej pożyczki od Leo Burnett Warszawa dla Banku Pekao S.A.
Najnowsza akcja Leo Burnett dla Banku Pekao S.A. promuje wygodną pożyczkę. Do zadań agencji należało opracowanie strategii, przygotowanie kreacji oraz realizacja szerokiego zakresu działań, obejmujących telewizję, platformy VOD, radio online, materiały video dla digitalu, reklamę w miejscach sprzedaży itp. 
22.09.23, 13:58
| reklama & PR » informacje
Loteria „Królewski LUZ BLUZ” od firmy Wawel
18 września br. wystartowała loteria słodyczy sprzedawanych na wagę marki Wawel, pod hasłem „Królewski LUZ BLUZ”. Aby wziąć w niej udział, wystarczy kupić minimum 200 g dowolnych słodkości z Wawelu na wagę. Co godzinę do wygrania designerska bluza, a raz w tygodniu zestaw słodyczy. Loteria potrwa do 29 października br.
22.09.23, 12:31
| reklama & PR » informacje
Internetowe nie wystarczy. Orange dla Firm promuje swoja ofertę
Wystartowała kampania „Internetowe nie wystarczy” przygotowana przez agencję Havas Warsaw, która ma promować nową ofertę dla firm.
22.09.23, 11:31
| reklama & PR » informacje
Nie przeocz krótkowzroczności. Lens Poland rusza z nową edycją akcją edukacyjnej
Działania prowadzone są w tym roku pod hasłem „Nie przeocz krótkowzroczności” i skupiają się na uświadomieniu zagrożeń związanych z postępującą i niekorygowaną krótkowzrocznością u dzieci oraz potrzebie regularnych badań wzroku. Potrwają do grudnia br.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.