04.04.19, 08:15

Asystent Google rewolucjonizuje wyszukiwanie - co musisz zmienić w swoim SEO?

Dariusz Szpak
Fot.: archiwum autora

Czy wiesz, że możesz pozyskiwać klientów i użytkowników, nawet gdy leżą w wannie albo spacerują? Asystent Google staje się towarzyszem życia, zwłaszcza dla młodszej generacji. Ostatnio sam z jego pomocą szukałem miejsca na kolację i nagle dopadła mnie refleksja, czy na pewno moja własna firma jest dostosowana do tego rodzaju wyszukiwań? Artykuł ekspercki Dariusza Szpaka, Co-owner/Creative Director, OX Media.

Obecnie już 35 proc. wyszukiwań to komendy głosowe. Do 2020 roku mają stanowić one aż połowę zapytań. Komendy aplikacji wydajemy nawet w sytuacjach, gdy dawniej odkładaliśmy telefon na bok: w łóżku, biegnąc na autobus, prowadząc samochód lub siedząc ze znajomymi. Rosnąca skala wyszukiwania głosowego sprawia, że trzeba realnie brać je pod uwagę. Asystent Google i jego rodzeństwo: Cortana, Alexa i Siri “zamieszkują” już nie tylko smartfony, ale też inne sprzęty domowe. Na rynku pojawiają się inteligentne lodówki, którym możemy podyktować listę zakupów i otrzymać informacje na temat najlepszych ofert na rynku, które zaspokoją te potrzeby. “Głosowa rewolucja” dzieje się na naszych oczach, niedotrzymanie jej kroku może się okazać potężnym ciosem dla marki.

Daj Twojej firmie głos

Są biznesy, które szczególnie powinny skupić się na dostosowaniu swojej strategii SEO. Należą do nich przede wszystkim sklepy internetowe, dla których ograniczone wyniki wyszukiwania Asystenta stanowią poważne wyzwanie. Drugą grupą, która powinna przejąć się polska wersją Asystenta Google, są sieci usługowe: sklepów stacjonarnych, restauracji, stacji paliw, a także biznesy lokalne, ponieważ w wyszukiwaniach głosowych duże znaczenie mają zapytania związane z najbliższą lokalizacją.

Głosowo wyszukujemy inaczej

Wyszukiwanie głosowe cieszy się coraz większą popularnością między innymi dlatego, że jest szybsze. Wpisanie zapytania do wyszukiwarki przeciętnemu użytkownikowi zajmuje niemal cztery razy więcej czasu. Czym jednak różni się kwerenda wyszukiwań głosowych od tradycyjnych? Zobaczmy, co Asystent odpowie nam na pytanie o to, ile kalorii ma chleb:

Dostajemy gotową odpowiedź. Gdy wpiszemy podobne zapytanie w wyszukiwarkę, otrzymamy direct answer, ale też 10 propozycji stron z odpowiedziami, jeśli chcemy poszerzyć research. Asystent bardzo ogranicza wyniki, korzystając w miarę możliwości jedynie z direct answer oraz rich snippetów - czyli rozszerzonego opisu strony, zawierającego dodatkowe dane, takie jak: cenę, zdjęcie, ocenę użytkowników itp.

W przypadku dużo bardziej rozbudowanego zapytania “jak robić SEO?” wyniki prezentowane są pojedynczo i ograniczone zostały jedynie do pierwszej dziesiątki. Badania pokazują, że przeważająca większość użytkowników kliknie od razu w pierwszy link i zaspokoi w ten sposób swój “głód wiedzy”. Oznacza to, że będąc nawet dosyć wysoko w wynikach wyszukiwania, możemy nie znaleźć się w odpowiedziach Asystenta. Nie liczy się już top 10, a nawet top 3 - jedynie pierwsze miejsce zapewni nam stały dopływ ruchu organicznego. Jak tego dokonać?

Potraktuj wyszukiwanie głosowo poważnie - 5 rad, jak ująć je w strategii SEO:

1)    Wyłap mikromomenty - pierwszym krokiem do zmiany myślenia o SEO pod kątem wyszukiwania głosowego, jest uświadomienie sobie istnienia mikromomentów. To ta sekunda, w której ktoś stwierdza (nie zawsze jest to proces świadomy), że potrzebuje czegoś i podejmuje działanie, aby rozwiązać natychmiastowo problem. Osoba szukająca pizzerii w pobliżu prawdopodobnie wybierze jeden z wyników i uda się tam na posiłek. Według Think with Google, przeciętny użytkownik smartfona doświadcza około 150 mikromomentów dziennie. Jeśli chcesz zaistnieć w  świecie “głosowej rewolucji”, musisz przeanalizować, jak zaspokajać drobne potrzeby, które rodzą się w głowach nas wszystkich każdego dnia.

1)    Dostosuj treść do użytkowników - wiedząc, jakie potrzeby stoją za zapytaniami użytkowników Google Asystenta, kolejnym krokiem powinien być audyt treści. Dzięki analizie, 10 000 zapytań głosowych oraz uzyskanych odpowiedzi, przeprowadzonej przez Baklincko.com wiemy, że pod direct answer Asystent szuka treści, które bezpośrednio odpowiadają na pytanie użytkownika - są krótkie (do 29 słów), łatwe do zrozumienia oraz odpowiednio otagowane za pomocą schema data. Aby umiejętnie wykorzystać ten trend w OX Media opracowujemy dla naszych klientów poradniki oraz rozbudowane sekcje FAQ - ich dodanie, zwłaszcza w formie praktycznych pytań i krótkich odpowiedzi, znacząco wpływa na wzrost ruchu z mobile.

2)    Zaistniej lokalnie - w przypadku niektórych zapytań kluczowa jest odległość od użytkownika, należy więc zadbać o odpowiednie ustrukturyzowanie danych kontaktowych. Prowadząc biznes, który ma oddziały albo punkty stacjonarne - musisz zadbać o ich odpowiednie zaprezentowanie na mapach Google. Inaczej oddajesz pole konkurencji, nawet jeśli na frazy ogólnopolskie serwis jest pozycjonowany wysoko. Ważny jest nie tylko adres, ale także godziny otwarcia oraz wszystkie inne informacje, które mogą być przydatne Twoim klientom.

3)    Zadbaj o recenzje -kolejny krok to uzyskanie wsparcia zadowolonych odbiorców i zdobycie recenzji. Moz.com przeprowadził niedawno badanie potwierdzające, że posiadanie profili na serwisach agregujących recenzje (jak TripAdvisor, Facebook, Google, ale też na mniejszych, tematycznych stronach) generuje nawet o 10% więcej ruchu. W działaniach tych klientom sugerujemy pójście jeszcze o krok dalej i stworzenie na własnej witrynie odpowiedniej przestrzeni z komentarzami. Dzięki temu nie tylko zyskujemy recenzje, ale także rozbudowujemy content strony o UGC, co świetnie wpływa na algorytmy Google.

4)    Postaw na mobile - o znaczeniu prędkości ładowania strony mówi się już od jakiegoś czasu, jednak w kwestii wyszukiwania głosowego nabiera ono nowego znaczenia. Backlinko.com sprawdziło, że przeciętny czas ładowania strony, która pokazuje się w wyszukiwaniach głosowych, wynosi zaledwie 0,54 sekundy, podczas gdy dla wyszukiwań tradycyjnych średnio wynosi ok. 2,1 sekundy. Analizując temat w OX Media odkryliśmy, że Asystent Google często odwołuje się do stron, które mają mobilną wersję lub zbudowane są w modelu PWA (o którym więcej tutaj). Jeśli czas ładowania Twojej strony dla mobile przekracza 4 sekundy - prawdopodobnie nie masz co liczyć na to, że Google Asystent zaproponuje Twój serwis użytkownikom.

To tylko parę niezbędnych sugestii, których wdrożenie może uchronić Twoją firmę przed zniknięciem z wyszukiwań po “głosowej rewolucji”. Jeśli zastanawiasz się, jak wdrożyć rozwiązania przyjazne wyszukiwaniu głosowemu - chętnie przyjdziemy Ci z pomocą. Napisz na brief@oxmedia.pl.

Dariusz Szpak
Co-owner/Creative Director, OX Media
Założyciel i Dyrektor Kreatywny OX Media – interaktywnej agencji, w której łączy się strategiczne myślenie, technologię oraz kreatywność, by dostarczać niekonwencjonalnych rozwiązań dla firm. Twórca strategii digitalowych, kampanii marketingowych, kreatywnych stron internetowych oraz interaktywnych wideo tworzonych, dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb biznesowych.
Wraz z agencją OX Media laureat nagród: Webstarfestival, Digital Communication Awards oraz dwóch statuetek Golden Arrow w kategorii Digital marketing.
Współpracował m.in. z markami takimi jak: Volkswagen, NIVEA, Porshe, Tyskie, Velvet, OKNOPLAST, Bols, SONY czy AmRest.
Prelegent wielu konferencji i wydarzeń marketingowych: IAB Internet Week, Social Media Convent, SEMcamp, SilesiaSEM, a także programu „Biznes w Sieci” TVN CNBC.

Komentarze

Powiązane

20.03.23, 10:42
| radio » informacje | internet » informacje
Dobra robota: zarobki. Marcin Łukasik gospodarzem specjalnego sezonu podcastu Pracuj.pl
Zespół Pracuj.pl przygotowuje specjalny sezon podcastu „Dobra robota”. Najnowsza seria związana jest z kampanią zatytułowaną „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać”.
19.03.23, 13:00
| internet » informacje
Spółka FORIGI rozwija platformę do zarządzania treścią w internecie
FORIGI, LegalTech wyspecjalizowany w usuwaniu bezprawnych treści z Internetu, przygotowuje się do wzrostu. Spółka pozyskała kilkunastu klientów i zakończyła z sukcesem pierwszą rundę finansowania.
17.03.23, 06:30
| internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Brand24 rozważa pozyskanie inwestora
Wrocławska spółka Brand24 chce przeanalizować możliwość pozyskania partnera, który przyspieszyłby dynamiczny rozwój firmy na rynkach zagranicznych.
15.03.23, 14:27
| internet » informacje
Ringier Axel Springer Polska łączy redakcje et Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin
Od kwietnia br. Ringier Axel Springer Polska połączy redakcje Onet Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin. Na czele zespołu stanie Dominika Olszyna-Kniaź, dotychczasowa redaktorka naczelna Onet Lifestyle i Onet Kultura. 
13.03.23, 16:00
| internet » informacje
Halo, tu bank. Podcast BGK w języku migowym
„Halo, tu bank” to autorski projekt Banku Gospodarstwa Krajowego, który ma uczyć o zrównoważonym rozwoju i angażować społeczność do udziału w wyzwaniach w tym temacie. Jest to pierwszy podcast firmowy przetłumaczony na polski język migowy.
13.03.23, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje
Onet nawiązuje współpracę podcastową i muzyczną z Radiem 357
W piątek 10 marca br., aplikacja Onet Audio wzbogaciła się o podcasty przygotowane przez zespół Radia 357. Do najpopularniejszych podcastów w Polsce dołączy ponad 80 odcinków podcastów Radia 357.
09.03.23, 19:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Słynne głosy w nowej kampanii platformy Audioteka
8 marca br. miała miejsce premiera nowego spotu reklamowego Audioteki. Krótki klip zabiera widza w animowaną podróż przez historie i gatunki, które można poznać dzięki produkcjom dostępnym w katalogu marki. 
09.03.23, 16:00
| internet » ludzie
Magdalena Wysocka na czele zespołu Programmatic w Grupie OLX
Grupa OLX zmianach wprowadza zmiany organizacyjne w strukturze zespołu programmatic. Do tej pory każdy z rynków europejskich OLX, m.in. Polska, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Portugalia w obszarze programmatic obsługiwany był przez osobne, samodzielne zespoły zarządzane na szczeblach lokalnych.
09.03.23, 12:00
| internet » ludzie
Piotr Kozłowski redaktorem naczelnym serwisu Autoswiat.pl od kwietnia
Piotr Kozłowski przechodzi do redakcji Autswiat.pl i od 1 kwietnia 2023 r. obejmie funkcję redaktora naczelnego serwisu. Z kolei Robert Rybicki, dotychczasowy szef redakcji, obejmie nowe stanowisko menedżera ds. paid content i lead generation w Autoswiat.pl.
09.03.23, 10:00
| internet » ludzie
Sylwester Kubiak awansuje w Gemius w Polsce. Został Dyrektorem Sprzedaży
Na początku marca br. Sylwester Kubiak objął stanowisko Dyrektora Sprzedaży Gemius w Polsce. W nowej roli będzie odpowiadał za planowanie i wdrażanie strategii sprzedaży na rynku polskim oraz współpracę z kluczowymi klientami.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.