21.09.07, 01:05
Gadu-Dyktando: piętnaście tysięcy uczestników
Pierwsze w Polsce internetowe Gadu-Dyktando stało się faktem. 19 września, o godz. 18.00 w internetowym sprawdzianie z polszczyzny wzięło udział 15 tysięcy osób.
"To historyczne wydarzenie! Jest to bowiem w Polsce, a być może i na świecie, pierwsze tego typu przedsięwzięcie, które popularyzuje poprawną pisownię w Internecie" – mówi Jarosław Rybus, Rzecznik Prasowy Gadu-Gadu S.A., organizator Gadu-Dyktanda.
Pomysł na Gadu-Dyktando podsunęli sami internauci, prowadzący już od dłuższego czasu gorące dyskusje o wpływie Internetu na język. "Fakt, że tyle osób wzięło udział w wirtualnym sprawdzianie, przygotowanym specjalnie przez prof. Jerzego Bralczyka, pokazuje jednak, że posługiwanie się poprawną polszczyzną wreszcie staje się trendy" – dodaje Jarosław Rybus. Wartym podkreślenia jest fakt, że Gadu-Dyktando odbyło się w dwudziestą piątą rocznicę powstania Emotikonu, czyli popularnej tzw. buźki stosowanej w Internecie.
"Jesteśmy bardzo zadowoleni z liczby uczestników, zważywszy na to, jakich problemów przysparza nam ortografia. Sam tekst dyktanda był o wysokim stopniu trudności, ale też takim zamiarem kierował się profesor Bralczyk" – podkreśla Jarosław Rybus.
Najwięcej było prac, gdzie popełniono 30-50 błędów - najczęściej przy pisowni takich wyrazów jak „nowo przybyły”, „ponadpółwieczny”, niby-astrolog”, „pół–Asyryjczyk”, czy „suwałczanin”. Najlepsi pomylili się kilkanaście razy.
"Odpowiedź użytkowników na inicjatywę Gadu-Dyktanda wskazuje, że tego typu akcje są interesujące i jak najbardziej potrzebne. Planujemy systematycznie organizować Gadu-Dyktando, a może w ślad za tym pojawią się nowe ciekawe wydarzenia integrujące społeczność komunikatora i serwisu MojaGeneracja.pl" – obiecuje Jarosław Rybus, rzecznik prasowy Gadu-Gadu S.A.
Dla zwycięzców internetowego dyktanda przygotowano notebook multimedialny od dystrybutora notebooków Promobile.pl, zestaw słowników PWN, gry komputerowe od Cenega Poland oraz komputerowe programy edukacyjne Young Digital Planet do nauki jęz. angielskiego, biologii, geografii, a także encyklopedię multimedialną Wiem 2007.
Komentarze