03.06.19, 10:06

Wavemaker VideoTrack: rośnie SVOD i trend współdzielenia kont w Polsce

Fot.: materiały prasowe

Już co trzeci polski internauta codziennie ogląda programy w sieci, a co drugiemu zdarza się płacić za wideo. Model abonamentowy wypiera jednorazowe płatności, a Polacy coraz chętniej dzielą się dostępami do kont – pokazuje VideoTrack 4, cykliczne badanie agencji Wavemaker. Rynek SVOD nie zagroził na razie rozwojowi serwisów finansowanych reklamą. Szacunki GroupM mówią, że wideo w sieci przyciągnie w tym roku jedną 1/5 wielkości budżetów TV. 

Aż 36 proc. polskich internautów codziennie ogląda programy w sieci – najwięcej heavy-userów internetowego wideo (42 proc.) można znaleźć wśród młodych e-widzów, w wieku 16- 24 lata - pokazuje badanie Videotrack, zrealizowane przez agencję Wavemaker.

Częstotliwość oglądania filmów, seriali i innych dłuższych formatów wideo, wyraźnie wzrosła na przestrzeni ostatniego półtora roku. Poprzednia edycja Videotrack, realizowana w październiku 2017 r., wskazywała, że tylko co czwarty e-widz sięgał po programy w internecie codziennie.

Ogromny wpływ na rynek internetowego wideo i wzory zachowań widzów ma ekspansja serwisów abonamentowych z wideo na życzenie, takich jak Netflix, HBO Go czy CDA Premium. Są to już marki masowo rozpoznawalne przez konsumentów – Netflix kojarzy 80 proc. badanych przez Wavemaker, HBO Go – 77 proc, CDA Premium – 57 proc., a Amazon Prime – 31 proc. W przypadku Netfliksa i HBO Go na przestrzeni półtora roku można zaobserwować ponad 20 p. p. wzrostu.

W ślad za wzrostem rozpoznawalności i wykorzystania serwisów SVOD, zmieniają się też postawy polskich e-widzów względem płacenia za wideo. Ponad połowie internautów zdarza się płacić za programy w sieci, preferowanym modelem okazuje się obecnie miesięczny abonament, wypierający jednorazowe płatności. W stosunku do pierwszej edycji VideoTrack z 2015 r. oznacza to odwrócenie proporcji pomiędzy tymi modelami.

Jak szacuje międzynarodowa firma analityczna Ampere Analysis, w Polsce już ponad 2 mln gospodarstw domowych subskrybuje przynajmniej jeden z serwisów z wideo na życzenie. Badanie Wavemaker pokazuje jednak, że subskrybenci znacznie częściej niż w pierwszym okresie rozwoju SVOD w Polsce zrzucają się na dostęp do serwisów abonamentowych. W Videotrack z 2017 r. Wavemaker zidentyfikował zaledwie 12 proc. takich osób wśród abonentów serwisów SVOD, obecnie 50 proc. z nich twierdziło, że współdzieli konto i płatności za nie ze znajomymi lub rodziną.

Tych, którzy nie mają kont w serwisach abonamentowych, do wykupienia abonamentu w Netfliksie lub HBO Go w największym stopniu skłoniłaby niższa cena. Co ciekawe – zważywszy na częstość podnoszenia tej kwestii przez krajowych konkurentów globalnych serwisów streamingowych - tylko 15 proc. badanych twierdzi, że wabikiem byłaby większa liczba lokalnych, polskich treści.

Kluczowym atutem płatnych serwisów – tak abonamentowych, jak i oferujących inne modele finansowania treści - jest zdaniem ich użytkowników brak reklam. Czynnik ten, poza jakością oferowanych w tych serwisach treści, ma coraz większe znaczenie dla konsumentów płacących za internetowe wideo.

Kariera serwisów SVOD, choć mocno przebudowała wzory konsumpcji i upowszechniła płacenie za wideo w sieci, nie oznacza na razie defensywy modelu AVOD (wideo finansowanego reklamą). Gros użytkowników sieci wciąż korzysta przede wszystkim z darmowych stron z wideo emitujących reklamy. Popularność serwisów streamingowych (zarówno płatnych, jak i finansowanych reklamą), które na przestrzeni ostatnich lat wypierały torrenty, sprawiła, że przestrzeń komercyjna na rynku VOD, nadal rośnie.

Szacunki GroupM, spółki negocjacyjnej i technologicznej spółki wspierającej agencje mediowe WPP, pokazują, że już w 2018 r. rynek reklamy wokół wideo internetowego wart był 650 mln zł, po ok. 30 proc. wzroście w stosunku do poprzedniego roku. W 2019 r. GroupM przewiduje dalszą dwucyfrową dynamikę i inwestycje powyżej 800 mln zł. Oznacza to, że rynek VOD przyciągnie 1/5 wartości budżetów telewizyjnych.

Badanie VideoTrack agencja Wavemaker zrealizowała metodą CAWI w kwietniu 2019 r. na próbie 1,5 tys. internautów.

Komentarze

Powiązane

06.06.23, 12:45
| telewizja / VOD » informacje
TOP 3 Marka Sierockiego, Kamperem po Południu, Fajna Polska i Polacy to wiedzą! latem w TVP Polonia
W letniej ramówce TVP Polonia pojawi się nowy sezon „Fajnej Polski. Na antenie stacji pojawi się także cykl „TOP 3 Marka Sierockiego” oraz nowe odcinki programu „Kamperem po Południu” i teleturnieju „Polacy to wiedzą!”.
06.06.23, 12:15
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Play kupuje spółkę Syrion
Grupa Play działająca na rynku telekomunikacyjnym w Polsce, nabyła 100 proc. udziałów operatora telekomunikacyjnego Syrion z siedzibą w Żorach.
06.06.23, 11:19
| telewizja / VOD » ludzie
Bogusław Kisielewski nie będzie Prezesem Grupy Kino Polska
Bogusław Kisielewski, Dyrektor Generalny Grupy Kino Polska, przekazał Grupie decyzję o swojej rezygnacji ze stanowiska oraz z zasiadania w Zarządach spółek Kino Polska TV oraz Stopklatka.
06.06.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Logo Music Box przez cały czerwiec w kolorach tęczy
Po raz trzeci kanał Music Box dołączył do Pride Month, aby wesprzeć społeczność LGBTQ+. Na antenie pojawi się m.in. tęczowa playlista, a także talk-show.
05.06.23, 16:00
| telewizja / VOD » informacje
Vectra wprowadza do oferty usługę FilmBox+
Vectra rozszerza ofertę aplikacji i serwisów SVOD o produkt z portfolio Grupy Kino Polska. Dzięki serwisowi FilmBox+ abonenci będą mogli oglądać seriale, filmy i kanały na żywo, z dowolnego miejsca i na wielu urządzeniach. 
05.06.23, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
WebTalk odpowiada za obsługę marki Hertz Polska
Do grona Klientów agencji WebTalk dołączyła marka Hertz Polska, lider jakości w kategorii wypożyczalni samochodowych. W ramach nawiązanej współpracy agencja odpowiada za obsługę marki w digitalu.
05.06.23, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
Otwarte okno Polsat Box z okazji Dnia Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka Polsat Box udostępnił bez dodatkowych opłat kanały z rozrywką dla najmłodszych widzów. W ramach otwartego okna do 30 czerwca br. platforma udostępni nawet pięć kanałów: Da Vinci, Disney Channel, Disney Junior, Disney XD, Nick Jr.
05.06.23, 06:30
| telewizja / VOD » ludzie
Tomasz Jędruchów korespondentem TVP w Pradze, Piotr Kućma kieruje placówką korespondencką w Kijowie.
Tomasz Jędruchów od 15 czerwca br. będzie korespondentem TVP w Pradze, natomiast Piotr Kućma kieruje od 1 czerwca placówką korespondencką w Kijowie.
04.06.23, 19:57
| telewizja / VOD » informacje
Dwa światy, dwie rzeczywistości. W TVN Marsz 4 czerwca, a w TVP INFO I Ogólnopolska Parada Kół Gospodyń Wiejskich
Marsz 4 czerwca, który przeszedł ulicami Warszawy,  był szeroko pokazywany i komentowany w części mediów. 
04.06.23, 14:08
| telewizja / VOD » informacje
TVP HD odkodowany dla abonentów Orange IPTV
Przez cały czerwiec br. program TVP HD będzie odkodowany dla abonentów sieci Orange, którzy posiadają pakiet Optymalny lub pakiet Orange Love Standard w technologii kablowej (IPTV).
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji czasopism naukowych

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty
Konkursy
do 07.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.