03.09.19, 18:38

Ile czasu spędzamy w Internecie?

Fot.: materiały prasowe

Smartfony towarzyszą nam dziś niemal wszędzie. Całodobowy dostęp do sieci sprawia, że uzależnienie od internetu staje się coraz większym problemem wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Kiedy warto pomyśleć o ograniczeniach? Ile czasu spędzamy w internecie? Gdzie przebiega granica uzależnienia?

W zależności od zainteresowań, charakteru pracy i specyfiki naszego życia prywatnego, uzależnienie od internetu można postrzegać w bardzo różny sposób. Dla jednych jest to noc zarwana na graniu w gry komputerowe, a dla innych kilka minut dziennie spędzonych na przeglądaniu Facebooka. Sprawdźmy więc, jak wyglądają statystyki.

Ile procent Polaków korzysta z internetu?

Zacznijmy od tego, jak wielu Polaków korzysta na co dzień z internetu. Według badań GUS przeprowadzonych w 2018 roku, aż 84% gospodarstw domowych ma już dostęp do sieci. Respondenci, którzy nie korzystają z internetu, jako powód takiego stanu rzeczy wskazywali przede wszystkim brak potrzeb lub odpowiednich umiejętności. Taki wynik plasuje nasz kraj nieco poniżej europejskiej średniej. Niekwestionowanym liderem jest tutaj Holandia, gdzie już 98% wszystkich gospodarstw domowych łączy się z siecią. Najgorzej wypada Bułgaria z wynikiem na poziomie 72%.

Ile czasu spędzamy w internecie?

Wiedząc już, ile procent Polaków ma dostęp do internetu, warto sprawdzić jak często jest on wykorzystywany. Według badania Gemius/BPI, które przeprowadzono w lutym 2018 roku Polacy surfują po sieci średnio przez 2 godziny i 6 minut dziennie. Daje to ponad 766 godzin w skali całego roku. Brzmi niewinnie? Przeliczmy to na dni. Wychodzi na to, że ten uśredniony wynik to niemal 32 doby!

Ile czasu młodzież spędza w internecie?

Do jeszcze większej refleksji nad uzależnieniem od Internetu skłania przeprowadzone w 2018 roku badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przygotowane przez CBOS. Ponad połowa respondentów stwierdziła, że ich dzieci lub wnuki spędzają zbyt dużo czasu w sieci. Dotyczy to przede wszystkim młodzieży w wieku od 13 do 15 lat. Sformułowanie „zbyt dużo” można jednak interpretować na różne sposoby. Na szczęście zostało to doprecyzowane. Zdaniem respondentów badania CBOS chodzi o około 25 godzin tygodniowo.

Czy to już uzależnienie od internetu?

Komunikatory internetowe, gry online i media społecznościowe potrafią wciągnąć nas bez reszty. Znając powyższe dane, na pewno łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie o to, czy nasza obecność w sieci mieści się w normach. Nie będzie to jednak tożsame z kwestią uzależnienia od internetu. Tutaj będzie nam potrzebny znacznie bardziej pogłębiony rachunek sumienia.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 05.01.25

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

do 04.01.25

Do wygrania gra planszowa marki Granna.

do 03.01.25

Do zdobycia jedna gra planszowa.

Polecamy