15.11.19, 08:00

Marta Niemira: Eksplozja popularności podcastów czeka nas w 2020 roku (część I)

Marta Niemira
Fot.: archiwum rozmówcy

Rozmowa z Martą Niemirą, założycielką agencji SŁUCHAM, m.in. o polskim rynku podcastów i jego perspektywach.

Kuba Wajdzik: Naszą rozmowę rozpocznijmy od nakreślenia jak wygląda w Polsce rynek podcastów, zwłaszcza na tle innych rynków europejskich?

Marta Niemira, założycielka agencji SŁUCHAM: Według badania firmy Voxnest, czyli właściciela platformy Spotify, Polska ma najszybszą dynamikę wzrostu słuchaczy w całej Europie, a szóstą najszybszą na świecie! Mówi się, że jest to przyrost liczby słuchaczy nawet w wysokości 40 proc. każdego miesiąca. Nie oznacza to jednak, że już jesteśmy w czołówce krajów europejskich, które pokochały podcasty. Z bardzo wysokim współczynnikiem słuchalności podcastów mamy do czynienia w krajach skandynawskich. Tam podcastów regularnie słucha już 31 proc. Norwegów (około 1 mln osób), 35 proc. Szwedów (około 3 mln osób) i 24 proc. Finów (1 mln osób).

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na naszych najbliższych sąsiadów - Niemców. Mimo, że odsetek osób słuchających regularnie podcastów to “marne” 22 proc., w praktyce oznacza to około 17 mln regularnych słuchaczy. Uwagę przyciąga również profil niemieckich słuchaczy. 35 proc. słuchaczy deklaruje zarobki na poziomie powyżej 3 tys. euro miesięcznie. Co ciekawe, wśród osób, które podcastów nie słuchają takie zarobki deklaruje tylko co piąta osoba.

Według badania Storytel przeprowadzonego przez Nielsena dotyczących polskiego rynku, znajomość terminu “podcast” deklarowało w końcówce 2018 roku 65 proc. internautów (około 20 mln osób), 25 proc. internautów (nieco ponad 7 mln osób) przesłuchało w życiu chociaż jeden podcast, a niecałe 4 mln osób zaś słucha podcastów regularnie. Mało? Może i mało - ale pamiętajmy o dynamice! Tylko w ostatnim roku liczba słuchaczy na Spotify wzrosła o 300 proc., a to 2019 rok nazywany jest przedsionkiem do polskiego boomu. Z niecierpliwością czekam na styczeń i wyniki zamykające bieżący rok.

KW: Tematyka podcastów ostatnio pojawia się często w informacjach medialnych. Czy mamy w Polsce już bum na podcasty?

M.N.: Nie nazwałabym tego jeszcze boomem - wierzę, że zachowując obecną dynamikę wzrostu tego medium w naszym kraju, prawdziwa eksplozja popularności tego medium czeka nas w 2020 roku. Olbrzymi wkład w propagowanie podcastów w Polsce ponosi Spotify, nieustannie ulepszając swoją ofertę podcastów (poprzez upraszczanie modelu emisji dla Twórców) i pracując nad aplikacją tak, by podcasty były coraz lepiej w aplikacji widoczne. Niemałą rolę odgrywają też media lifestylowe, w których każdego dnia można przeczytać o podcastach coś nowego, po polsku. Popularne serwisy, takie jak natemat.pl czy Elle, polecają już w artykułach swoich ulubionych twórców, wizytówki Twórców pojawiają się też w prasie drukowanej w formie comiesięcznych “polecajek”. Twórcy podcastów goszczą też w telewizji, zarówno w śniadaniówkach, jak i bardziej wymagających formach przykładem może być tu Marcin Myszka, autor podcastu „Kryminatorium”, który w tym sezonie jest prowadzącym programu kryminalnego w telewizji CBS Reality. 

Wszystkie te, coraz bardziej zintensyfikowane działania prowadzą do tego, że prawdziwego boomu i “roku podcastów” możemy się spodziewać z olbrzymim prawdopodobieństwem już w przeciągu kilku, maksymalnie kilkunastu miesięcy.

KW: Czy podcasty w Polsce i Europie są chętnie wykorzystywane przez marketingowców, czy to dopiero melodia przyszłości?

M.N.: Europa i świat są już bardzo zaawansowane reklamowo jeśli chodzi o wykorzystanie podcastów. Według IAB, w samych tylko Stanach w 2021 roku rynek reklamowy w podcaście ma przekroczyć 1 miliard dolarów. Europa jest nieco bardziej oszczędna, ale wciąż te liczby imponują. Przykładowo, w 2017 r. brytyjscy marketerzy wydali na programatik w podcastach niemal 180 milionów funtów, notując 85 proc. wzrost wydatków vs 2016. 

Polska zaczyna się rozwijać w tym segmencie - pojawiły się pierwsze współprace, sponsoringi i kilkuodcinkowe kolaboracje. W SŁUCHAM w ostatnich dniach zrealizowaliśmy we współpracy z marką SHOWROOM, pierwszy polski brandowy podcast, który jest komplementarną częścią ogólnopolskiej kampanii marki na temat różnic i podobieństw między kobietami. Niemniej, takich realizacji w porównaniu do innych mediów, jest relatywnie niewiele - przez co jest to olbrzymia szansa dla marketerów - przy tak lawinowo rozwijającym się rynku wyłącznie kwestią najbliższych kilkunastu miesięcy jest zapełnienie podcastów reklamami. Każda marka, która teraz pojawi się w mądry sposób w podcaście, będzie odebrana przez słuchaczy jako ta śledząca i dyktująca trendy, a przez to znacznie lepiej zapamiętana.

KW: Agencja chce wspierać rozwój polskiego rynku podcastu. Jakie plany w tym zakresie ma Słucham na najbliższe miesiące?

M.N.: Przede wszystkim stawiamy na edukację w zakresie marketingu w podcastach.

Pracuję zarówno z klientami - agencjami, domami mediowymi i przedstawicielami marek. Uczę ich, jak wygląda rynek, co można zrobić, jak to zrobić dobrze i efektywnie, jak nie przepłacić, jak z takiej współpracy wyciągnąć jak najwięcej przy jak największym zadowoleniu twórcy i jego lub jej słuchaczy. Dziennie odbywam takich miniszkoleń nawet kilka i czuję, że lada moment każdy marketer w branży natknie się na ten segment.

Z drugiej strony, pracuję z twórcami. Ich także edukujemy w zakresie współpracy z markami, wycen, strategii podejmowania współpracy, aż po samą realizację. Realizując projekty zależy mi na tym, aby zarówno marketer i jak i twórca był zadowolony. Przede wszystkim jednak dbamy o poziom projektów - bo dzięki temu zadowoleni są nie tylko marketerzy i twórcy, ale przede wszystkim słuchacze, którzy czują, że są traktowani poważnie, a usługa czy produkt promowana przez ulubionego twórcę jest rzeczywiście przeznaczona dla słuchacza konkretnego kanału.

KW: Słucham współpracuje z twórcami. Czy są oni chętni na pomoc i wsparcie merytoryczne?

M.N.: Odnoszę wrażenie, że Twórcy są bardzo głodni wiedzy. W Polsce coraz popularniejsze stają się przeróżne szkolenia i konferencje (na wrześniową, poznańską konferencję z okazji Międzynarodowego Dnia Podcastu wejściówki sprzedały się w przeciągu jednego weekendu!) związane z podcastami, które są dedykowane są w większości twórcom. Ja sama odbywam sporo rozmów z osobami tworzącymi podcasty, którzy są ciekawi, jak mogą polepszać swoje podcasty po to, by spełniać oczekiwania marek i słuchaczy. Powiedziałabym, że jest to grupa bardzo otwarta i chętna do wdrażania rekomendacji.

WKRÓTCE II CZĘŚĆ WYWIADU. 

Komentarze

Powiązane

22.03.23, 12:42
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Studio Biznes. Karolina Hytrek-Prosiecka gospodynią programu wideo Gazeta.pl w nowej odsłonie
Od środy, 22 marca br. „Studio Biznes” (program wideo Gazeta.pl) emitowany jest w nowej szacie graficznej. Od marca br. jego gospodynią jest Karolina Hytrek-Prosiecka.
20.03.23, 10:42
| radio » informacje | internet » informacje
Dobra robota: zarobki. Marcin Łukasik gospodarzem specjalnego sezonu podcastu Pracuj.pl
Zespół Pracuj.pl przygotowuje specjalny sezon podcastu „Dobra robota”. Najnowsza seria związana jest z kampanią zatytułowaną „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać”.
19.03.23, 13:00
| internet » informacje
Spółka FORIGI rozwija platformę do zarządzania treścią w internecie
FORIGI, LegalTech wyspecjalizowany w usuwaniu bezprawnych treści z Internetu, przygotowuje się do wzrostu. Spółka pozyskała kilkunastu klientów i zakończyła z sukcesem pierwszą rundę finansowania.
17.03.23, 06:30
| internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Brand24 rozważa pozyskanie inwestora
Wrocławska spółka Brand24 chce przeanalizować możliwość pozyskania partnera, który przyspieszyłby dynamiczny rozwój firmy na rynkach zagranicznych.
15.03.23, 14:27
| internet » informacje
Ringier Axel Springer Polska łączy redakcje et Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin
Od kwietnia br. Ringier Axel Springer Polska połączy redakcje Onet Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin. Na czele zespołu stanie Dominika Olszyna-Kniaź, dotychczasowa redaktorka naczelna Onet Lifestyle i Onet Kultura. 
13.03.23, 16:00
| internet » informacje
Halo, tu bank. Podcast BGK w języku migowym
„Halo, tu bank” to autorski projekt Banku Gospodarstwa Krajowego, który ma uczyć o zrównoważonym rozwoju i angażować społeczność do udziału w wyzwaniach w tym temacie. Jest to pierwszy podcast firmowy przetłumaczony na polski język migowy.
13.03.23, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje
Onet nawiązuje współpracę podcastową i muzyczną z Radiem 357
W piątek 10 marca br., aplikacja Onet Audio wzbogaciła się o podcasty przygotowane przez zespół Radia 357. Do najpopularniejszych podcastów w Polsce dołączy ponad 80 odcinków podcastów Radia 357.
09.03.23, 19:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Słynne głosy w nowej kampanii platformy Audioteka
8 marca br. miała miejsce premiera nowego spotu reklamowego Audioteki. Krótki klip zabiera widza w animowaną podróż przez historie i gatunki, które można poznać dzięki produkcjom dostępnym w katalogu marki. 
09.03.23, 16:00
| internet » ludzie
Magdalena Wysocka na czele zespołu Programmatic w Grupie OLX
Grupa OLX zmianach wprowadza zmiany organizacyjne w strukturze zespołu programmatic. Do tej pory każdy z rynków europejskich OLX, m.in. Polska, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Portugalia w obszarze programmatic obsługiwany był przez osobne, samodzielne zespoły zarządzane na szczeblach lokalnych.
09.03.23, 12:00
| internet » ludzie
Piotr Kozłowski redaktorem naczelnym serwisu Autoswiat.pl od kwietnia
Piotr Kozłowski przechodzi do redakcji Autswiat.pl i od 1 kwietnia 2023 r. obejmie funkcję redaktora naczelnego serwisu. Z kolei Robert Rybicki, dotychczasowy szef redakcji, obejmie nowe stanowisko menedżera ds. paid content i lead generation w Autoswiat.pl.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.