02.12.19, 08:00
Młody Piłsudski, Archiwista, Voice Senior w zimowej ramówce TVP
W zimowej ramówce Telewizji Polskiej pojawią się nowości i kontynuacje znanych programów. Najważniejszą premierą będzie niewątpliwie serial „Młody Piłsudski”.
Najważniejszą nowością jesiennej ramówki TVP będzie niewątpliwie serial historyczny „Młody Piłsudski” (od 8 grudnia, niedziele o godz. 20.15 w TVP1). Produkcja opowiada o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Głównym bohaterem jest młody Józef Piłsudski, jego rodzina i najbliżsi przyjaciele – późniejsi premierzy i prezydenci. Akcja serialu toczy się w Wilnie, Petersburgu, Łodzi, Warszawie i Krakowie. „Młody Piłsudski” to koprodukcja TVP i Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Serial dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Producentem artystycznym jest Jarosław Sokół. Razem z Ewą Wencel są współautorami scenariusza, który wyreżyserował Jarosław Marszewski. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Grzegorz Otrębski. W pozostałych rolach występują: Ewa Wencel, Sebastian Cybulski, Marek Kalita, Urszula Grabowska, Mariusz Kiljan, Zuzanna Zielińska, Joanna Kuberska, Karol Pocheć i inni.
Na ekrany powraca „Blondynka”. Jedynka pokaże osiem odcinków ósmego sezonu serialu w piątki o godz. 20.30. Tym razem w roli tytułowej występuje Marta Żmuda Trzebiatowska. Nowy sezon wyreżyserował Mirosław Gronowski. W obsadzie występują, m.in.: Krzysztof Gosztyła, Izabela Dąbrowska, Andrzej Grabowski, Hanna Śleszyńska, Olaf Lubaszenko, Grzegorz Małecki, Sławomir Pacek, Kamil Kula.
4 stycznia 2020 r. w ofercie TVP1 pojawi się program podróżniczy „Polskie Ślady” relacjonujący wyprawę Krzysztofa Puternickiego, który autem przemierza Europę i Afrykę. Jego wyprawa trwająca pięć miesięcy, liczy 33 tysiące kilometrów i wiedzie przez terytoria 38 państw. Projekt stanowi cykl spotkań z naszymi rodakami i obcokrajowcami, którzy związani są z Polską i jej kulturą. Pierwszy etap podróży trwa sześć tygodni i obejmie 16 państw europejskich. Następna część podróży będzie wiodła przez kraje Afryki Zachodniej. Emisja w soboty o godz. 12.00.
Na ekrany powraca także drugi sezon reality show „Sanatorium miłości” (10 odcinków). Emisja od 5 stycznia w niedziele o godz. 21,15.
Nowością będzie serial kryminalny „Archiwista” (od 10 stycznia w piątki o godz. 21.30) w reżyserii Macieja Żaka. W tytułowej roli pracownika policyjnego archiwum, obdarzonego ponadprzeciętną pamięcią i wyjątkową inteligencją, wystąpi Henryk Talar. W rozszyfrowywaniu dawnych, nierozwiązanych spraw partnerować mu będzie młoda, ambitna policjantka Zuza – w tej roli Paulina Gałązka. Każdy odcinek „Archiwisty" opowiada historię innego zabójstwa, a akcja serialu rozgrywa się w Żyrardowie i jego okolicach. Inspiracją do historii przedstawianych w serialu, były autentyczne, nierozwiązane sprawy zabójstw.
W ofercie TVP2 znajdzie się zapowiadany „Voice Senior” (od 7 grudnia w soboty o godz. 20.05, cztery odcinki). Ponad 20 utalentowanych wokalnie uczestników, którzy ukończyli 60. rok życia, zaprezentuje się podczas Przesłuchań w Ciemno przed trenerami, legendami polskiej muzyki – Alicją Majewską, Urszulą Dudziak, Markiem Piekarczykiem oraz Andrzejem Piasecznym. Do kolejnego etapu – Półfinału, przejdzie 16 uczestników, po czterech w drużynie każdego z muzycznych opiekunów. Ostatecznie w Wielkim Finale wystąpi ośmioro najlepiej śpiewających seniorów, którzy walczyć będą o tytuł Najlepszego Głosu w Polsce, 50 tys. zł oraz wycieczkę marzeń o wartości 30 tys. zł. O tym, kto zwycięży pierwszą polską edycję „The Voice Senior”, zdecydują widzowie biorący udział w głosowaniu SMS.
W soboty od 28 grudnia o 11.55 i 12.30 pojawi się trzynastoodcinkowy dokument fabularyzowany „Pasjonaci” opowiadający historię osób niewidomych i niedowidzących – aktorów Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego Teatru (ITAN)
w Krakowie. Serię reżyseruje jej pomysłodawca Artur Dziurman – jednocześnie założyciel Teatru ITAN – jedynej w Polsce profesjonalnej sceny skupiającej osoby niewidome.
Od stycznia na ekrany powraca „The Voice Kids 3” w soboty o godz. 20.05. W roli mentorów, którzy pomogą rozwijać talent młodych uczestników, ponownie widzowie będą mogli zobaczyć Cleo, Dawida Kwiatkowskiego oraz Tomsona i Barona z zespołu Afromental. Gospodarzami trzeciej edycji programu będą Tomasz Kammel z debiutującą w roli prowadzącej muzyczny show Idą Nowakowską oraz Jan Dąbrowski i Antek Scardina.
Na antenie zadebiutuje też serial familijno-komediowy „Lepsza połowa”. Opowiada on o perypetiach grupy przyjaciół, którzy wspierają się wzajemnie w pokonywaniu codziennych wyzwań. Wspólnym mianownikiem dla ich niełatwych relacji rodzinnych i przyjacielskich jest dążenie do osiągnięcia życiowej harmonii. W produkcji występują, m.in.: Artur Żmijewski, Iza Kuna, Anna Dereszowska, Tomasz Karolak, Weronika Książkiewicz, i Wojciech Mecwaldowski, Piotr Adamczyk. Nowa produkcja Telewizji Polskiej, zrealizowana według pomysłu Krzysztofa Landsberga i Rafała Kolikowa, nawiązuje do emitowanej w 2018 r. „Trzeciej Połowy”. Oba seriale łączy także reżyser, Kristoffer Rus oraz scenarzyści: Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski. Autorami zdjęć są Dominik Danilczyk i Jan Rus Słomiński. Słowa do tytułowej piosenki „Lepsza połowa” napisał Adam Nowak, a muzykę skomponował Karim Martusewicz. Emisja w poniedziałki i wtorki o godz. 21.50.
Na ekrany powraca popularny przed laty teleturniej w nowym wydaniu. Oparty na amerykańskim formacie Jeopardy!”, „Va banque” to program, w którym uczestnicy muszą popisać się wiedzą i refleksem. Troje zawodników odpowiada na pytania, wybierając je z sześciu kategorii tematycznych i kwotowych. Charakterystycznym elementem programu jest to, że „pytania” zapisane są na tablicy w formie zdań twierdzących, a zadaniem uczestnika jest podanie odpowiedzi w formie pytania. W finale wszyscy uczestnicy dostają to samo pytanie, ale wcześniej muszą obstawić stawkę z kwoty, którą zgromadzili w dwóch rundach. Gospodarzem programu będzie Przemysław Babiarz, a teleturniej będzie emitowany od poniedziałku do piątku o godz. 18.30.
Komentarze