24.01.20, 08:00

Janusz Bulak: Rynek e-prasy w Polsce dopiero raczkuje

Janusz Bulak
Fot.: archiwum rozmówcy

Rozmowa z Januszem Bulakiem, CFO Publico 24, właścicielem e-kiosku Publico24 Newsstand, m.in. o tym, czy cyfrowy świat jest szansą da prasy, kiosku cyfrowym oraz o rozwoju e-prasy w Polsce.

Kuba Wajdzik: Naszą rozmowę rozpocznijmy od wyjaśnienia czym jest Publico24 Newsstand?

Janusz Bulak: Publico24 Newsstand to cyfrowy kiosk oferujący dostęp do e-prasy z każdego miejsca oraz na różnych urządzeniach. Jako pierwsi wprowadziliśmy też dostęp do najlepszej prasy w modelu subskrypcji, która pozwala na czytanie wielu gazet i magazynów za jedną stałą i niską cenę.

KW: Coraz częściej słyszy się o zamykaniu tytułów prasowych. Czy cyfrowy świat jest dla nich rzeczywiście szansą?

JB: Tak, media cyfrowe mogą wspomóc sprzedaż prasy oferując kolejny model dystrybucji, a w ten sposób pozyskać nowych czytelników. Prasa tradycyjna oraz cyfrowa może się świetnie uzupełniać oraz wspierać nawzajem. Dodatkowo, prasa cyfrowa oferuje bardzo duże możliwości reklamowe, dzięki innowacjom, jakie wprowadza oraz dokładne targetowanie odbiorcy, co może wpłynąć na przychody wydawców.

KW: Jak nasz rynek prasy cyfrowej na tle Europy?

JB: Rynek e-prasy w Polsce, w porównaniu z tym europejskim dopiero raczkuje. Jednak świadomość czytelników jest coraz większa i dzięki temu rozpoznawalność usługi cały czas rośnie. W Europie i Stanach Zjednoczonych możemy zaobserwować migrację czytelników do Internetu i na urządzenia mobilne, co także, ale z opóźnieniem nastąpi w Polsce. Obserwujemy, że stale rośnie liczba użytkowników płatnych serwisów, głównie osób czytających dzienniki na urządzeniach mobilnych. Nie są to to jeszcze ilości takie jak w Europie Zachodniej, jednak ich liczba stale rośnie. Tytuły, które nie wykorzystują obecności w sieci, muszą liczyć się z poważnymi stratami udziałów w rynku. Warto przy tym zaznaczyć, że wprowadzenie cyfrowej wersji „Financial Times” było sukcesem. Bowiem dzisiaj 2/3 jego czytelników wybiera wersję cyfrową, a gazeta ma 500 tys. cyfrowych subskrypcji. Ten sam przypadek dotyczy „The Guardian”, który po wprowadzeniu wersji cyfrowej zanotował 24 proc. wzrost przychodów i tym momencie ma 9 mln czytelników (liczba, jakiej gazeta nie osiągnęła wcześniej). W Polsce także rośnie liczna czytelników deklarujących regularne czytanie wydań internetowych, dlatego wydawcy powinni skupić się na rozwoju platform w sieci.

KW: Czy trudno było przekonać wydawców do współpracy z Publico24 Newsstand?

JB: Stale prowadzimy rozmowy z nowymi wydawcami oraz intensywnie pracujemy, aby dołączali do naszej platformy. Aktualnie współpracujemy z ponad 110 tytułami, jednak do końca 2020 r. chcemy mieć ich ponad 300. Pokazujemy wydawcom naszą technologię oraz infrastrukturę i wskazujemy, jakie oszczędności może im dać dołączenie do Publico24 Newsstand.

KW: Na jakie największe trudności napotykaliście przy tworzeniu kiosku cyfrowego?

JB: Stworzenie kiosku cyfrowego to oczywiście dużo wyzwań. Od części programistycznej i dostosowania rozwiązania dla wygody użytkownika, po pozyskanie wydawców, aż po dotarcia do odbiorców zainteresowanych czytaniem prasy. Jesteśmy startupem, dlatego cały czas się uczymy. Nie poddajemy się i wierzymy, że nasz projekt zrewolucjonizuje rynek prasy w Polsce.

KW: Wśród modeli udostępniania tytułów prasowych dominują przede wszystkim dwa sposoby: abonament i zakup pojedynczego wydania. Który model cieszy się największym zainteresowaniem odbiorców?

JB: Na świecie coraz większą popularnością cieszy się subskrypcja, co widzimy po takich usługach jak Netflix czy Spotify. To samo tyczy się prasy. Jako czytelnicy chcemy mieć dostęp do rozmaitej prasy, ponieważ mamy różnorodne zainteresowania. Posiadania subskrypcji oznacza wygodę, bo wszystko mamy w jednym miejscu i jednej cenie.

KW: Jakiego typu czasopisma cieszą się największym zainteresowaniem odbiorców?

JB: Najbardziej poczytne są czasopisma lifestylowe, opisujące zdrowy tryb życia, ukazujące ciekawą i zróżnicowaną kuchnię. Widzimy także duże zainteresowanie prasą motoryzacyjną oraz czasopismami nakierowanymi na wystrój wnętrz. Warto w tym miejscu zauważyć, że mamy coraz bardziej różnorodne zainteresowania. Z tego powodu coraz ciężej nam kategoryzować czytelników. 

KW: Czy możemy podsumować, że kiosk cyfrowy przyjął się na dobre wśród polskich użytkowników?

JB: Tak, mamy coraz więcej nowych użytkowników, a naszym wyzwaniem jest dotarcie do nowych odbiorców i przedstawienie im zalet naszego rozwiązania.

KW: Jakie są plany firmy na 2020 rok?

JB: W nowym roku dalej jeszcze mocniej kładziemy nacisk na współpracę z nowymi wydawcami, ponieważ chcemy mieć bardzo różnorodny wybór prasy w naszym kiosku. Dodatkowo, myślimy o wprowadzeniu naszego rozwiązania jako pakietu benefitów, które pracodawca może zaoferować swojemu pracownikowi.

KW: Dziękuję za rozmowę.

 

Janusz Bulak
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Entuzjasta dobrego dziennikarstwa i pasjonat nowych technologii. Prezes spółki P247, która oferuje dostęp do prasy cyfrowej poprzez e-kiosk Publico24 Newsstand.

Komentarze

Powiązane

20.03.23, 06:30
| prasa » informacje
Wyniki finansowe Agory w IV kwartale 2022 r.: przychody spadły o 6 proc.
Wyniki Grupy Agora w IV kwartale 2022 r. nadal pozostawały pod presją warunków gospodarczych i rosnących kosztów operacyjnych, na które dodatkowo negatywnie wpłynęły zdarzenia jednorazowe.
20.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 marca?
19.03.23, 13:52
| prasa » informacje
Uroczysta gala plebiscytu Superbohaterka Wysokich Obcasów 2022 już 20 marca
Redakcja „Wysokich Obcasów” 20 marca br. ogłosi, kto zostanie Superbohaterką 2022 roku. Finałowa gala plebiscytu odbędzie się w warszawskim Teatrze Studio. 
19.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 marca?
18.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 marca?
17.03.23, 07:30
| prasa » informacje
Fundusz na rzecz ukraińskich mediów podsumowuje swoje działania
W marcu 2023 r. minęło 12 miesięcy, od kiedy dziennikarze z Polski, Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii powołali Fundusz na rzecz ukraińskich mediów (Ukrainian Media Fund, UMF), by pomóc przetrwać mediom w Ukrainie.
17.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 marca?
16.03.23, 12:15
| prasa » informacje
GLAMOUR zmienia na wszystkich rynkach swój logotyp
Marka GLAMOUR (Burda Media Polska) zmienia logotyp na wszystkich rynkach, na których występują jej magazyny i serwisy. Zmiana logotypu to również nowe otwarcie i wyznaczenie kierunku, w którym brand ma zmierzać w najbliższych latach.
16.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 marca?
15.03.23, 11:23
| prasa » informacje
Kupony rabatowe na Stylowe Zakupy w Twoim Stylu i Pani
Akcja „Stylowe Zakupy” potrwa sześć dni na przełomie marca i kwietnia br. Kupony rabatowe pojawią się w magazynach Wydawnictwa Bauer - „Twoim Stylu” oraz „Pani”.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.