30.07.20, 08:00
Słynny motyw gołębia pokoju do kupienia. Rysunek Pabla Picassa w licytacji internetowej
Dzieło światowej sławy artysty, Pabla Picassa, po raz pierwszy w Polsce kupić można będzie jedynie za pośrednictwem Internetu. Wartość dzieła szacowana jest na 300 tys. zł. To rysunek, na którym twórca przedstawił swój słynny motyw gołębia pokoju. Dzieło pojawi się na aukcji online organizowanej przez DESA Unicum.
Setki prac autorstwa najwybitniejszych twórców wylicytować można na aukcjach online. Podczas pierwszej tego typu aukcji, organizowanej przez DESA Unicum w czerwcu 2019 r., za blisko 1,3 mln zł wylicytowano dzieło „M44” Wojciecha Fangora, czyli słynne op-artowskie koło. To najwyższa kwota, jaką dotychczas uzyskano w internetowej licytacji w Polsce. Od tego czasu DESA Unicum zorganizowała ponad 50 tego typu aukcji. Pojawiały się na nich prace najwybitniejszych twórców takich jak Jan Tarasin czy Mojżesz Kisling.
W sierpniu odbędzie się osiem wyjątkowych licytacji online. Największe emocje wzbudza wspomniane dzieło Pabla Picassa z 1961 r. Rysunek przedstawia wizerunek dwóch ptaków. Pierwszy to gołąb pokoju, jeden z najsłynniejszych motywów w twórczości Picassa. Był on ucieleśnieniem idei pacyfistycznych artysty, który był świadkiem obu wojen światowych oraz hiszpańskiej i koreańskiej wojny domowej. Każdy z tych konfliktów wpłynął z ogromną siłą na rozwój jego twórczości. Drugim ptakiem jest sowa, symbolizująca grecką boginię Atenę, będącą opiekunką mądrości, ale również i wojny. Na sierpniowych aukcjach online pojawią się również prace na papierze takich twórców jak Victor Vasarely czy Wojciech Fangor, których dzieła sprzedają się za milionowe kwoty. Ciekawą propozycją będą prace polskich klasyków ilustracji takich jak Józef Wilkoń i Antoni Uniechowski, ale też aukcja plakatu turystycznego, czy unikatowego warszawskiego rzemiosła.
Zupełnie wyjątkowa ma być licytacja dzieł twórców związanych z gronem Ecole de Paris. Wśród nich znajdą się Henryk Hayden, czy Jakub Zucker, czyli artyści o międzynarodowej renomie. Pojawi się również obraz Meli Muter. Prezentowane dzieło jest niezwykle rzadkim przykładem plenerowej pracy artystki. Powstało ono w oddaleniu od jej stałego miejsca zamieszkania, podczas pobytu w Bretanii. Muter uchwyciła widok z miasteczka Carprentras, w którym wynajmowała pokój.
Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk
Przejdź do ofertySpecjalista ds. promocji czasopism naukowych
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa
Przejdź do ofertykierowniczka/kierownik działu PR
Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka | Warszawa
Przejdź do ofertyDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
21-22.09. 2023 r., Rzeszów.
Komentarze