05.10.20, 09:37

Radek Rak zdobywcą Nagrody Nike 2020

Logo NIKE
Fot.: materiały prasowe

4 października br. ogłoszono laureata 24. edycji Nagrody Literackiej Nike, którym został Radek Rak za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Nike Czytelników odebrała Joanna Gierak-Onoszko, autorka reportażu "27 śmierci Toby’ego Obeda". Finałową galę konkursu prezentowała na żywo w TVN24 oraz online Wyborcza.pl.

Radek Rak, 33-letni pisarz, na co dzień pracujący jako weterynarz, odebrał Nike 2020, najważniejszą polską nagrodę literacką za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" (Wydawnictwo Powergraph) - opowieść o przywódcy rabacji galicyjskiej. Rak łączy w niej prawdziwe i zmyślone fakty na temat życia chłopskiego przywódcy, kontekst historyczny i elementy fantastyczne. "Baśń o wężowym sercu" to pierwsza od pięciu lat nagrodzona Nike powieść.

Przewodniczący jury Nagrody Nike, prof. Paweł Próchniak, podkreślał w laudacji, że nagrodzona książka Raka "przypomina też o potrzebie mitu, podpowiada, że pod powierzchnią rzeczywistości – u podszewki rzeczy, w ciemności fastrygowanej plączącą się fosforescencją – pulsują dawne mitologie, zapomniane klechdy, tajemnicze fabulacje". "Słychać w Baśni o wężowym sercu różne echa i tony literatury. Podskórnie pracują w niej głosy wielu pisarzy – wzięte pod włos, rozwibrowane, twórczo przejęte, przetopione w metal lżejszy od powietrza" – mówił Próchniak. – "Radek Rak podał nam kubek tamtej wody – pożywnej, orzeźwiającej wody mitu, wody tajemnicy. Nie wiem, czy od literatury można oczekiwać czegoś więcej".

3 października "Gazeta Wyborcza" i Wyborcza.pl ogłosiły wybór swoich odbiorców w plebiscycie Nike Czytelników. Nagrodę tę otrzymała Joanna Gierak-Onoszko, autorka "27 śmierci Toby'ego Obeda" (Wydawnictwo Dowody na Istnienie), reporterskiej książki o kanadyjskich rozrachunkach z bolesną przeszłością (wcześniej finalistki Nagrody im. Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki). „Wbrew pozorom to nie książka o Kanadzie, ale o mechanizmach władzy. O tym, że gdy otwiera się drzwi do wykluczenia, dzieją się rzeczy straszne” - mówiła Gierak-Onoszko, odbierając Nike Czytelników 4 października br.

Gala finałowa Nagrody Literackiej Nike 2020, z uwagi na sytuację związaną z pandemią, odbyła się w formule hybrydowej - w spotkaniu organizowanym tradycyjnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie wzięli udział wyłącznie finaliści konkursu, wydawcy, jurorzy i prowadząca Grażyna Torbicka oraz organizatorzy. Publiczność mogła oglądać transmisję na żywo - na antenie TVN24 i w internecie na Wyborcza.pl. Motywem przewodnim imprezy były filmowe adaptacje książek nominowanych w poprzednich latach do Nagrody Nike.

W tegorocznej, 24. już edycji Nagrody Literackiej Nike do finałowej siódemki nominowani zostali - oprócz Radka Raka i Joanny Gierak-Onoszko - także: Agnieszka Dauksza za książkę "Jaremianka" (Wydawnictwo Znak), Piotr M. Majewski - "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" (Wydawnictwo Krytyka Polityczna), Paweł Piotr Reszka - "Płuczki" (Wydawnictwo Agora), Monika Sznajderman - "Pusty las" (Wydawnictwo Czarne) oraz Filip Zawada - "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" (Wydawnictwo Znak).

W jury Nagrody Nike zasiadali: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący jury) i Szymon Rudnicki. Swoją decyzję jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca Nike otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 r. w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.
Organizatorami konkursu są Fundacja Nagrody Literackiej „NIKE” i „Gazeta Wyborcza”, fundatorem Fundacja Agory.

Komentarze

Powiązane

10.05.23, 20:26
| kultura » informacje
Ryś. Król puszczy. Portret dzikiej przyrody trafi do kin
9 maja br., w warszawskim kinie ELEKTRONIK odbył się premierowy pokaz filmu o tytule "Ryś. Król puszczy" w reżyserii Laurenta Geslina. 
03.05.23, 16:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » informacje
Jan Woźnica zaprojektował zestaw LEGO Ideas Opowieści z czasów wyścigu kosmicznego
5 maja br. w sprzedaży pojawi się pierwszy zestaw LEGO Ideas zaprojektowany przez polskiego fana – Jana Woźnicę.
30.04.23, 17:00
| kultura » informacje
Męskie Granie 2023 prezentuje tegoroczny line-up
W tym roku odbędzie się już 14. edycja Męskiego Grania. Na dwóch scenach wydarzenia sponsorowanego przez markę Żywiec wystąpi prawie 80 polskich artystów reprezentujących odmienne konwencje, style i pokolenia.
29.04.23, 16:23
| kultura » informacje
Do line-upu RE:Rzeszów Festival dołączają: Rubens i Julia Wieniawa
10 koncertów polskich gwiazd, piknik kulinarny i strefa dla dzieci to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników drugiej edycji RE: Rzeszów Festival. Do ogłoszonych już nazwisk takich jak Sorry Boys, Król, Bedoes 2115 oraz T.Love, dołączają właśnie Rubens i Julia Wieniawa. W tym roku festiwal odbędzie się 28 i 29 lipca BR. na Bulwarach nad Wisłokiem.
22.04.23, 21:00
| kultura » informacje
Ladies' Jazz Festival 2023 odkrywa karty
13 koncertów w osiem dni - tak zapowiada się XIX Ladies’ Jazz Festival, który odbędzie się od 16 do 24 lipca 2023 r. w Gdyni i Wejherowie.
13.04.23, 18:41
| radio » informacje | kultura » muzyka
Premiera zremasterowanych utworów Andrzeja Zauchy w Radiu Nowy Świat
W piątek, 14 kwietnia br., w audycji „Poranna Manna” Wojciech Mann zaprezentuje mniej znane i na nowo zremasterowane utwory Andrzeja Zauchy. Radio Nowy Świat jako pierwsze wyemituje piosenki, czyli muzyczne przygody Andrzeja Zauchy z lat 80, zebrane na jednej płycie „Dwa kroki w chmurach”, której sprzedaż ruszy 22 kwietnia br.
12.04.23, 21:15
| kultura » muzyka
Ruszyła sprzedaż biletów na Męskie Granie 2023
Trasa festiwalowa Męskie Granie powraca. W ramach 14. edycji, projekt sponsorowany przez markę Żywiec, zawita do Szczecina, Poznania, Warszawy, Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Żywca. Przedsprzedaż biletów dla posiadaczy Allegro Smart! rusza 12 kwietnia, a pozostałej puli – 13 kwietnia br.
12.04.23, 15:00
| kultura » książki
Finałowa piątka w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego nominowało do finału książki czterech autorek i jednego autora. Nagroda zostanie przyznana po raz 14.
08.04.23, 09:00
| kultura » muzyka
Król, Sorry Boys oraz Piotr Zioła dołączają do lineupu Olsztyn Green Festival 2023
Organizatorzy Olsztyn Green Festival odkrywają kolejnych artystów i artystki, którzy znajdą się w programie jednego z najpiękniejszych festiwali w Polsce - Olsztyn Green Festival odbywający się w dniach 11-13 sierpnia 2023 r. Na scenie obok: Dawida Podsiadło, Rubensa, Zalewskiego, Nosowskiej, czy Brodki, wystąpią: Król, Sorry Boys oraz Piotr Zioła. 
03.04.23, 07:30
| kultura » książki
10 książek nominowanych do Nagrody im. Kapuścińskiego za najlepszy reportaż 2022 r.
Zbliża się finał 14. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, przyznawanej najlepszym książkom reporterskim minionego roku, które podejmują ważne problemy współczesności. Jury Nagrody wybrało 10 książek, spośród których wyłoniona zostanie finałowa piątka, a w maju br. ‒ laureat lub laureatka Nagrody. 
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty
Konkursy
do 25.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.