29.11.20, 13:00

Niech toną Wojciecha Bojanowskiego oraz My, naród Ewy Ewart i Jacka Stawiskiego laureatami Złotych Delfinów w Cannes

Logo TVN24
Fot.: materiały prasowe

Reportaż "Niech toną" Wojciecha Bojanowskiego i reportaż "My, naród" w reżyserii Ewy Ewart i Jacka Stawiskiego zdobyły Złote Delfiny podczas festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards 2020.

Złote Delfiny na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards są przyznawane dla najlepszych filmów korporacyjnych i dokumentacji TV. Tegorocznego Złotego Delfina w kategorii "Sprawy bieżące, problemy ludzkie i problemy społeczne" zdobył reportaż "Superwizjera" TVN24 "Niech toną" w reżyserii Wojciecha Bojanowskiego. Z kolei Ewa Ewart i Jacek Stawiski odebrali Złotego Delifna za dokument "My, naród".

Z całego serca gratuluję Ewie, Jackowi i Wojtkowi nagród zdobytych w Cannes. Obydwa dokumenty wymagały odważnego, bezkompromisowego spojrzenia na rzeczywistość. Ewa i Jacek cofają się do przełomowego dla nas 1989 roku i słynnego przemówienia Lecha Wałęsy w amerykańskim Kongresie - jest to jednak tylko pretekst, by opowiedzieć o początku naszej transformacji z zupełnie innej, nieznanej dotąd perspektywy. Natomiast Wojtek nie tylko pokazał z bardzo bliska przejmujące akcje ratunkowe prowadzone na Morzu Śródziemnym, ale poszedł w swej opowieści dalej. Po roku odnajduje cześć uratowanych osób i pokazuje jak ich marzenia o „Europie Obiecanej” wyglądają w zderzeniu z brutalną rzeczywistością. Wiem, ile pracy kosztowały te filmy Ewę, Jacka i Wojtka. Wyróżnienia zdobyli w pełni zasłużenie i cieszę się, że jurorzy docenili ich talent, profesjonalizm, pasję i doświadczenie dziennikarskie” – mówi Michał Samul, szef Pionu Informacji TVN, redaktor naczelny Faktów TVN i TVN24.”

Wojciech Bojanowski przez kilka tygodni był członkiem załogi statku Sea-Watch 3, który patroluje wody u wybrzeży Libii i próbuje ratować tych, których czeka niemal pewna śmierć.

Obraz „My, naród” Ewy Ewart i Jacka Stawiskiego powstał z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. Prapremiera filmu odbyła się 2 czerwca 2019 r. w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności, a w uroczystości wziął udział, m.in. były prezydent i jeden z głównych bohaterów wydarzeń 1989 roku Lech Wałęsa.

Narracja dokumentu Ewy Ewart i Jacka Stawiskiego zbudowana jest wokół kluczowych momentów z 1989 r., kiedy to wybory czerwcowe przyczyniły się do obalenia komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowały reakcję łańcuchową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej: od upadku Muru Berlińskiego po rozpad Związku Radzieckiego. Ukazuje także ostatnie 30 lat z perspektywy międzynarodowej, ze szczególnym naciskiem na rolę, jaką odegrały Stany Zjednoczone w transformacji w Polsce. Elementem produkcji są wspomnienia świadków oraz uczestników tych przełomowych wydarzeń. Wśród nich znaleźli się: Lech Wałęsa, Madeleine Albright, Daniel Fried, Andrew Nagórski, Joe Lieberman, Barbara Kalabińska, Thomas Simons i Aleksander Kwaśniewski. W filmie zaprezentowano liczne archiwalne zapisy historycznych wydarzeń - niektóre z nich przez lata nieodtwarzane i zapomniane.

Od 2010 r. Cannes Corporate Media & TV Awards ustanawia światowe standardy dla filmów korporacyjnych. W skład jury wchodzą laureaci Oscara i Emmy oraz specjaliści do spraw komunikacji korporacyjnej. Dotychczasowi zdobywcy nagród z pięciu kontynentów i laureaci Grand Prix z Australii, Brazylii, Francji, Holandii i Szwajcarii, czynią festiwal prawdziwie międzynarodowym.

Komentarze

Powiązane

13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
13.06.24, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
KRRiT przedłużyła w końcu koncesję kanału TVN Style
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku spółki TVN i przedłużyła o kolejny okres czasu koncesję dla kanału TVN Style.
13.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Asterix i Obelix w nowym serialu platformy Netflix. Serwis ujawnił kadr z animacji
W 2025 r. na platformie Netflix zadebiutuje pierwszy serial animowany poświęcony przygodom znanych na całym świecie Galów, czyli Astérixa i Obelixa.
12.06.24, 12:01
| telewizja / VOD » informacje
Mecze EURO 2024 w TVP1 i TVP2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Niemczech. Telewizja Polska pokaże w TVP1 i TVP2 mecze w Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1 z możliwością personalizacji odbioru dźwięku przez telewidza z pilota telewizora.
11.06.24, 13:40
| telewizja / VOD » badania rynku
3,6 mln widzów meczu towarzyskiego z Turcją
W poniedziałek, 10 czerwca br. reprezentacja Polski wygrała mecz towarzyski z Turcją. Transmisję spotkania w TVP1 w momencie najwyższej oglądalności śledziło 4,2 mln widzów.
11.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanał TVC zyskał nową oprawę i odświeżone logo
10 czerwca br., Kanał TVC (MWE Networks) pojawił się w odświeżonej oprawie graficznej. To kolejny etap zmian w portfolio grupy MWE Networks, mający na celu zmianę identyfikacji wizualnej zbliżonej do estetyki TVC Super i Antena HD.
10.06.24, 10:42
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Anna Kalczyńska w ekipie Iberionu. Poprowadzi autorski format geopolityczny
Do Iberionu dołącza Anna Kalczyńska, która poprowadzi autorski format geopolityczny. Dziennikarka w ostatnich latach związana była ze stacją TVN.
07.06.24, 08:46
| telewizja / VOD » informacje
Polska Wybiera. Eurowybory 2024. Specjalne propozycje programowe kanałów Grupy Polsat
9 czerwca br. od 19:15 na antenach Polsat News, Wydarzeniach 24 i Polsat News Polityka pojawi się wieczór wyborczy „Polska Wybiera. Eurowybory 2024”, w którym pojawią się wyniki sondażowe głosowania do Parlamentu Europejskiego. Zaplanowano także specjalne wydanie „Wydarzeń 18:50”.
06.06.24, 16:15
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja WP wybiera ContentHouse do komunikacji w mediach społecznościowych
Telewizja WP rozpoczyna współpracę z agencją ContentHouse. Działania obejmą bieżącą komunikację na profilach społecznościowych Telewizja WP oraz Kabaret TV.
06.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce na antenach TVP
7 czerwca br. rozpoczną się Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Rzymie, gdzie niemal 100 reprezentantów Polski będzie ze sobą rywalizować. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.