16.04.21, 07:00

Tomasz Dziedzic: Nie ma jednej recepty na dobry program kulinarny

Tomasz Dziedzic, fot.: archiwum rozmówcy

Rozmowa z Tomaszem Dziedzicem, promotorem kultury i producentem telewizyjnym, m.in. takiego formatu jak „Ooo Ciastko. Słodko i z pasją”, który zadebiutował na antenie TVS.

Kuba Wajdzik: TVS rozpoczęła emisję nowego programu „Ooo Ciastko. Słodko i z pasją”. Czym różni się od innych emitowanych formatów kulinarnych?

Tomasz Dziedzic: „Ooo Ciastko” to przede wszystkim wypieki i słodkości. Większość znanych mi programów kulinarnych, a na pewno tych w polskiej telewizji, dotyczy gotowania i pokazywania potraw kuchni danego kraju, bądź regionu. W „Ooo Ciastko” staramy się zagospodarować niszę i pokazać widzom ciekawe i łatwe w odtworzeniu przepisy na coś słodkiego. 

Wypieki przecież pojawiają się na stole w każdym polskim domu. Chcemy, aby wszyscy mieli możliwość odtworzenia przepisów Eli i zaskoczenia swoich gości, czy to na spotkaniu towarzyskim, rodzinnym lub u znajomych. W każdym odcinku prowadząca Ela Hurek, krok po kroku pokazuje jak w prosty sposób przygotować niebanalne wypieki. W każdym odcinku mamy ich dwie odsłony - w wersji klasycznej, ale z autorskim twistem prowadzącej, oraz zdrową wersję, na przykład wege czy bezglutenową. W kilku odcinkach prowadzącą wspierają jej córki - Ola i Hania. 

KW: Skąd wziął się pomysł na zaistnienie na nowej antenie programu? TVS do tej pory raczej słynęła przede wszystkim ze śląskimi tematami, również kulinarnymi….

TD: Ela Hurek, ze swoim niebanalnym podejściem do wypieków i słodkości, w stosunkowo krótkim okresie czasu zaistniała w przestrzeni medialnej. Zaczęło się od własnej pracowni i bloga internetowego, na który zaczęliśmy produkować materiały wideo. Chwilę później mieliśmy już codzienny, krótki format w lokalnej telewizji. Siłą Eli są jej wypieki - torty, ciasta i inne słodkości. Nie dość, że wspaniale wyglądają, to tak samo dobrze smakują. Do tej pory otrzymywaliśmy tylko pozytywne opinie. Widzimy tutaj ogromny potencjał. Format zauważyła TVS i skorzystaliśmy z zaproszenia do pokazania „Ooo Ciastko” szerszej publiczności. Ela jest mieszkanką Śląska, więc wszystko się tutaj zgadza :)

KW: Gospodyni tego formatu ma już doświadczenie telewizyjne oraz blogowe. Kto stoi za nową produkcją z Elą Hurek w roli głównej?

TD: Wspólnie z Elą współtworzymy scenariusze odcinków, ja jestem odpowiedzialny za reżyserię serii. Jako Halo Media wspomagamy też promocję programu. Produkcyjnie program jest realizowany wewnętrznie przez ekipę telewizji TVS. 

KW: Program „Ooo Ciastko” to nie pierwsza produkcja kulinarna Pana firmy. Jaka jest recepta na dobry program kulinarny?

TD: Nie ma jednej recepty na dobry program. Na sukces danego formatu składa się wiele czynników - charyzma prowadzącego, doświadczenie ekipy realizacyjnej, budżet i wiele innych. Kluczową sprawą jest dla mnie estetyka wykonania dania. W programach podróżniczo-kulinarnych jest łatwiej -  połowa sukcesu to dobre lokalizacje. Ciekawe miejsca są chętniej oglądane przez widzów - tutaj ważną rolę w procesie produkcyjnym pełni researcher. Natomiast w formacie studyjnym widz skupiony jest na prowadzącym i procesie gotowania. W przestrzeni medialnej dominują (niestety) właśnie formaty studyjne, a pamiętajmy, że jest też internet, w którym znajdziemy setki podobnych do siebie produkcji. Mój team ma na koncie już ponad 100 odcinków programów o tematyce kulinarnej, a jednak ciągle wymyślamy coś nowego, ciągle się docieramy oraz inwestujemy w sprzęt - tak aby w estetyczny i ciekawy sposób pokazywać kulinaria. Miarą sukcesu danego formatu jest oczywiście oglądalność.

KW: Czy pandemia wpłynęła znacząco na zainteresowanie się taka tematyką wśród internautów i telewidzów?

TD: Na pewno lockdown wpływa na oglądalność telewizji, szczególnie w weekendy. Kiedy nie możemy pójść do galerii handlowej, wybrać się do kina, muzeum lub na stok narciarski - siłą rzeczy więcej czasu spędzamy w domu. Widzowie coraz chętniej odtwarzają też przepisy w domowej kuchni. 

KW: W sieci jak grzyby po deszczu powstają blogi kulinarne. Jest jeszcze luka na tym kawałku rynku?

TD: Nie jestem blogerem, więc to pytanie raczej powinno być skierowane do autorów kanałów na YouTube. Pandemia znaczący wpływ miała, i nadal ma, na kondycję małych i średnich biznesów gastronomicznych. A to właśnie restauracje, browary i lokalni producenci żywności - chętnie lokowali swoje produkty na blogach i w regionalnych telewizjach. Sami to odczuliśmy - przerwa w realizacji „Ooo Ciastko” wynikała właśnie z ubiegłorocznego lockdownu. Miejsce dla nowych formatów jest zawsze, ale pamiętajmy, że konkurencja jest spora. Dla mnie największym polem dystrybucji formatów kulinarnych jest jednak telewizja - nie wszyscy widzowie są "internetowi". W ostatnim tygodniu jeden z naszych odcinków miał łącznie 1,3 mln  widzów – i to tylko na jednym kanale. Do tego dochodzą później odtwarzania na VOD oraz powtórki w TV. Proszę mi pokazać, który z vlogerów ma taką oglądalność? Telewizja daje szerokie możliwości - młody widz obejrzy program na platformie VOD, a pozostali w telewizji. Produkcja telewizyjna jest oczywiście bardziej wymagająca i droższa w realizacji. Nie ma tam miejsca na więcej niż jeden, dwa zbliżone formaty w jednym kanale. Konkurencja jest ogromna. Szansą dla debiutantów jest jednak oczywiście internet. 

KW: Na rynku programów kulinarnych jest bardzo duży wybór. Które z chęcią Pan ogląda?

TD: W wolnym czasie podglądam jak to robią inni. Doceniam te programy, które pokazują, że jedzenie to coś więcej niż tylko to, co przeżywamy przy stole.  Uwielbiam zagraniczne produkcje - Jamie Oliver czy Anthony Bourdain - ich po prostu chce się oglądać. W Polsce dobre programy robi Karol Okrasa. Realizacyjnie trudno jednak wskazać faworyta. Mój (oraz reżysera Michała Muzyczuka) program “Smaki Świata po polsku” uważam za najlepszy program kulinarny w polskiej telewizji. Drugi sezon jest obecnie emitowany w TVP2. Tutaj ukłony dla całej ekipy realizacyjnej oraz prowadzących - zarówno merytorycznie jak i obrazkowo - wszystko jest na najwyższym poziomie.   

KW: Dziękuję za rozmowę.

Tomasz Dziedzic
Promotor kultury i producent telewizyjny. Promotor międzynarodowych i krajowych wydarzeń muzycznych oraz tras koncertowych. Autor i producent wykonawczy takich formatów jak: „To je Borowicz. Podróże ze smakiem” (TVP), „Smaki Świata po polsku” (TVP), „Ooo Ciastko” (TVS), „Halo Muzyka” (WP Gwiazdy), „goPL” (money.pl).

Komentarze

Powiązane

25.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Sympatyk w połowie kwietnia w HBO Max
Siedmioodcinkowy serial HBO Original "Sympatyk" będzie miał swoją premierę 15 kwietnia br. w HBO i HBO Max.
23.02.24, 15:09
| telewizja / VOD » informacje
Specjalne propozycje programowe kanału TVP Kobieta w drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie
W drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, TVP Kobieta w cyklu „Matki wojny” oraz w specjalnych odcinkach programu „Kobiety w drodze”, przypomni sylwetki ukraińskich kobiet zaangażowanych w działania wspierające rodaków. Na antenie pojawią się także wywiady z Tetianą Kovalchuk i Mery Akopian.
23.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
Jakubiak rozgryzie Maltę w nowej serii programów w Canal+ Kuchnia
Tomasz Jakubiak w nowej serii programu „Jakubiak rozgryza” tym razem odwiedzi Maltę. Emisja ruszy pod koniec lutego br. w CANAL+ Kuchnia.
21.02.24, 16:45
| telewizja / VOD » informacje
Kontynuacje w wiosennej ramówce Telewizji WP
Wiosną w Telewizji WP pojawią się kontynuacje polskich formatów takich jak: „Policjanci z sąsiedztwa”, „Nowy aranż z Olą Ziarek” oraz „Mistrzowie Kabaretu”. W ofercie pojawi się nowy program "Kulinarne eskapady Phila" oraz kolejny sezon serialu „CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas”.
21.02.24, 13:04
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
220 tysięcy widzów zobaczyło w weekend otwarcia film Sami Swoi. Początek
16 lutego br. do kin w całej Polsce trafiła najnowsza koprodukcja TVN Warner Bros. Discovery "Sami swoi. Początek", prequel kultowej trylogii o waśni dwóch sąsiadów - Pawlaka i Kargula. W pierwszy weekend film przyciągnął przed białe ekrany ponad 220 tys. widzów.
21.02.24, 11:29
| telewizja / VOD » informacje
Gość Regionów w ofercie TVP3. Zmiany w ramówce
TVP3 wprowadza zmiany w ogólnopolskiej ramówce. Od poniedziałku, 26 lutego br. pojawi się nowa audycja publicystyczna „Gość Regionów”. Niektóre programy zmienią godziny emisji w ramówce.
20.02.24, 19:54
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Electrolux głównym partnerem MasterChef Nastolatki. Uczestnicy będą korzystać ze sprzętu marki
Electrolux, producent sprzętu gospodarstwa domowego, jest głównym sponsorem programu „MasterChef Nastolatki” (TVN) – nowej wersji kulinarnego talent-show.
20.02.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Osiem nowych formatów trafi do europejskich kanałów z portfolio Warner Bros. Discovery. W Polsce nowe programy pojawią się m.in. w TTV i TVN Turbo
Warner Bros. Discovery rozszerza swoją europejską ofertę. Firma pozyskała osiem serii programów, które będą dostępne na kanałach darmowych i płatnych. Wśród programów, które trafią do oferty sieci linearnych WBD w Polsce i we Włoszech znalazły się takie tytuły, jak „The Grand Tour” czy „Clarkson’s Farm”.
20.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Niecały milion widzów obejrzało mecz Legii Warszawa z Molde FK
W czwartek, 15 lutego br. blisko milion widzów obejrzało na antenach Telewizji Polskiej mecz Legii Warszawa z norweskim Molde FK w ramach Ligi Konferencji Europy.
18.02.24, 16:10
| telewizja / VOD » informacje
Dom w cenie mieszkania. II sezon od marca w Zoom TV
Na antenie Zoom TV pojawi się drugi sezon polskiej produkcji „Dom w cenie mieszkania”. Gospodarzem formatu będzie Kuba Midel.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 26.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.