23.06.21, 08:00

Nowa Biała. Tragiczny pożar w centrum uwagi mediów [raport]

"Gazeta Krakowska" w sieci informuje o pomocy dla pogorzelców
Fot.: materiały własne

Media od 19 czerwca br. na bieżąco relacjonują tragiczny w skutkach pożar w Nowej Białej (woj. małopolskie).

Pożar w Nowej Białej (woj. małopolskie) pojawił się po godz. 18.00. Media bardzo szybko zareagowały na to wydarzenie i uruchomiły specjalne wydania programów, mimo że w pobliżu nie było praktycznie ekip reporterskich. Największym wyzwaniem dla mediów był początkowo brak oficjalnych informacji oraz dość ogólnikowe i krótkie depesze. Dość szybko informacje o pożarze trafiły na paski stacji informacyjnych.

TVN24 na kilkanaście minut przed emisją zapowiadał wydanie specjalne programu, które ruszyło o godz. 21.00. Gospodarzem programu był Piotr Jacoń. Stacja z braku własnego sygnału z miejsca wydarzenia posiłkowała się na początku przede wszystkim streamingiem i zdjęciami „Tygodnika Podhalańskiego”. Na antenie pojawiły się rozmowy telefoniczne, m.in. z sołtyską Nowej Białej. Materiały własne z terenu pojawiły się dużo później na antenie stacji. Wydarzenie ustąpiło na dłuższą chwilę, m.in. programowi „Strefa Kibica” (tego dnia rozgrywano mecz Polska-Hiszpania). Program na żywo trwał tego dnia dłużej. W kolejnych dniach stacja relacjonuje na bieżąco sprawy związane z pożarem.

Również kanał TVN INFO przerwał szybko swój normalny program. Stacja posiłkowała się również zdjęciami z sieci, m.in. nagraniami z drona zamieszczonymi na YouTube. Specjalne pasmo wypełniły rozmowy, relacje i opinie. Z opóźnieniem rozpoczął się program „W tyle wizji”. Do końca dnia był to obok meczu piłkarskiego najważniejszy punkt programu stacji. W kolejnych dniach relacje z Nowej Białej pojawiały się bardzo często zarówno w kanale informacyjnym, jak i „Wiadomościach” (TVP1).

Także Polsat News przerwał swój normalny program. Stacja także na początku posiłkowała się nagraniami zewnętrznymi. Gospodynią pasma była Joanna Wrześniewska, która rozmawiała na antenie z przedstawicielami władz, a także ekspertami na temat pożaru. Temat powraca w kolejne dni do Polsatu News, a dziennikarze przedstawiają, m.in. skalę zniszczeń i potrzeb mieszkańców wsi.

Temat pożaru był także jedynką dla RMF FM, najchętniej słuchanej rozgłośni w Małopolsce. Od tej informacji zaczynały się m.in. „Fakty” o godz. 20.00 czy 21.00. Wiadomości o pożarze szybko też trafiły na stronę internetową RMF24.pl i od tego czasu sukcesywnie są na niej publikowane. Stacja wieczorem nie uruchomiła specjalnego wydania w swoim internetowym kanale informacyjnym.

Specjalnego programu nie przygotował kanał TVP Kraków. Nie zdecydowano się też na retransmisję programu TVP INFO dotyczącego wydarzeń w Nowej Białej. Informacje o pożarze trafiły oczywiście do kolejnych wydań serwisu „Kronika”. Wydarzenie w późniejszym czasie zostało wyeksponowane na stronie internetowej kanału.

Również specjalnego programu nie emitowało Radio Kraków. Informacja trafiła na czołówkę serwisów informacyjnych, m.in. o godz. 22.00. Serwisant Maciej Skowronek odsyłał na stronę internetową stacji, jednak tam w uruchomionej relacji na żywo do godz. 22.00 pojawiły się zaledwie cztery krótkie zdania, w tym jedno powtórzone. Dopiero po godz. 22.00 zamieszczano krótkie informacje. W kolejnych dniach informacja o ogromie tragedii została wyeksponowana na stronie internetowej na specjalnym czerwonym pasku. Informacje o skutkach wydarzenia pojawiają się zarówno w serwisach informacyjnych jak i pasmach programowych rozgłośni.

Obszernie pożar opisywała i relacjonował „Tygodnik Podhalański”. To właśnie ze zdjęć tej redakcji korzystali nadawcy telewizyjni. W swoim serwisie internetowym TP od soboty informuje non stop o skutkach pożaru, a także o akcji na początku gaszenia, a teraz porządkowania terenu.

Informacje o pożarze eksponowane są również przez inne media lokalne, np. „Gazetę Krakowską” zarówno w wersji papierowej jak i internetowej. I tak, w poniedziałek na okładce pisma pojawił się jeden duży artykuł w całości poświęcony tragedii w Nowej Białej. Również we wtorek był to temat z okładki. To samo lotnicze zdjęcie z okładki „GK” pojawiło się na okładce poniedziałkowego „Dziennika Polskiego”. Podobny tekst tego samego autora trafił na jedynkę obu gazet. Na poniedziałkowej okładce „DP” pojawiło się także drugie zdjęcie – tym razem z politykami – z Mateuszem Morawieckim, Premierem RP i Łukaszem Kmitą, wojewodą, którzy przybyli na miejsce pożaru.


Poniedziałkowa okładka "Gazety Krakowskiej", fot.: Polska Press


Poniedziałkowa okładka "Dziennika Polskiego", fot.: Polska Press

Komentarze

Powiązane

19.02.24, 15:30
| radio » informacje
Publicyści apelują w sprawie Aleksandry Głogowskiej i Grzegorza Chlastyz RDC
Publicyści goszczący w programach warszawskiego RDC - Radia dla Ciebie, wystosowali “Apel w sprawie Aleksandry Głogowskiej i Grzegorza Chlasty”.
19.02.24, 14:03
| radio » ludzie
Tomasz Sajewicz znów będzie korespondentem Polskiego Radia
Polskie Radio znów ma swojego korespondenta w Azji. Tomasz Sajewicz, który nieprzerwanie przez 18 lat był korespondentem w Chinach, wraca do Polskiego Radia. Dziennikarz rozstał się z firmą, gdy placówka w Pekinie została zawieszona przez poprzednie władze spółki.
19.02.24, 12:47
| radio » ludzie
Piotr Matwiejczuk wicedyrektorem Dwójki
16 lutego br. został powołany nowy wicedyrektor Dwójki (Polskie Radio). Piotra Kędziorka, redaktora naczelnego będzie wspierał Piotr Matwiejczuk. Jednocześnie będzie on szefem Polskiego Radia Chopin. To dziennikarz z wieloletnim stażem, który po kilku latach wraca do Polskiego Radia.
17.02.24, 08:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nagrody MocArty RMF Classic 2023. Znamy pełną listę nominowanych
RMF Classic ogłosiło nominowanych do tegorocznej nagrody kulturalnej MocArty. Spośród propozycji nadesłanych przez słuchaczy redakcja wybrała 21 osób, wydarzeń i inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki w czterech kategoriach.
16.02.24, 07:30
| radio » informacje
Joanna Sołtysiak dyrektorką programową Radia Złote Przeboje. Mateusz Golis odszedł ze stacji
1 marca br. Joanna Sołtysiak obejmie stanowisko dyrektorki programowej Radia Złote Przeboje. Sołtysiak zastąpi Mateusza Golisa, który rozstał się z firmą.
16.02.24, 06:30
| radio » informacje
Sekcja komentarzy. Nowy podcast Macieja Bąka
W piątek, 16 lutego br., Maciej Bąk, trójmiejski reporter Radia ZET, zadebiutuje w roli prowadzącego cotygodniowy program „Sekcja komentarzy”. Będzie go można zobaczyć na stronie głównej Radiozet.pl, YouTubie i Facebooku.
15.02.24, 15:00
| radio » informacje | internet » informacje
Sprawa Rusałki. Nowa superprodukcja Audioteki
15 lutego br. udostępniono dwa pierwsze odcinki z sześciu odcinków nowej superprodukcji Audioteki – „Sprawa Rusałki”.
15.02.24, 13:57
| radio » informacje
Radio Kraków nadaje już 97 lat
15 lutego 1927 r. Radio Kraków, jako druga w Polsce rozgłośnia po Warszawie, rozpoczęła emisję programów 15 lutego 1927 na fali 422 mm.
15.02.24, 08:30
| radio » informacje
Rozumieć Ukrainę. Ruszył II sezon podcastu Agnieszki Lichnerowicz i Edwina Bendyka
Wystartował II sezon podcastu "Rozumieć Ukrainę". To wspólna produkcja Fundacji TOK FM i Fundacji im. Stefana Batorego. Rozmowy o Ukrainie prowadzą Agnieszka Lichnerowicz z Edwinem Bendykiem.
14.02.24, 16:33
| radio » ludzie
Paulina Stolarek szefową Jedynki. Magda Szturemska i Jacek Czarnecki jej zastępcami
Program Pierwszy Polskiego Radia ma nowych dyrektorów. Stanowisko redaktorki naczelnej objęła Paulina Stolarek była redaktorka naczelna Radia Zet. Nowymi wicedyrektorami zostali Magda Szturemska z Jedynki i Jacek Czarnecki -- dotychczas związany z Radiem Zet.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.